Өсімдіктерді зерттейтін ғылым қалай аталады? Ботаника дегеніміз не? Жасанды реттегіштің атауы

25.03.2024 Жара

Мақсаты: ботаника ғылымы туралы түсініктерін қалыптастыру.

Тәрбиелік:

  • Ғылыми терминдердің грек-латын сөзжасамдық негізін анықтаңыз.
  • Ғылымдар зерттейтін объектілерді анықтау; «биология» және «ботаника».
  • Биология патшалықтарының жекелеген өкілдері арасында қарым-қатынас орнату.
  • Оқушыларды өсімдіктер әлемінің ерекше өкілдерімен таныстыру.

Тәрбиелік:

  • Ғылыми дүниетанымын қалыптастыруды жалғастыру.
  • Еңбекке деген саналы көзқарасты, тәртіпті, ұқыптылықты, қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыруға ықпал ету.

Тәрбиелік:

  • Ақпарат көздерімен жұмыс істеу дағдыларын дамытуды жалғастыру.
  • Сөйлеуді дамытуға жағдай жасау (жеке презентациялар), танымдық қызығушылықты дамыту (қосымша материал).

Сабақтың түрі; жаңа материалды меңгерту сабағы.

Оқыту формасы: жеке, фронтальды және топпен.

Сабақтың әдісі: ауызша, көрнекілік, өз бетінше.

Жабдық : жеке жұмысқа карточкалар, сөзжұмбақ, презентация.

Сабақ жоспары. 45 минут

  1. Ұйымдастыру кезеңі – 1 мин.
  2. Жаңа материалды меңгерту – 34 мин.
  3. Үйренгендерін бекіту – 6 мин.
  4. Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасы – 4 мин.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі. (1 минут)

Сынып ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу.

2. Жаңа материалды оқу. (34 минут)

Мұғалім: Сәлеметсіздер ме, құрметті алтыншы сынып оқушылары. Бүгін сізде жаңа биология пәнінен бірінші сабағыңыз бар. Өткен жылы қандай ғылымдарды оқығаныңызды еске түсірейікші?

Оқушылардың жауабы; математика, орыс тілі, әдебиеті, жаратылыстану.

Мұғалім:Табиғат тарихы курсынан не есте қалды?

Оқушылардың жауабы; химиялық және физикалық құбылыстар, микроскоп, тірі организмдер, фотосинтез, планеталар.

Мұғалім:Жарайсың, көп нәрсені есте сақтадың! Мен сізге «Шифрлаушы» ойынын ойнауды ұсынамын. Бірінші тапсырма – «табиғат тарихы» сөзін ашу.

Оқушылардың жауабы: «Біл» және «Табиғат» сөздері алынады.

Мұғалім: «Білу» - білу, білу дегенді білдіреді. «Табиғат» сөзі нені білдіреді? Табиғат объектілерін ата.

Оқушылардың жауабы; Табиғат – бізді қоршаған шындық. Табиғат объектілері – ағаш, өзен, жел, магнит, найзағай, балық, ит, т.б.

Мұғалім тақтаға бірнеше заттардың тізімін жазады.

Мұғалім: 6-сыныпта жаратылыстану биология және география деп бөлінді, содан кейін жоғары сыныптарда физика мен химияны оқи бастайсың. Әрине, көптеген ғылымдар болады, мен олардың есімдерін есте сақтауға көмектескім келеді. Бұл көне грек және латын сөздерінің сөздігі, 6-сыныпта оқитын ғылымдардың биология, география атауларын аударып, ашып көріңіз.

Мұғалім тақтаға «биология», «география» сөздерін жазады

Карточка 1Шағын сөздік
БИО био-(қайтадан Ескі грекβίος – өмір) – өмірге деген көзқарасты білдіретін префикс
ФУЗИС Fusis, fusis(ежелгі грек φύσις) – гректің теологиялық, философиялық және ғылыми термині, әдетте орыс тіліне «табиғат» деп аударылады.
ЛОГО Ломгос(грек. λόγος – “сөз”, “ой”, “мағына”, “ұғым”, “ниет”) – философияда кең тараған, дүниені басқаратын ұтымды қағиданы білдіретін термин.
GEO Гео- (грек тілінен γη немесе грек тілінен γαια «жер») – жер туралы ғылымдарға қатысты дегенді білдіретін префикс
БОТАН Ботане (грек ботаникасынан, Не білдіредіорыс тіліне аударғанда – өсімдік, көкөніс, шөп, көк.
GRAFO Графо... (грек тілінен. графо- Мен жазамын, сурет саламын, сурет саламын
хайуанаттар бағы хайуанаттар бағы-. (грекше zoon тірі жаратылыс, жануар; zoe life) «жануарларға, жануарлар әлеміне қатысты» деген мағынаны білдіретін күрделі сөздердің құрамдас бөлігі.
МЕТРОН Метрон(грек тілінен аударғанда metron – өлшем немесе өлшем) – реттілік, ырғақтық құрылымдардың көлемін анықтайтын белгілі бір өлшемді ұстану дегенді білдіреді.

Оқушылардың жауабы; Биология тірі табиғат туралы ғылым, География жер туралы жазады.

Мұғалім:Анықтаманы дәптеріңізге жазыңыз: «Биология – тірі табиғаттың ерекшеліктері мен алуан түрлілігін зерттейтін ғылым».Енді тақтада жазылған табиғат нысандарына оралайық. Биологиялық объектілерді таңдау.

Оқушы жауаптары:Ағаш, балық, ит.

Мұғалім:Енді карталармен жұмыс жасайық. Бірінші бағандағы сөз топтарын қараңыз, олардың қайсысы үшінші тақ екенін анықтап көріңіз? Екінші бағанға «бейтаныс» деп жазыңыз.

Мұғалім: Сіз «бөтен адамдарды» дұрыс анықтадыңыз. Биологиялық объектілердің әртүрлілігі және бір-бірінен айырмашылығы соншалық, олар 4 патшалыққа бөлінді. Дәптердегі анықтама; «Патшалық ұқсас сипаттамалары, құрылымы, қоректену, тіршілігі бар ағзаларды біріктіреді»

Сызбаны дәптеріңізге жазыңыз.

Мұғалім: Алдыңғы тапсырмаға оралайық, (2-карточка), енді «бейтаныс» қай патшалықтан болғанын анықтаңыз.

Жұмыстан кейін оқушылардың жауаптары оқылады.

Мұғалім: Қалай ойлайсыңдар, қандай патшалықтың өкілдері жер бетіндегі тіршіліктің негізі? Оларсыз тірі ағзалардың басқа өкілдері өмір сүре алмады ма?

Оқушы жауаптары:Жануарлар немесе өсімдіктер.

Бірлескен пікірталаста мұғалім оқушыларды өсімдіктер тіршіліктің негізі деген қорытындыға жеткізеді.

Мұғалім:Сіздермен бірге біз дәптерімізге жазып алатын қорытындыға келдік. . «Өсімдіктер – бүкіл органикалық дүниенің тіршілік негізі».Сондықтан биологияны өсімдіктерді зерттейтін ғылыммен бірге зерттей бастаймыз. Шағын сөздіктерге қарап, осы ғылымның атын болжап көрейік.

Оқушылардың жауабы; Ботаника

Мұғалім:дәптеріңізге салыңыз «Ботаника - өсімдіктер әлемін зерттейтін ғылым».

Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтың оқу-әдістемелік аппаратына аударады.

Мұғалім: «БОТАНЕ» жасыл, шөп деп аударылады. Бұл сөз сізге әдеттен тыс, тіпті күлкілі болып көрінуі мүмкін, бірақ қазір сіз бұл ғылымның Пушкин оқыған кезде қалай аталатынын білесіз! 5 беттегі «Жасыл жапырақ» белгісінің астындағы мәтіннің 1 абзацын оқыңыз.

Оқушылар мәтінмен танысады.

Мұғалім сұрақтар бойынша фронтальды әңгіме жүргізеді;

Кішкентай Саша Пушкин оқыған кездегі ботаникалық нысандардың атаулары қандай болды? («Көкөніс патшалығы»)

Неліктен Ресейдегі өсімдіктер мұндай атауға ие болды? (Зауыт суық, «салқындатылған»)

Бұл зауыт атауы Ресейде қанша уақыт болды? (Осыдан 15 жыл өткен соң, М.Ю. Лермонтов оқып жүргенде «өсімдік» сөзі орыс тілінде пайда болды).

Мұғалім: Адам өз өмірінде ерте заманнан бері өсімдіктерді пайдалана бастады, көптеген өсімдіктер адам үшін үлкен практикалық маңызға ие болды; Мен сендерге «Адам өміріндегі өсімдіктердің маңызы» ойынын ойнауды ұсынамын, сендерге жұмыс істеуге 3 минут уақыт беріледі, сосын бірігіп тізім құра бастаймыз. Бір ғана ереже бар, өсімдіктердің атауы емес, мағынасы қорғалған, мысалы: 1 – тағамға қолданылады (қырыққабат, картоп, сәбіз, т.б.) – және 3 өсімдік көрсетілгенімен, бұл бір нүкте ретінде қорғалған. – «тамақ үшін пайдаланылады».

«Өсімдіктердің адам өміріндегі маңызы» ойыны

  1. Тамақта қолданыңыз
  2. Дәрілік өсімдіктер
  3. Киім және аяқ киім өндірісі (мақта, зығыр)
  4. Тұрғын үйлер мен ғимараттарды өндіру
  5. Ыдыс жасау (қасық, бөшке, ​​шелпек)
  6. Үйді жылыту (ағаш)
  7. Резеңке алу
  8. Химиялық реагенттерді өндіру (лакмус)
  9. Музыкалық аспаптар жасау
  10. Құралдар жасау (тырмалар мен айырлар)
  11. Сәндік
  12. Бояғыштар.
  13. Улар. және т.б.

2 минуттан кейін бірінші оқушы өз тізімін оқи бастайды, қалғандары әлі айтылмағандарды ғана қосады, әркім өз тізімін қосады.

Мұғалім:Сіз тізімді жасаған кезде сіздің ойыңызға бірінші кезекте өсімдіктердің тағамдық құндылығы келді. Бірақ баяғыда адамдар өсімдіктер әлемі тек тағам ғана емес, ол қызықты және алуан түрлі екенін түсінді. Олар өсімдіктерді зерттеп, басқа елдерден оғаш өсімдіктерді әкеліп, оларды жіктей бастады. Бұл бағытта ең көп еңбек еткен ежелгі грек ғалымы Теофраст. Оны «ботаниканың атасы» деп те атайды. Неге, сіз маған 3 минуттан кейін айтасыз. Мұны істеу үшін ақпаратты оқыңыз.

Карточка 3.

Теофраст дербес ғылым ретінде ботаниканың негізін салушы болды: өсімдіктердің егіншілік пен медицинада қолданылуын сипаттаумен қатар теориялық мәселелерді қарастырды. Өсімдіктердің жануарлардан айырмашылығы неде? Өсімдіктердің қандай мүшелері бар? Тамыр, сабақ, жапырақ, жемістердің қызметі қандай? Неліктен өсімдіктер ауырады? Жылу мен суық, ылғалдылық пен құрғақтық, топырақ пен климат өсімдіктер әлеміне қандай әсер етеді? Өсімдік өздігінен пайда бола ала ма (өздігінен пайда болады)? Өсімдіктердің бір түрі екіншісіне ауыса ала ма?

Ол өсімдіктер туралы екі кітап жазды: «Өсімдіктердің тарихы» және «Өсімдіктердің пайда болу себептері», оларда өсімдіктердің 500-ге жуық түрін сипаттайтын өсімдіктердің жіктелуі мен физиологиясының негіздері берілген. Теофраст өзінің «ботаникалық» еңбектерінде нағыз натуралист ретінде табиғат адамға пайдалы болу мақсатымен емес, өз жоспарлары бойынша әрекет етеді деп есептеді.

Оқыған материал бойынша мұғалім фронтальды әңгіме жүргізеді. Әңгіменің басы «Сіз Теофраст туралы не білдіңіз?» Деген сұрақтан басталады.

Мұғалім: Біз әр түрлі өсімдіктерді барлық жерде дерлік кездестіреміз - құрлықта, теңізде, құрғақ шөлдерден бастап шексіз тропикалық жаңбыр жауатын ормандарға дейін. Өсімдіктер жануардың денесінде және оның ішінде болуы мүмкін. Өсімдіктерге бір жасушалы балдырлар кіреді, сондықтан оларды тек микроскоппен көруге болады және Солтүстік Американың батысында өсетін алып секвоиялар сияқты үлкен ағаштар.

Жалпы алғанда, кең және алуан түрлі өсімдіктер әлемінде 500 000-нан астам түрлер бар және мен әрқайсысын атай бастасам, бұл 150 сағатты алады. Мен сіздердің ең ерекше және таңғажайып өсімдіктермен танысуларыңызды қалаймын. Рекорд жаңарған өсімдіктер!

– Мұғалім сыныпты топқа бөліп, әр топқа алдын ала дайындалған карточкаларды береді. Топқа тапсырма: сыныпқа хабарлама оқып, дайындау. (См. 1-қосымша)

3 минуттық дайындықтан кейін топ өкілдері қысқаша презентация жасайды. Оқушылар жұмыс дәптеріне ерекше өсімдіктер туралы шағын конспект жазады. (Мұғалім студенттердің хабарламаларын иллюстрациялайтын презентацияны алдын ала дайындай алады)

Оқыған материалды бекіту. (6 минут)

Мұғалім. Бүгін біз өсімдіктерді зерттейтін жаңа ғылыммен таныстық. Өсімдіктерді зерттейтін ғылым қалай аталатынын кім айта алады?

Оқушы жауаптары:Ботаника.

Мұғалім. «Ботаника» сөзі нені білдіреді?

Оқушы жауаптары:Жасыл, шөп.

Мұғалім, сондықтан сізге сөзжұмбақ шешу керек, бұл сізге «Жасыл» сөзі көмектеседі.

Сөзжұмбақ шешу.

  1. Ең үлкен гүлі бар өсімдік.
  2. Солтүстік Америкада туған ең үлкен ағаштардың бірі.
  3. Жапырақтары көлеңке бермейтін биік ағаш. Австралияда өседі.
  4. Үлкен, қалқымалы жапырақтары бар өсімдік.
  5. Өсімдіктерді зерттейтін ғылым.
  6. Қатты жыртылған 2 ғана жапырағы бар шөлді өсімдік.

4. Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасы (4 минут)

Сөзжұмбақты жұппен өзара тексеру.

Мұғалім: Тапсырманы орындадыңдар, енді алған ақпаратты қысқаша қорытындылайық. Келесі сұрақтарға жауап беріңіз:

  • Сабақта сендер үшін не жаңалық болды?
  • Сізді не қызықтырды?
  • Сізде әлі қандай сұрақтар бар немесе бар?
  • Алған білім өмірде пайдалы бола ала ма?

Мұғалім: Рахмет, сендер бүгін сабаққа жақсы қатыстыңдар. Үй тапсырмасын жазып ал.

– Қосымша: материалды таңдап, «Өсімдіктер әлемінің ғажайыптары» тақырыбына презентация дайындаңыз.

Өсімдіктану – Ботаника

Әрбір адам тірі табиғатпен – органикалық дүниемен байланысқа түседі. Бұл әртүрлі өсімдіктер, жануарлар, саңырауқұлақтар, бактериялар. Ал адамдардың өзі органикалық дүниенің өкілдері.

Тірі табиғаттың ерекшеліктері мен оның алуан түрлілігін биология ғылымы (грек тілінен. био- «өмір», логотипі- «оқыту»).

Алғашқы тірі организмдер Жерде өте ұзақ уақыт бұрын, 3,5 миллиардтан астам жыл бұрын пайда болды. Олар қарапайым құрылымға ие болды және біртұтас кішкентай жасушалар болды. Кейінірек күрделі бір клеткалы, содан кейін көп жасушалы организмдер пайда болды. Содан бері олардың ұрпақтары орасан көп алуандыққа қол жеткізді. Олардың ішінде үлкен де, микроскопиялық жағынан да кішкентай организмдер бар: жануарлардың барлық түрлері, өсімдіктер, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар.

Олардың барлығы да қасиеттері жағынан бір-бірінен мүлде бөлек тіршілік иелері. Сондықтан олардың барлығы үлкен топтарға бөлінеді, оларды ғалымдар атайды патшалықтар . Патшалықтар негізгі қасиеттері бойынша бір-біріне ұқсас организмдерді біріктіреді.

Патшалық - табиғаттағы құрылымы, қоректену және тіршілік ету ерекшеліктері ұқсас организмдердің өте үлкен тобы.

Тірі табиғатты барлық алуан түрлілігінде сақтау үшін әртүрлі организмдердің құрылымын және олардың табиғатта өзара байланысын білу керек; барлық патшалықтардың өкілдері өмір сүріп, дамитын жағдайларды, олардың жер бетінде қаншалықты таралғанын, табиғатта қандай рөл атқаратынын, адамдар үшін олардың құндылығы мен бір-бірінен қандай белгілерімен ерекшеленетінін зерттеу. Ол үшін биологияны оқу керек.

Мектепте биология ғылымымен танысу оқудан басталады өсімдіктер патшалықтары .

Өсімдіктер жер шарының барлық жерінде кездеседі: құрлықта, суда, ормандарда, батпақтарда, шалғындарда, далаларда, бау-бақшаларда, саябақтарда. Барлық жерде әртүрлі өсімдіктерді көруге болады - жабайы және мәдени түрлер. Өсімдіктердің көптеген ортақ белгілері бар: олардың барлығы дерлік отырықшы өмір салтын жүргізеді, хлорофиллге ие және жарықта органикалық заттарды түзуге қабілетті. Сондықтан да олар тірі табиғаттың бір патшалығына – өсімдіктер әлеміне жатады.

Өсімдіктер әлемін зерттейтін ғылым ботаника деп аталады (грек тілінен. тентектер– «шөп», «өсімдік»).

Мәдени өсімдіктер - бұл адамдар өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін арнайы өсіретін және өсіретін өсімдіктер. Олар өте әртүрлі, олардың көпшілігі адам жасаған, бірақ олардың барлығы жабайы өсімдіктерден шыққан (Cурет 4).

Жабайы өсімдіктер (сонымен қатар § 48 қараңыз) — адамның көмегінсіз өсетін, дамитын және таралатын өсімдіктер.

Ботаника ғалымдары әртүрлі өсімдіктердің құрылыс ерекшеліктерін анықтайды, олардың қалай өсетінін, қоректенетінін, көбейетінін, қоршаған ортаның қандай жағдайлары қажет екенін зерттейді. Сондай-ақ олар жер бетінде мұндай алуан түрлі өсімдіктердің қалай пайда болғанын, алғашқы өсімдіктердің қандай болғанын, ежелгі өсімдіктердің қайсысы бүгінгі күнге дейін сақталғанын, өсімдіктердің қандай қасиеттері адамға пайдалы немесе зиянды екенін және өсімдікті қалай сақтау керектігін анықтайды. жер әлемі.

Өсімдіктерді зерттеу 4 ғасырда басталды. BC e. Ежелгі грек ғалымы Теофраст. Ол өз бақылауларын егіншілер мен емшілер жинақтаған өсімдіктерді пайдалану туралы практикалық біліммен, өсімдіктер әлемі туралы ғалымдардың пайымдауларымен ұштастырып, алғашқы ботаникалық ұғымдар жүйесін жасады. Сондықтан ғылым тарихында Теофрасты ботаниканың атасы деп атайды (5-сурет).

Оның шын есімі Тиртамос (Тиртам) және Теофраст есімін, яғни «құдайлық шешен» деген атауды оған ұстазы Аристотель шешендік қабілеті үшін берген.

Ботаника тарихы адамның өсімдіктерді өсіру және оларды әртүрлі мақсатта пайдалану туралы практикалық білімдерін жалпылаудан, сондай-ақ ғалымдардың жабайы өсімдіктерді бақылауларынан ғылымның қалай пайда болғанын көрсетеді.

Қазіргі уақытта ботаниктер өсімдіктер тіршілігінің заңдылықтарын, олардың сыртқы және ішкі құрылысын, көбею процестері мен тіршілік әрекетін, жер бетінде таралуын, өсу жағдайларын, басқа тірі организмдермен және қоршаған ортамен қарым-қатынасын зерттейді.

Қазір өсімдіктер бүкіл органикалық дүниенің өмірінің негізі ретінде айтылады. Шынында да, тірі өсімдіктер мен олардың өлі және құлаған бөліктері - жапырақтары, жемістері, бұтақтары, діңдері тек адамдарға ғана емес, жануарларға, саңырауқұлақтар мен бактерияларға да қорек береді. Жер бетіндегі барлық тіршіліктің болуына жағдай жасайтын өсімдіктер.

Ботаника – өсімдіктерді зерттейтін ғылым.«Ботане» грек тілінен аударғанда өсімдік дегенді білдіреді.

Ботаника биология ғылымдарына жатады. Биология(грек тілінен «биос» - тіршілік) барлық тірі ағзаларды зерттейді. Жер бетінде өмір сүретін жасушалық организмдер төрт патшалыққа бөлінеді - өсімдіктер, жануарлар, бактериялар және саңырауқұлақтар. Жоғарыда айтылғандай ботаника тек өсімдіктерді зерттейді. Зоология жануарларды, микробиология бактерияларды, микология саңырауқұлақтарды зерттейді.

Ботаника ежелгі дәуірде (б.з.б. III ғ.) пайда болды және бастапқыда саңырауқұлақтар мен бактерияларды да зерттеді. Бактериялар мен саңырауқұлақтар 20 ғасырда күшті үлкейткіш құралдардың көмегімен олардың өсімдіктерден орасан зор айырмашылықтарын көруге болатын жеке патшалықтарға бөлінді.

Өсімдіктер әлемінде 350 мыңға жуық түр бар.

Өсімдіктер өте алуан түрлі және жер шарының әр түрлі орталарында (құрлықта, суда, жылы және суық климатта, құрғақ және ылғалды аймақтарда) кездеседі. Дегенмен, барлық өсімдіктердің бірқатар ортақ сипаттамалары бар, олардың ең маңыздылары:

  • дерлік отырықшы өмір салты,
  • қабілеті органикалық заттар түзу үшін күн сәулесінің энергиясын пайдаланады.

Ботаника адамдардың өсімдіктерді өсіруі және пайдалануы және жабайы түрлерді бақылау нәтижесінде пайда болды.

Сонымен ботаника нақты нені зерттейді? Ол үйренеді өсімдіктердің тіршілік процестері(олар қалай өмір сүреді: олар пайда болады, өседі, дамиды, тыныс алады, немен қоректенеді, қыста не болады, т.б.), олардың сыртқы және ішкі құрылысы, көбеюі, таралуы, қоршаған ортамен байланысыжәне тағы басқалар.

Өсімдіктердің арқасында басқа организмдердің басым көпшілігі өмір сүреді (жануарлар әлемі оларсыз мүлдем өмір сүре алмайды). Сондықтан планетаның флорасын және оның әртүрлілігін сақтау өте маңызды. Ботаника мұны қалай жасауға болатынын білуге ​​мүмкіндік береді.

Әрбір адам тірі табиғат әлемімен тығыз қарым-қатынаста болады және оның бір бөлігі болып табылады. Ал жалпы тірі дүниенің тіршілік ету заңдылықтарын биология зерттейтін болса, өсімдік әлемі оның құрамдас бөлігі ретінде ботаниканың ауқымында болады.

Өсімдіктер туралы ғылым неліктен ботаника деп аталады?

Өсімдіктер ботаника ғылым ретінде қалыптасқанға дейін, ең көне заманнан бері адам мүдделерінің бір бөлігі болды. Өсімдік әлемін зерттеу өмір сүру мәселесімен тікелей байланысты болды: өсімдіктер - азық-түлік, құрылыс материалдары, киім тігуге арналған материал, дәрі-дәрмек және (ешқашан ұмытпау керек) қауіпті улар. Жиналған білім мен бақылау жүйелеуді қажет етті. Сөйтіп, өсімдіктану ғылымын қалыптастыру қажеттілігі туындады.

Өсімдіктану ғылымы неліктен ботаника деп аталады деген сұраққа жауап іздей отырып, ғасырлар қойнауына саяхат жасауымыз керек, өйткені бұл ілім әлемдегі ең көне жаратылыстану ғылымдарының бірі болып табылады. Ботаника (өсімдіктер туралы ғылым) 17 ғасырдың екінші жартысы - 18 ғасырдың басында біртұтас білім жүйесіне ие болды.

Ғылым атауы, басқалар сияқты, грек түбірі бар. Ежелгі гректің «ботан» сөзінен шыққан. Бұл сөз «жайылым», «жем» мағынасында «өсімдік», «шөп» мағынасында жиі қолданылған. Оған өсімдік деп санауға болатын барлық заттар: гүлдер, саңырауқұлақтар, балдырлар, ағаштар, мүктер және қыналар кірді. «Ботаника» сөзі «ботан» сөзінің туындысы, ол өсімдіктерге қатысты барлық нәрсені білдіреді. Яғни, сөзбе-сөз: ботаника - өсімдіктер туралы ғылым. Сондықтан өсімдіктану ғылымы неліктен ботаника деп аталады деген сұрақты қоя отырып, өсімдік әлемі туралы білімді ғылым түрінде жүйелеудің грек бастауларынан жауап іздеу керек.

Ботаниканың ғылым ретінде пайда болуы

Тіпті Аристотельдің өзі жануарлар туралы ұлы еңбегінде өсімдіктер туралы осындай ғылыми еңбек жариялаған болатын. Оның біткені немесе бітпегені белгісіз. Оның кейбір үзінділері ғана бүгінгі күнге дейін сақталған. Сондықтан Теофраст заңды түрде ғылым ретінде ботаниканың негізін қалаушы, келесі 1500 жыл бойы ботаниканың негізі болған екі іргелі еңбектің авторы болып саналады. Ал қазіргі заманда Теофрасттың өз шығармаларында айтқан білімінің құндылығы даусыз. Өсімдіктер туралы ғылым неліктен ботаника деп аталады деген сұраққа осылай жауап береді. Грек философы мұны басқаша атай алмады.

Бірақ ботаника саласындағы зерттеулер тек батыс өркениетінің жетістіктерімен ғана шектелмейді. Қытай да айтарлықтай үлес қосты, тіпті Жібек жолының жұмыс істеуін ескере отырып, ғылыми жетістіктермен алмасу болған болуы мүмкін.

Ботаника тарихы

Ботаника ғылымы қазіргі мағынасында отаршылдық дәуірінде диқаншылардың аймақта кең таралған шөптер мен ағаштарды, сондай-ақ адамдар алыс сапардан өздерімен бірге әкелген өсімдіктерді зерттейтін саласы ретінде пайда болды. Бірақ адамның өсімдіктер әлеміне деген терең қызығушылығы оның тарихын неолит дәуірінен бастайды. Адамдар өсімдіктердің емдік қасиеттерін, вегетациялық кезеңін, жеуге жарамдылығын, төмен температуралы климаттық жағдайларға төзімділігін, өнімділігі мен қоректік қасиеттерін анықтауға тырысып қана қоймай, сонымен қатар осы білімді сақтауға тырысты.

Ботаника ғылым ретінде пайда болғанға дейін адам өсімдіктерді ғылыми тұрғыдан зерттеген болатын. Бұл жағдай табиғатта өсірілген өсімдіктердің емдік қасиеттерін ежелгі дәуірден бері адамдардың кеңінен қолдануын ғана емес түсіндіреді. Қола дәуірінен бастап мәдени өсімдіктерді өсіру тәжірибесі кең таралған.

Ғылым дамуының жаңа кезеңі – жаңа білім

16 ғасырдың аяғында микроскоп ойлап табылды, ол ботаниканың дамуындағы ерекше кезеңнің басталуын анықтап, өсімдіктерді, спораларды және тіпті тозаңдарды зерттеуде бұрын белгісіз жаңа мүмкіндіктер ашты. Содан кейін ғылым одан да алға басып, бұрын адамдар үшін жабық болған ұрпақты болу және зат алмасу мәселелерінің шымылдығын көтерді.

Ботаника жалпы биологияның дамуымен тығыз байланыста дамыды. Ғылыми зерттеулер нәтижесінде бүкіл тірі әлем патшалықтарға бөлінді:

  • бактериялар;
  • саңырауқұлақтар;
  • өсімдіктер;
  • жануарлар.

Ботаника бактериялар, саңырауқұлақтар және өсімдіктер патшалығын зерттейді. Ботаниканың ғылым ретінде дамуының маңызы зор болды. Бірақ оның алғашқы күндерінде адамдар өсімдіктермен өз бетінше айналысты, ал Батыс әлемінде кеңінен таралған ботаникалық бақтардың көпшілігі тұқымдарды жіктеуге, таңбалауға және сатуға арналған. Тек бірнеше ғасырдан кейін олар ең маңызды ғылыми орталықтарға айналды.

өсімдіктер патшалығы

Өсімдіктер барлық жерде кездеседі: құрлықта (шалғындарда, далаларда, егістіктерде, ормандарда, тауларда), суда (тұщы су қоймаларында, көлдер мен өзендерде, батпақты жерлерде, теңіздер мен мұхиттарда). Өсімдіктердің барлығы дерлік отырықшы өмір салтымен, күн энергиясын органикалық қосылыстарға айналдыру қабілетімен, хлорофиллдің бай қорларымен және көмірқышқыл газын оттегіге айналдыруымен сипатталады, ол үшін планетаның өсімдік жамылғысы Жердің өкпесі деп аталады.

Өкінішке орай, әртүрлі жағдайларға байланысты көптеген өсімдіктер сирек кездесетін немесе жойылып кету қаупі төнген өсімдіктер қатарына жатады және бұл тізім жыл сайын өсіп келеді. Көптеген өкілдер өздерінің сұлулығы үшін төледі: адамдар табиғатқа келтіретін орасан зор зияны туралы ойланбастан, бір күндік гүл шоғы үшін өсімдіктерді қорлап жояды. Бұндай ащы тағдыр алқаптың орман лалагүліне, су лалагүліне, арман шөптің басына түсті.

Сирек кездесетін өсімдік түрлерін жойылып кетуден қорғау үшін олар Қызыл кітапқа енгізілген және заңнамалық деңгейде қорғауға алынған. Өсімдіктер туралы ғылым осы құжат үшін білімнің негізі болып табылады. Ал енді біздің ортақ міндетіміз – өсімдіктер әлемін болашақ ұрпақ үшін сақтап қалу, балаларымыз да, немерелеріміз де біз көру бақытына ие болған өсімдік әлемінің ерекше сұлулығын көре алатындай етіп сақтау.

  • 5. Жасыл өсімдіктердің биосфералық рөлі.
  • 6. Өсімдіктердің адам өміріндегі маңызы. Мәдени өсімдіктер.
  • 7. Өсімдіктер әлемінің жалпы сипаттамасы. Өсімдіктер мен басқа организмдердің ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
  • 8. Өсімдік жасушасы. Оның құрылымы мен қызмет ету ерекшеліктері.
  • 9. Өсімдік ұлпалары туралы түсінік. Ұлпалардың жіктелуі, олардың өсімдік денесінде орналасуы.
  • 10. Негізгі ұлпалар: негізгі ұлпалардың түрлері, жасушалардың құрылымдық ерекшеліктері, қызметі және орналасуы.
  • 11. Өткізгіш ұлпалар: ұлпалардың түрлері, жасушалардың құрылыс ерекшеліктері, қызметі, орналасуы
  • 12. Ішек тіндері: қабық тіндерінің түрлері, құрылысы, қызметі, орналасуы бойынша айырмашылықтары.
  • 13. Өсімдіктің вегетативтік және генеративті мүшелері туралы түсінік.
  • 14. Тамыр және тамыр жүйесі: сыртқы және ішкі құрылысы, қызметі, модификациялары.
  • 15. Қашу, қашу жүйесі. Тармақтану, ату мамандануы, модификациялар.
  • 16. Бүршік – өркеннің ұрығы. Бүйректің түрлері мен құрылысы, бүйректің дамуы.
  • 17. Жапырақ: сыртқы және ішкі құрылысы, қызметі, сыртқы орта жағдайына бейімделу ретіндегі модификациялары.
  • 18. Өзек: атқаратын қызметтеріне байланысты ішкі құрылысы, сыртқы пішінінің алуан түрлілігі, модификациялары.
  • 19. Гүл: гүл бөліктерінің құрылысы мен мақсаты, гүлдердің алуан түрі.
  • 20. Гүлшоғырлар: гүлшоғырлардың түрлері, олардың классификациясы, биологиялық маңызы.
  • 21. Тұқым: қосжарнақты және біржарнақты өсімдіктердің тұқымдарының құрылысы, тұқымның биологиялық маңызы, тұқымның даму жағдайлары.
  • 22. Жеміс: жемістердің сорттары және олардың классификациясы, жеміс түзілуі, биологиялық маңызы, таралуына бейімделуі.
  • 23. Өсімдіктердің көбеюі және көбеюі. Көбею түрлері. Өсімдіктердің жыныссыз көбею әдістері.
  • 24. Жабайы және жабайы өсімдіктердің вегетативті көбеюі. Жабайы және жабайы өсімдіктердің вегетативті көбеюі
  • 26. Өсімдіктердегі тозаңдану және ұрықтану. Гүлді өсімдіктерде қос ұрықтандыру туралы түсінік. Желмен және жәндіктермен тозаңданатын өсімдіктердің бейімделуі.
  • 27. Бактериялар прокариоттық организмдер. Патшалықтың жалпы сипаттамасы, табиғат пен адам үшін маңызы.
  • 28. Саңырауқұлақтар: саңырауқұлақтың денесінің құрылысы, тіршілік әрекетінің ерекшеліктері, саңырауқұлақтардың алуан түрлілігі, табиғат пен адам үшін маңызы.
  • 29. Балдырлар – алғашқы су өсімдіктері: балдырлардың жасуша құрылысы мен денесі, классификациясы, биосферадағы рөлі, адамның қолданылуы.
  • 30. Бриофиттер – алғашқы құрлық өсімдіктері: қарабайырлық белгілері, көбею және тіршілік циклінің ерекшеліктері, өкілдері.
  • 31. Мокоподтар, қырықбуындар – жоғары сатыдағы споралы өсімдіктер: дене құрылысы, көбеюі, тіршілік ету ортасы.
  • 32. Папоротниктер: папоротниктердің құрылысы және көбеюі, қазіргі флорадағы өкілдері.
  • 33. Гимноспермділер: бөлімнің жалпы сипаттамасы, қылқан жапырақтылардың құрылымдық ерекшеліктері мен көбеюі, өкілдері, табиғаттағы маңызы, адамда қолданылуы.
  • 34. Гүлді өсімдіктер: тіршілік жағдайына бейімделуі, эволюциялық даму белгілері, гүлдің мағынасы.
  • 35. Қосжарнақтылар класы: жалпы сипаттамасы, тұқымдасы, өкілдері, гүл формулалары.
  • 36. Монокоттардың класы: жалпы сипаттамасы, өкілдік тұқымдасы, гүлдерінің құрылысы мен формулалары.
  • 37. Өсімдіктерді қорғау, Өсімдіктердің Қызыл кітабы, жойылу себептері және өсімдіктерді сақтау әдістері.
  • 38. Өсімдіктердің тіршілік формалары туралы түсінік, олардың классификациясы.
  • 39. Қоршаған орта факторлары және өсімдіктер.
  • 40. Өсімдіктер тіршілігіндегі судың маңызы. Өсімдіктердің суға қатысты экологиялық топтары.
  • 41. Фитоценоз: фитоценоздардың көптүрлілігі, фитоценоздың құрылымы.
  • 42. Биоценоздағы өсімдіктер мен басқа организмдердің өзара әрекеттесуі.
  • 43. Қыналар – симбиоздық организмдер, құрылыс ерекшеліктері және тіршілік әрекеті.
  • 44. Өсімдіктер тіршілігіндегі маусымдық құбылыстар. Фенологиялық бақылаулар және оларды ұйымдастыру.
  • 1. Қазіргі жаратылыстану ғылымдары жүйесіндегі ботаника. Ботаниканың пәні мен міндеттері. Ғылымның қысқаша даму тарихы.

    Ботаника - өсімдіктер туралы ғылым, биологияның бір саласы.

    Бұл ғылым өсімдіктердің құрылысы мен тіршілігін олардың тіршілік ету жағдайларына байланысты зерттейді; өсімдіктерді жіктейді және оның даму тарихын көрсететін өсімдік әлемінің жүйесін белгілейді; жер бетінің өсімдік жамылғысын және ондағы жеке өсімдіктердің қосылу заңдылықтарын зерттейді.

    Оның міндеті - өсімдіктер туралы жан-жақты білім: олардың құрылысы, тіршілік әрекеті, таралуы, шығу тегі, эволюциясы.

    Қазіргі заманның жаһандық мәселесі – азық-түлік өндірісі. Дүние жүзі халқының қарқынды өсуі ауыл шаруашылығы өндірісін барынша интенсификациялау міндетін алға қояды: мәдени дақылдардың өнімділігін және мал шаруашылығының өнімділігін арттыру.

    Бұл мәселені технологиялық ғылымдар шешеді: іргелі биологиялық пәндердің жетістіктеріне негізделген өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы, олардың ішінде ботаника бірінші орынды алады. Адамды ағашпен, иіру талшықтарымен, дәрілік шикізатпен және т.б. қамтамасыз етудегі өсімдіктердің рөлі одан кем емес.

    Ботаника өсімдіктерді ұйымдастырудың әртүрлі деңгейінде зерттейді. Бірнеше құрылымдық және функционалдық деңгейлер бар.

    Төменгі - ең ежелгі - тірі және жансыз арасындағы шекара өтетін молекулалық құрылымдардың суборганизмдік деңгейі. Келесі деңгей - ұялы. Жасуша, оның құрылысы және негізгі биохимиялық процестері барлық организмдерде ұқсас. Осыдан кейін мүше деңгейі, содан кейін бүкіл ағзаның деңгейі келеді.

    Ағзаларға тән қасиеттер – көбею қабілеті, тұқымқуалаушылық және өзгергіштік. Тіршілікті ұйымдастырудың күрделі деңгейі популяцияға тән. Ең жоғарғы деңгей – экожүйе, биосфера-биогеоценоз, онда жануарлар мен өсімдіктер популяцияларының қауымдастықтары тіршілік ету ортасымен бірге функционалдық және құрылымдық бірлікті құрайды.

    Экожүйенің негізін бейорганикалық заттардан органикалық заттарды синтездейтін автотрофты жасыл өсімдіктер – продуценттер (продуценттер) құрайды. Дайын органикалық заттарды консументтер (консументтер) – гетеротрофты организмдер пайдаланады. Өндірушілер мен тұтынушылардың органикалық қалдықтары гетеротрофты ыдыратушылармен (бактериялар, саңырауқұлақтар) жойылып, қайтадан өсімдіктерге қолжетімді минералды қосылыстарға айналады. Автотрофты және гетеротрофты организмдердің қатысуымен экожүйеде заттар мен энергия айналымы осылай жүреді (1-сурет).

    Автотрофты организмдер фотосинтез процесінде күн энергиясын (жасыл өсімдіктер) немесе химиялық реакциялардың энергиясын - хемосинтезді (кейбір прокариоттарды) пайдалана отырып, бейорганикалық заттардан органикалық заттарды синтездеуге қабілетті. Фотосинтетикалық өсімдіктер, К.А. Тимирязев, Жердегі тіршілік көзі. Жыл сайын фотосинтезде күн энергиясының орасан көп мөлшері жинақталады (3´1021 ккал). 5,8´1010 тонна органикалық зат түзіледі. Атмосфераға 11,5´1010 тонна оттегі бөлінеді. Гетеротрофты саңырауқұлақтар мен бактериялар дәстүрлі түрде өсімдіктер сияқты ботаниканың объектілері болып табылады.

    Ботаника, басқа жаратылыстану ғылымдары сияқты, өсімдіктер өмірінде орасан зор рөл атқаратын және атқарып жатқан адамның практикалық қажеттіліктеріне байланысты пайда болды және дамыды.

    Ботаниканың дамуы ежелгі дәуірде тағамдық, дәрілік және өнеркәсіптік өсімдіктерді анықтау және пайдаланудан басталды.

    Өсімдіктану адам өмірі мен шаруашылық қызметінің әртүрлі аспектілерімен тығыз байланысты: ауыл шаруашылығы, медицина және әртүрлі өнеркәсіп салалары.

    Өсімдіктерді адамдар азық-түлік және мал азығы ретінде, шаруашылық қызметтің шикізат көзі (иіру, бояу, илеу, т.б.), бағалы дәрілік заттар ретінде кеңінен пайдаланады.

    Микроорганизмдер, балдырлар және саңырауқұлақтар біздің өмірімізде әртүрлі рөл атқарады. Олардың кейбіреулері – патогенді – зиянды, басқалары тамақ өнеркәсібінің бірқатар салаларында, дәрілік заттар өндірісінде және т.б. кеңінен қолданылады.

    Ботаника ғылым ретінде 2000 жылдан астам бұрын қалыптасқан. Оның негізін салушылар ежелгі дүние қайраткерлері болды: Аристотель (б.з.б. 384 - 32 жж.) және Теофраст (б.з.д. 371 - 286 ж.).

    Олар өсімдіктердің алуан түрлілігі және олардың қасиеттері, өсіру, көбейту және пайдалану әдістері, географиялық таралуы туралы жинақталған мәліметтерді қорытындылады.

    Сонымен, ботаника өсімдіктер туралы жеке мәліметтерді жинақтайтын біртұтас ғылым ретінде пайда болды, бірақ уақыт өте келе білім жинақталып, тереңдей отырып, бірқатар дербес пәндерге бөлінді.

    Сонымен, бүгінгі таңда ботаника үлкен көп салалы ғылым болып табылады.

    Оның жалпы міндеті жеке өсімдіктерді және олардың агрегаттарын – шалғындар, ормандар, далалар түзілетін өсімдіктер қауымдастығын зерттеу болып табылады.

    Табиғи және өсімдік ресурстарын қорғаудың ғылыми негіздерін жасау ботаниканың бірінші кезектегі міндеттерінің бірі болып табылады.

    Қызыл кітапқа енген сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген өсімдіктерді зерттеу мен қорғауға ерекше көңіл бөлінеді, өйткені әрбір түрдің жойылуы өсімдіктердің әртүрлілігін азайтып қана қоймайды, сонымен қатар көптеген өсімдіктер үшін теңгерімді болған өсімдіктер қауымдастығының тұрақтылығын бұзады. мыңжылдықтар.