Т Е М А: Перетворення графіків тригонометричних функцій із модулем.
ЦІЛЬ: Розгляд одержання графіків тригонометричних функцій виду
y= f(|x|);y = | f(x)| .
Розвивати математичну логіку та увагу.
ХІД УРОКУ:
Орг. момент: Оголошення теми, цілей та завдань уроку.
Вчитель: Сьогодні ми маємо навчитися будувати графіки функцій y = sin |x|; y = cos | x |
Y = | A sin x + b | ; Y = | A cos x + b | використовуючи наші знання про перетворення трансцендентних функцій виду y = f(|x|) та y = |f(x)| . Ви запитаєте: «Для чого це потрібно?» Справа в тому, що властивості функцій в цьому випадку змінюються, а ось як, це найкраще простежується, як ви знаєте, на графіку.
Давайте пригадаємо, як запишуться дані функції з використанням визначення
Діти: f(|x|) =
|f(x)| =
Вчитель: Отже, щоб побудувати графік функції у =f(|x|), якщо відомий графік функції
у =f{ x), потрібно залишити на місці ту частину графіка функції у =f(x), яка
відповідає невід'ємній частині області визначення функції у =f(x). Відобразивши цю
частина симетрично щодо осі у, отримаємо іншу частину графіка, відповідну
негативної частини області визначення
Т. е. на графіку це виглядає наступним чином: y = f (x)
(Дані графіки будуються на дошці. Діти у зошитах)
Тепер з цього побудуємо графік функцій y = sin | x |; Y = | sin x | ; Y = | 2 sin x + 2 |
Рис 1. Y = sin x
Рис 2. Y = sin | x |
Тепер збудуємо графіки функцій Y = | sin x | та Y = |2 sin x + 2|
Щоб побудувати графік функції у = \f(x)\, якщо відомий графік функції у =f(x), потрібно залишити на місці ту його частину, деf(x) > О, і симетрично відобразити щодо осі х іншу його частину, деf(x) < 0.
Конспект уроку алгебри та початки аналізував 10 класі
на тему: «Перетворення графіків тригонометричних функцій»
Мета уроку: систематизувати знання на тему «Властивості та графіки тригонометричних функцій у = sin (x), у = cos (x)».
Завдання уроку:
Обладнання уроку: ікт
Тип уроку: вивчення нового
Хід уроку
Перед уроком 2 учні на дошці будують графіки із домашнього завдання.
Організаційний момент:
Здрастуйте, хлопці!
Сьогодні на уроці ми будемо перетворювати графіки тригонометричних функцій у = sin (x), у = cos (x).
Усна робота:
Перевірка домашнього завдання.
розгадування ребусів.
Вивчення нового матеріалу
Усі перетворення графіків функцій є універсальними - вони придатні всім функцій, зокрема і тригонометрических. Тут же обмежимося коротким нагадуванням основних перетворень графіків.
Перетворення графіків функцій.
Дана функція у = f(x). Усі графіки починаємо будувати з графіка цієї функції, потім робимо з ним дії.
Функція
Що робити з графіком
y = f(x) + a
Усі точки першого графіка піднімаємо на одиниць вгору.
y = f(x) - a
Усі точки першого графіка опускаємо на одиниць вниз.
y = f(x + a)
Усі точки першого графіка зрушуємо на одиниць вліво.
y = f (x – a)
Усі точки першого графіка зрушуємо на одиниць вправо.
y = a * f (x), a> 1
Закріплюємо нулі на місці, верхні точки зрушуємо вище в раз, нижні - опускаємо нижче в раз.
Графік «витягнеться» вгору й униз, нулі залишаються дома.
y = a * f (x), a<1
Закріплюємо нулі, верхні точки опустяться вниз в раз, нижні - піднімуться в раз. Графік «стиснеться» до осі абсцис.
y = -f (x)
Дзеркально відобразити перший графік щодо осі абсцис.
y = f (ax), a<1
Закріпити крапку на осі ординат. Кожен відрізок на осі абсцис збільшити в раз. Графік розтягнеться від осі ординат у різні боки.
y = f (ax ), a >1
Закріпити точку на осі ординат, кожен відрізок на осі абсцис зменшити в раз. Графік «стиснеться» до осі ординат з обох боків.
у = | f(x)|
Частини графіка розташовані під віссю абсцис дзеркально відобразити. Весь графік буде розташований у верхній півплощині.
Схеми розв'язання.
1)y = sin x +2.
Будуємо графік у = sin x. Кожну точку графіка піднімаємо нагору на 2 одиниці (нулі теж).
2)y = cos x - 3.
Будуємо графік y = cos x. Кожну точку графіки опускаємо вниз на 3 одиниці.
3)y = cos (x - /2)
Будуємо графік y = cos x. Усі точки зрушуємо на п/2 праворуч.
4) у = 2 sin x.
Будуємо графік у = sin x. Нулі залишаємо на місці, верхні точки піднімаємо у 2 рази, нижні опускаємо на стільки ж.
ПРАКТИЧНА РОБОТА Побудова графіків тригонометричних функцій за допомогою програми Advanced Grapher.
Побудуємо графік функції у = -cos 3x + 2.
y = 0,5 sin x.
y = 0,2 cos x-2
у = 5cos 0 ,5 x
y=-3sin(x+π).
2) Знайди помилку та виправ її.
V. Історичний матеріал. Повідомлення про Ейлера.
Леонард Ейлер – найбільший математик 18 століття. Народився у Швейцарії. Довгі роки жив і працював у Росії, член Петербурзької академії.
Чому ж ми повинні знати та пам'ятати ім'я цього вченого?
На початку 18 століття тригонометрія була недостатньо розроблена: був умовних позначень, формули записувалися словами, засвоювати їх було важко, незрозумілим було й питання знаках тригонометричних функцій у різних чвертях кола, під аргументом тригонометричної функції розуміли лише кути чи дуги. Лише у працях Ейлера тригонометрія набула сучасного вигляду. Саме став розглядати тригонометричну функцію числа, тобто. під аргументом стали розуміти як дуги чи градуси, а й числа. Ейлер вивів усі тригонометричні формули з кількох основних, упорядкував питання про знаки тригонометричної функції у різних чвертях кола. Для позначення тригонометричних функцій він запровадив символіку: sin x, cos x, tg x, ctg x.
На порозі 18-го століття у розвитку тригонометрії виник новий напрямок – аналітичний. Якщо раніше головною метою тригонометрії вважалося рішення трикутників, то Ейлер розглядав тригонометрію як науку про тригонометричні функції. Перша частина: вчення про функцію - частина загального вчення про функції, що вивчається в математичному аналізі. Друга частина: розв'язання трикутників – глава геометрії. Такі нововведення були зроблені Ейлером.
VI. Повторення
Самостійна робота "Допиши формулу".
VII. Підсумки уроку:
1) Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
2) Що ще ви хочете дізнатися?
3) Виставлення оцінок.
Алгоритм побудови графіків Графік функції y = sin (x-a) можна отримати паралельним перенесенням графіка функції y = sinx вздовж осі Ох на одиниць вправо. Графік функції y = sin (x+a) можна отримати паралельним перенесенням графіка функції y = sinx вздовж осі Ох на одиниць вліво.
0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 00) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 07Алгоритм побудови графіків Графік функції y = sin (Кx) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 01 стисненням До разів) вздовж осі Ох. 0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 0 0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 01 стисненням до К разів) вздовж осі Ох."> 0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 00) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 0 title="Алгоритм побудови графіків Графік функції y = sin (Кx) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при 0
8 Стиснення та розтяг до осі ординат Побудувати графік функції у = sin2 х Побудувати графік функції у = sin K > 1 стиск 0 1 стиск 0 1 стиск 0 1 стиск 0 1 стиск 0 title="8 Сжатие и растяжение к оси ординат Построить график функции у = sin2 х Построить график функции у = sin K > 1 сжатие 0 !}
0) можна одержати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при К>1 розтягуванням у раз) уздовж осі Оу. Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sinx його з "title="Алгоритм побудови графіків: Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при К>1 розтягуванням в раз) уздовж осі Оу. Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sinx його" class="link_thumb"> 9 !}Алгоритм побудови графіків: Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна одержати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при К>1 розтягуванням в раз) уздовж осі Оу. Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sinx його стисненням (при 01 розтягуванням в раз) уздовж осі Оу. Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sinx його з"> 0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при К>1 розтягуванням в разів) уздовж осі Оу. Графік функції y = Кsin (x>0) можна одержати з графіка функції y = sinx його стисненням (при 01 розтягуванням в раз) вздовж осі Оу. можна отримати з графіка функції y = sinx його з "title="Алгоритм побудови графіків: Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при К> 1 розтягуванням в До разів) вздовж осі Оу."> title="Алгоритм побудови графіків: Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна одержати з графіка функції y = sin x його розтягуванням (при К>1 розтягуванням в раз) уздовж осі Оу. Графік функції y = Кsin (x) (К>0) можна отримати з графіка функції y = sinx його з">!}
1 розтягування 0 1 розтягування 0 10 10 Стиснення та розтяг до осі абсцис K > 1 розтяг 0 1 розтяг 0 1 розтяг 0 1 розтяг 0 1 розтяг 0 title="10 Стиснення та розтяг до осі абсцис K > 1 розтяг 0
13 Зрушення вздовж осі ординат Побудувати графік функції у = sins +3 Побудувати графік функції у = sins-3 + вгору - вниз y = sinx y = sinx + 3 y = sinx y = sinx Перетворення графіка
X y 1 -2 Перевірка: y 1 = sinx; у 2 = sinx + 2; у 3 = sinx
Конспект уроку з алгебри у 10 класі
Васильєва Катерина Сергіївна,
вчитель математики
ОДБОУ «Смоленська спеціальна (корекційна)
загальноосвітня школа І та ІІ видів»
Смоленськ
Тема уроку: "Перетворення графіків тригонометричних функцій".
Назвамодуля: перетворення графіків тригонометричних функцій. Інтегруючадидактичнамета: відпрацювати навички побудови графіків тригонометричних функцій. Цільовий план дій для учнів:
Банк інформації.
Вхідний контроль. Назвіть властивості функцій y = sin x (рис. 1).Мал. 1
Властивості:
Мал. 2
Властивості:
Рис . 3
Властивості:
Мал. 4
Властивості:
Пояснення матеріалу.
Для побудови графіка функції y= f(kx) треба розтягнути графік y= f(x) вздовж осі абсцис. Якщо | k|>1 , то відбувається стиснення графіка вздовж осі OХякщо 0
Закріплення матеріалу.
Рівень А
Приватнадидактичнамета: відпрацювати навичку побудови тригонометричних функцій шляхом перетворень.
Методичнийкоментардляучнів:
Oxу 3 рази.
Графік функції виходить із графіка шляхом розтягування вздовж осі Ой в 2 рази.
Графік функції виходить із графіка шляхом паралельного перенесення на 2 одиниці вгору вздовж осі Ой.
Графік функції виходить із графіка шляхом паралельного перенесення вздовж осі абсцис на одиниць вліво.
Г
рафік функції виходить із графіка шляхом стиснення вздовж осі Ойу 4 рази.
Рівень Ст.
Приватнадидактичнамета: тригонометричнихфункцій шляхом послідовногозастосування перетворень.
Методичнийкоментардляучнів: побудуйте графіки функцій, виконавши перетворення.
Графік функції виходить із графіка шляхом паралельного перенесення вздовж осі абсцис на одиниць вправо.
Графік функції виходить із графіка функції шляхом послідовного виконання наступних перетворень:
1) паралельне перенесення на одиниці вліво вздовж осі абсцис
2) стиск уздовж осі Оy у 4 рази .
Графік функції виходить із графіка функції , кожна ордината якого змінюється -2 рази. Для цього виконуємо такі перетворення:
1) відображаємо симетрично щодо осі Ox,
2) розтягуємо вдвічі вздовж осі Ой.
послідовноговиконання наступних перетворень:
1) стиснення вздовж осі абсцис в 2 рази;
2) розтягування в 3 рази вздовж осі Ой;
3) паралельний перенесення на 1 одиницю вгору вздовж осі ординат.
Рівень З .
Приватнадидактичнамета: відпрацювати навичку побудови графіків тригонометричнихфункцій шляхом послідовногозастосування перетворень.
Методичний коментар для учнів : вкажіть , які перетворення потрібно виконати для побудови графіків . Побудуйте графіки .
1.
Графік функції виходить з графіка функції шляхом послідовного виконання наступних перетворень:
1) відображення симетрично щодо осі Ox,
2) стиск у 2 рази вздовж осі Oy;
3) паралельне перенесення на 2 одиниці вниз уздовж осі Оy.
2.
Графік функції виходить із графіка функції послідовноговиконання наступних перетворень: виходить www. aiportal. ru/ services/ graph. html