Крыловтың ертегілеріндегі әлеуметтік және адами жамандықтардың ашылуы. Орыс помещиктерінің, Н.В.Гогольдің пікірінше, қандай моральдық кемшіліктерін әшкерелеу керек? Мұғалімнің кіріспе сөзі

Бөлімдер: Әдебиет

Сынып: 8

Сабақтың мақсаттары:

  • Комедияның өмірлік негізін ашу;
  • Гоголь күлкісінің табиғатын түсіндіру;
  • шенеуніктердің қателесуіне себеп болған жағдайларды түсіну.
  • Гипотезаларды өз бетінше құрастыру және себеп-салдар байланысын орнату қабілетін дамыту; өз ойларыңызды қысқаша және нақты тұжырымдаңыз.
  • Әр түрлі жұмыс түрлері арқылы шығармашылық белсенділікке, өзін-өзі танытуға деген қажеттілікті дамыту.

Мәтінді талдау қабілетіңізді жетілдіріңіз.Оқушыларды сөз өнерімен таныстыру.

Әдістері:

  • ақпараттық, жартылай ізденіс, зерттеу (талдау, салыстыру), көрнекі оқыту әдістері.
  • Жабдық:
  • Қол ұстаз;

«Кластерді қалай құруға болады» жадынамасы;

оқушылардың жауаптарын бағалауға арналған жетондар.

Сабақтың барысы

1. Мұғалімнің кіріспе сөзі.

Балалар, біз N.V. пьесасының кейіпкерлерімен таныстық. Гоголь «Бас инспектор». Осы пьесаға қатысты «өлмейтін комедия» деген сөзді сын әдебиетінен талай рет естідім, көрдім. Неліктен? Осымен келісе аламыз ба?

(Оқушы жауаптары: Біздің М.Ю.Лермонтов атындағы облыстық мемлекеттік театрда биылғы маусымда Н.В.Гогольдің өлмес комедиясы, т.б.)

Н.В. Гоголь театрды өте жақсы көретін және адамды болжауға және оны әзіл-оспақ, ойнақы және сатиралық бейнелеуге керемет қабілетке ие болды.

Ол қандай мақсатпен әзіл мен сатираға барады?

Студент жауап береді: (Драматург қоғам портретін жасап, моральдық заңнан айырылған адамның кемелсіздігін көрсетеді, т.б.).

Мұғалім: «Бас инспектор» комедиясының сюжеті қандай?

Алдарыңызда сынақ тұр. Оны шешіңіз, жауабын үстелдеріңіздегі парақтарға жазыңыз. Әрбір дұрыс жауап үшін сіз жетон аласыз, сабақтың соңында сабақта қаншалықты белсенді болғаныңызды қорытындылаймыз.

Слайд 2. «Бас инспектор» комедиясының шығу тегі нұсқаларының қайсысы дұрыс?

Слайд 3. Мұғалім: Сабағымыздың тақырыбы: Шенеуніктердің моральдық-әлеуметтік келеңсіздіктерін әшкерелеу. Автордың пьеса кейіпкерлеріне деген көзқарасын жақсырақ түсіну үшін С.И. сөздігіне жүгінейік. Ожегова «Орыс тілінің сөздігі»

Слайд 4. Сөз ... деген нені білдіреді.

Орынсыздық – айыпты кемшілік, масқара қасиет).

Лауазымды тұлға – (атағы, лауазымдық атағы бар мемлекеттік қызметші).

Ашу - (ашу, ашу.).

– Неге әшкерелеу моральдық жамандықкомедия авторы үшін ресмилік өте маңызды болды ма?

– Бұл комедия жазу идеясына қалай сәйкес келеді?

(Жауапқа оқушылардың жауаптары – жетон)

Слайд 5. Қорытынды: өйткені Н.В. Гоголь «адамнан әділеттілік ең талап етілетін жерлерде және істерде жасалып жатқан барлық жамандықтарды, әділетсіздіктерді жинап алып, бәріне бірден күлгісі келді».

Мұғалім: Бұл қаланың шенеуніктеріне қандай қасиеттер тән емес?

Ол үшін No2 тестті орындаңыз, жауап нұсқаларын қағаз бетіне түсіріңіз.

Слайд 6. Тест No2 Комедия кейіпкерлері болып табылатын шенеуніктерге тән емес мінез-құлық белгілерін атап өтіңіз:

А) парақорлық;
В) немқұрайлылық;
C) басшылардан қорқу;
D) ақымақтық;
D) қонақжайлылық;
E) қызмет бабын жеке мақсатта пайдалану;
G) сыйластық;
H) саналылық.

Өзін-өзі тексеру: жауап көрсетіледі. – ( D, F, H).

Жауап таңдауда кім қателесті?

Қолыңызды көтеріңіз. (Токендер)

Слайд 7. Мұғалім: Гоголь «Күлкі комедиядағы жалғыз адал жүз» деп санайды.

Бұл рас па? «Комедиядағы «күлкі» жалғыз шынайы бет пе?

Күлкінің қоғамдағы жамандықты әшкерелеудегі рөлі қандай?

Слайд 8. Алдарыңызда парақтар бар. Топтарға қосылып, кластер құру керек. Оны қорғауға дайындалыңыз. Тақырыптар парақта көрсетілген. (бес топ жұмыс істейді).

Сіздің жұмыс уақытыңыз аяқталды. Сыныпқа кезекпен жұмысыңызды ұсыныңыз: тақырыпты және түйінді сөздерді атаңыз, содан кейін проблемалық сұраққа жауап беруге көмектесетін сөздерді көрсетіңіз. ( 2-қосымша )

Сонымен 1-тақырып оқушының жауабы, басқа топтың толықтыруы. (Тексеру – гиперсілтеме).

2-тақырып тақырыбы оқушының жауабы, басқа топтың толықтырулары. (Тексеру – гиперсілтеме).

3-тақырып – студенттің жауабы тақырыбы, басқа топтағы толықтырулар. (Тексеру – гиперсілтеме).

4 – тақырып: оқушының жауабы, басқа топтың толықтырулары. (Тексеру – гиперсілтеме).

5 – тақырып: оқушының жауабы, басқа топтың толықтырулары. (Тексеру – гиперсілтеме).

Мұғалім: Қорытындылаймыз. Сіз қандай сөздерді ерекшелендіңіз және неліктен?

Слайд 9. Мұғалім: Енді «Шенеуніктердің қылықтары – комедия кейіпкерлері» тақырыбына шағын зерттеу жүргізейік. Жұмыстың мақсатын анықтайық.

Жұмыстың мақсаты:

  • Автор нақты көріністерде шенеуніктердің қандай жаман қылықтарын әшкерелегенін табыңыз.
  • Жауабыңызды мысалдармен дәлелдеңіз.
  • Жұмысты аяқтау уақыты – 3 минут.
  • Уақыт өткеннен кейін біз жүргізілген зерттеулер туралы есепті тыңдаймыз.

Слайд 10. Мұғалім: Сіздің зерттеуіңіз дайын, бірақ зерттеу нәтижелеріңізбен таныстыруды бастамас бұрын, комедияның мазмұны туралы екі тұжырыммен танысуды ұсынамын.

Неліктен император Николай 1 пьесаға осылай жауап берді? (Студенттік нұсқалар).

Оқушылардың зерттеу нәтижелері тыңдалады.

Слайд 11. Гоголь комедиясында қандай жаман қасиеттерді ашты?

Сабақты қорытындылау.

Мұғалім: Енді сабақты қорытындылауымыз керек:

Бұл жамандық бүгінде бар ма?

Рефлексия: Сөйлемдерді жалғастыр:

Мен мұны түсіндім ...
Мен бұл күлкіні түсіндім ...
Бұл мені ойландырды...

Мұғалім: Енді жетондарыңды алып, сабақтағы белсенділіктеріңді бағалаңдар.

Сабақтағы белсенді жұмыстарыңыз үшін рахмет.

Үйге тапсырма: эссе.

Әдебиет: Н.В.Гоголь. «Инспектор». М.«Балалар әдебиеті», 1979 ж. Кіру Мақала авторы: Vl. Филиппова.

Құрамы

1836 жылы жазылған «Ревизор» комедиясы 19 ғасырдың 30-жылдарындағы патшалық Ресейдің бүкіл әкімшілік-бюрократиялық жүйесіне ауыр соққы берді. Автор жалпы келемежге тек жекелеген жағдайларды ғана емес, типтік көріністерді де ұшыратқан мемлекеттік аппарат. Әкім өз үйін шын жүректен санап, қожайын ретінде басқаратын провинциялық қаланың ұйқышыл патриархалдық тіршілігінің орталықтандырылған бюрократиялық жүйеге не қатысы бар сияқты? Мұнда пошта меңгерушісі романның орнына басқа адамдардың хаттарын басып шығарады және оқиды, бұл жерде айыпты ештеңе көрмеді. Әкімнің қарамағындағыларға өз қарамағындағы мекемелерде тәртіп орнату туралы асығыс сөздерінен ауруханадағы, соттағы, мектептердегі, пошта бөлімшелеріндегі жағдай туралы оңай қорытынды жасауға болады. Пациенттер темір ұстаға ұқсайды және күшті темекі шегеді; Оларды емдеп жатқан ешкім жоқ. Сотта бәрі күрделі, қаздар келушілердің аяғының астында емін-еркін жүреді. Барлық жерде заңсыздық пен озбырлық билеп тұр.

Бірақ бұл беймәлім провинциялық қала комедияда миниатюрадағы мемлекет ретінде көрінеді, онда су тамшысы сияқты бюрократиялық Ресейдің барлық қиянаттары мен қиянаттары бейнеленген. Қалалық шенеуніктерге тән қасиеттер басқа тап өкілдеріне де тән. Олардың барлығы арамдықпен, арсыздықпен, ақыл-ой мүдделерінің азғындығымен, мәдени деңгейінің өте төмендігімен ерекшеленеді. Өйткені, комедияда қай таптың да бір адал кейіпкері жоқ. Мұнда адамдардың әлеуметтік стратификациясы байқалады, олардың кейбіреулері маңызды мемлекеттік қызметтерді атқарып, өз билігін өздерінің әл-ауқатын жақсарту үшін пайдаланады. Бұл әлеуметтік пирамиданың басында бюрократия тұр. Ұрлық, пара алу, жымқыру – бюрократияға тән осынау жамандықтарды Гоголь өзінің аяусыз күлкісімен жазалайды. Қаланың элитасы жиіркенішті. Бірақ олардың қарамағындағы адамдар да жанашырлық танытпайды. Мэрдің қысымына ұшыраған, оны жек көрген көпестер оны сыйлықтармен тыныштандыруға тырысады және бірінші мүмкіндікте олар оның үстінен Хлестаковқа шағым жазады, оны бәрі Санкт-Петербургтің маңызды құрметті адамы деп қабылдайды. Губерниялық помещиктер Бобчинский мен Добчинский - жалқау және өсекші, елеусіз және арсыз адамдар. Бір қарағанда, жазықсыз қамшы қаққан сержант жанашырлық танытады. Бірақ ол көрген қорлығы үшін тек ақшалай өтемақы алғысы келетіні оны күлкілі және аянышты етеді.

Механик пен қызметші Осип, тавернаның жұмысшысы сияқты ренжіген дәрменсіз адамдарда өзін-өзі бағалау және олардың құлдық жағдайына ашулану қабілеті мүлдем жоқ. Бұл кейіпкерлер билеуші ​​шенеуніктердің қиянатсыз әрекеттерінің салдарын көбірек көрсету, олардың озбырлығынан төменгі таптың қалай зардап шегетінін көрсету үшін қойылымға енгізілген. Бюрократияның зұлымдықтарын автор ойлап таппайды. Оларды Гоголь өмірдің өзінен алған. Император Николай I өзі Пушкиннің әйеліне жазған хаттарын оқыған Гогольдің пошта меңгерушісі болғаны белгілі. Құтқарушы Христос соборын салу жөніндегі комиссияның ұрлануы туралы жанжалды оқиға шіркеу құрылысына бөлінген үкіметтің ақшасын жымқырған әкімнің әрекетін өте еске түсіреді. Бұл фактілер алынған шынайы өмір, сатирик комедиясында әшкерелейтін келеңсіз құбылыстардың типтік қасиетін атап көрсету. Гоголь пьесасында мэр мен оның төңірегіндегілердің жеке бейнелерінде бейнеленген орыс бюрократиясының барлық типтік кемшіліктері ерекше көрсетілді.

Қаланың басты тұлғасы комедияда алаяқтардың ішінде бірінші болып, тіпті өз сөзімен айтқанда, «үш әкімді алдаған» ретінде көрінеді. Қаладағы ең маңызды лауазымды атқара отырып, ол мұндай дәрежедегі шенеуніктегі ең қажетті қасиет болуы керек парыз сезімінен мүлдем ада. Бірақ әкім туған жердің, халықтың игілігін ойламай, өзінің қамын ойлайды материалдық әл-ауқат, саудагерлерді тонау, пара талап ету, қарамағындағы халыққа озбырлық пен заңсыздық жасау. Спектакльдің соңында бұл айлакер және епті ақымақ алданғанның ақымақ және әдеттен тыс рөліне түсіп, аянышты және күлкілі болып қалады. Бұл жерде Гоголь тамаша көркемдік құралды пайдаланып, мэрдің аузына: «Өзіңе күлесің бе! Демек, әкім образында драматург көптеген адамдардың тағдыры озбырлығына байланысты болған мемлекеттік басқарушының ең жиіркенішті қасиеттерін жинақтаған. Әкім комедияда өзіне тән ортада беріледі. Шенеуніктердің әрқайсысында автор бюрократиялық әлемнің сан алуан бейнесін қайта құруға көмектесетін бір айқындаушы ерекшелікті ерекше атап өтеді. Мысалы, автор судья Ляпкин-Тяпкинді «еркін ойшыл» деп ирониямен атайды, мұны оның 5 кітап оқығанымен түсіндіреді. Бұл кішігірім деталь бюрократияның жалпы төмен деңгейін және оның интеллектуалдық мүдделерінің кедейлігін сипаттайды. Қайырымдылық мекемелерінің сенімгері Құлпынай - қу, сұмдық және ақпарат беруші. Бұл да бюрократтардың арасында жиі кездесетін өте типтік құбылыстар.

Сонымен, жазушы өзінің комедиясында Ресей билеуші ​​бюрократиясының барлық негізгі кемшіліктерін әшкерелейді: арамдық, қызметке деген арамдық қатынас, парақорлық, ақшаны жымқыру, озбырлық, заңсыздық, бейбақтық, мәдениетсіздік. Бірақ сатирик езілген таптардың жеке басының мүддесі, менсінбеушілік, арсыздық, надандық сияқты жағымсыз қасиеттерін де айыптады. Гоголь комедиясы бүгінгі таңда өзекті болып қала береді, бұл бізді қазіргі өмірдегі көптеген жағымсыз құбылыстардың себептері туралы ойлануға мәжбүр етеді.

Ұсынылған эссе тақырыптарының БІРІН ғана таңдаңыз (2.1–2.4). Жауап бланкісінде таңдаған тақырыптың нөмірін көрсетіңіз, содан кейін кемінде 200 сөзден тұратын эссе жазыңыз (егер эссе 150 сөзден аз болса, онда оған 0 ұпай беріледі).

Автордың ұстанымына сүйеніңіз (лирикалық эсседе автордың ниетін ескеріңіз), өз көзқарасыңызды тұжырымдаңыз. Диссертацияларыңызды дәлелдеңіз әдеби шығармалар(лирика туралы эсседе кем дегенде екі өлеңді талдау керек). Шығарманы талдау үшін әдеби теориялық ұғымдарды пайдалану. Эссенің композициясы туралы ойланыңыз. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, шығармаңызды анық және түсінікті етіп жазыңыз.

2.5. Отандық және шетелдік әдебиет шығармаларынан қандай әңгімелер сізге өзекті және неліктен? (Бір-екі шығарманы талдау негізінде.)

Түсіндіру.

Эссеге түсініктеме беру

2.1. А.Т.Твардовскийдің «Василий Теркин» поэмасындағы әскери күнделікті өмір бейнесі қандай рөл атқарады?

Жазушы Федор Абрамов «Василий Теркин» поэмасы туралы былай деді: «Ресей тірі адамдардың бет-әлпетінде, интонациясында, сөздерінде». Соғыс жылдарында дүниеге келген «Солдат туралы кітап» - бұл орыстың ұлттық сипатын терең зерттеу, солдат пен оның солдатының айналасындағылар туралы толқыған әңгіме. «Қарапайым жігіт» Теркіннің көзімен тек ұрыс суреттері ғана емес, майдан даласындағы өмір көріністері де суреттеледі. Сарбаздың күнделікті өмірі туралы өлең мен өлім қаупінде өте қажет әзіл өлеңде таңқаларлық органикалық түрде біріктіріледі: баяншы Теркін туралы оқиға жай естіледі:

...Жылыныңыз, қыдырыңыз

Барлығы аккордеоншыға барады.

Айнала - Тоқта, ағайын,

Қолдарыңызға үрлеймін...

Кездейсоқ кездесулердің кез келген түрі соғыста болады, ал Василий Теркин әрқашан тапқырлық, ептілік және тиімділік көрсетеді: ол үй иесі жасырған таразыны оңай таба алады, шошқа майын қуырады, сағатты жөндейді.

Адал, батыл және саналы суретші А.Т.Твардовский соғыс тілшісі ретінде қиын майдан жолдарын жүріп өтті, бірнеше рет атқылау мен бомбалаудың астында болды, бұл тәжірибе ғана емес, сонымен бірге оның орасан зор таланты авторға миллиондаған халықтық поэма жасауға көмектесті. оқырмандар.

2.2. М.В.Ломоносовтың идеалды тарихи тұлға туралы идеясы «Мәртебелі императрица Елизавета Петровнаның Бүкілресейлік тағына отыру күніндегі ода, 1747 ж.» қалай бейнеленген?

Ломоносовтың одасында патшайым Елизавета Петровна асқақ жан ретінде көрінеді. Ақын оған Ресейдің тыныштығы мен гүлденуіне үлкен үміт артады. Ломоносов ең алдымен кез келген елдің гүлденуі мен бақытының кепілі болып табылатын бейбітшілік туралы айтады.

Ломоносов Елизаветаның жомарттығын жоғары бағалайды және оның туған еліне мейірімділігі мен ілтипатына үміттенетінін білдіреді. Ломоносов барлық адамдардың бақыты туралы айтады. Ал патшайым Елизавета олардың тыныштығы мен бақытының кепілі ретінде әрекет етеді:

Ол таққа отырғанда,

Құдай Тағала оған тәж бергендей,

Сізді Ресейге қайтарды

Соғысты тоқтатыңыз.

Ломоносов патшайымды идеализациялайды. Ол оны барлық ізгі қасиеттердің бейнесі ретінде бейнелейді. Ал оқырман Ломоносов одан ешқандай кемшілік көрмеген сияқты әсер қалдыруы мүмкін. Бірақ, Ломоносов болып табылатын классик ақын өз шығармасында ешбір жамандықтан ада, шындықты дәріптеу керектігін ұмытпауымыз керек. Оның үстіне мақтау одаты – мүлдем ерекше жанр. Ломоносовтың одасы патшайым туралы тек жақсы сөздер айтатын етіп жасалған.

Ломоносов Ресейдің сұлулығы мен ұлылығы туралы, бұл елдің сарқылмас байлығы туралы айтады. Сондықтан ол ұлы ел ұлы билеушіге лайық деп санайды, ол, әрине, Элизабет.

2.3. Онегин мен Ленский табиғатының айырмашылығы неде? (А.С. Пушкиннің «Евгений Онегин» романы бойынша.)

«Евгений Онегин» романының кейіпкерлері күрделі, жанды, кейде қарама-қайшы кейіпкерлер. Онегин мен Ленский әлеуметтік жағынан жақын географиялық орналасуы: Олар жер иеленушілер – көршілері. Екеуінің де білімі бар, рухани қажеттіліктері көршілері сияқты ауыл тіршілігімен ғана шектелмейді. Онегин Санкт-Петербургте туып-өскен. Ленский Германияда, Геттинген университетінде оқыды, сондықтан ауылдың шөл даласында оған әңгімелесуші табу қиын болды. Пушкин екі кейіпкердің де сымбатты екенін атап өтеді. Онегин - «өте тәтті» Петербург қоғамындағы өмір оны сыртқы келбетіне қамқорлық жасауға үйретті.

Кейіпкерлердің арасындағы айырмашылық олардың махаббатқа деген көзқарасынан айқын көрінеді. Ленский «махаббатқа мойынсұнып, махаббатты жырлады», ол өзінің таңдаған Ольга Ларинаға үйленбекші.

Онегин махаббаттың не екенін әлдеқашан ұмытқан еді: Петербургтегі сегіз жыл қоғамдық өмірде ол салмақты сезімдерді «нәзік құмарлық ғылымымен» алмастыруды әдетке айналдырған еді, ал шынын айтсақ, ауылда жалықты. Пушкин кейiпкерлердiң кейiпкерлерiнiң қарама-қарсылығын баса көрсете отырып, бiрқатар антонимдер бередi: «толқын мен тас, поэзия мен проза, мұз бен от».

Онегин мен Ленскийдің образдарында Пушкин бейнеленген типтік ерекшеліктеріөз заманының жастық шағы. Кейіпкерлер мінезі мен дүниетанымымен ерекшеленеді. Онегин өзінің ең жақсы жылдарын бос ойын-сауыққа жұмсап, зеріктірілген эгоистке айналды. Ленский әлі тым жас, аңғал, романтик, бірақ ол қарапайым жер иесіне айналуы мүмкін.

2.4. «Ревизор» комедиясында Н.В.Гоголь қандай әлеуметтік және моральдық кемшіліктерді әшкереледі?

«Ревизор» комедиясында Н.В.Гоголь патшалық Ресей тұсындағы қоғамның келеңсіз жайттарын әшкерелейді. Оның назары бюрократия өкілдеріне аударылады және автор олардың бейнелерін негізгі оқиғалар орын алатын шағын округтік қаланың тән кейіпкерлерінде бейнелейді. Автор жергілікті шенеуніктердің парақорлық пен озбырлыққа батқанын анық көрсетеді. Бұл адамдардың мінез-құлқы мынау: «Артында күнәлары жоқ пенде жоқ. Мұны Құдайдың өзі реттеп қойған...» Қолына түскен нәрсені жіберіп алмау, олардың ойынша, ақыл мен іскерліктің көрінісі. Аудандық қаланың шенеуніктері ақымақ, азғын.

Н.В.Гогольдің шығармасы трагедияға толы болғандықтан күлкілі емес, өйткені оны оқығанда түсіне бастайсың: бос жүріс пен жазасыздықтан бүлінген, азып-тозған бастықтары көп қоғамның болашағы жоқ.

Бұл материал әдістемелік әзірлеу«Қоғамның моральдық кемшіліктері» тақырыбына (М.Е. Салтыков-Щедриннің «Бір адам екі генералды қалай тамақтандырды» ертегісі негізінде). Материал бір сағатқа есептелген, оның барысында оқушылар мәтінмен жұмыс істейді, ертегінің басты кейіпкерлері қоғамның қай қабатына жататынын және автордың қандай жаман қылықтарын келемеждейтінін анықтайды.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Сабақтың тақырыбы «Қоғамның моральдық теріс қылықтары» (М.Е. Салтыков-Щедриннің «Бір адам екі генералды қалай тамақтандырды» ертегісі бойынша)

Сабақтың мақсаты : 1) Оқушылардың шығарма мәтіні негізінде кейіпкерлерге мінездеме беру қабілетін дамыту;

2) Оқығандарынан қорытынды шығару қабілетін дамыту;

3) Оқушылардың сөйлеу тілін дамытуға, сөздік қорын молайтуға ықпал ету.

Нағыз жазушы да солай

ежелгі пайғамбар:

ол қарапайым адамдарға қарағанда айқынырақ көреді

А.П. Чехов

Сабақтың барысы

  1. Ашылу сөздерімұғалімдер

1862 жылы М.Е. Салтыков-Щедрин қызметтен шығып, өзін толығымен әдеби жұмысқа арнау үшін Санкт-Петербургке көшеді. Ертегілер менің өмірім мен шығармашылық жолымның ерекше нәтижесі болды. Өмір туралы, жазушының шындықта көргені мен байқағандары туралы әңгімелер. Және көп нәрсені көрді: шаруалардың ауыр тұрмысы, шенеуніктердің озбырлығы, жер иелерінің жауыздығы; Крепостнойлық құқық жойылғаннан кейін шаруалардың өмірінде болған өзгерістерді де байқады. Және, сірә, ол ертегілерінің қандай оқырманға арналғанын бекер айтпаса керек.

Жазушы қандай «балаларға» сенді?

Салтыков-Щедрин «әділ жастағы балаларды» не туралы ойлауға үйретті?

Михаил Евграфович былай деп жазды: «Дүние мұңды, мен онымен қайғырамын; дүние күрсінеді – мен онымен бірге күрсінемін. Оның үстіне оқырманды менімен бірге мұңайып, күрсінуге шақырамын». Орта мектепте оның романдарын оқи отырып, сіз күрсініп, мұңаятын шығарсыз, бірақ бүгін сабақта мен сіздердің мұңаймай, ертегіні талдап, дұрыс қорытынды жасап, осындай қателіктер жібермеулеріңізді қалаймын.

(Сабақтың тақырыбы мен мақсаты туралы хабарлама)

  1. Сөздік жұмысы

Мораль – бұл ішкі, рухани қасиеттер

Адам басшылыққа алады; ережелер, нормалар

Мінез-құлық.

Кемшіліктер - бұл өте ауыр кемшіліктер,

Ұятсыз қасиеттер.

Қоғам – 1) тарихи түрде біріккен адамдардың жиынтығы,

Әлеуметтік формалармен шартталған

Өмір мен іс-әрекет бірге.

2) ортақ ұстаныммен біріктірілген адамдар шеңбері;

Шығу тегі, қызығушылықтары.

  1. Мәтінмен жұмыс

Ертегі кейіпкерлері кімдер?

Олар орыс қоғамының қай топтарына жатады?

Дәптерге жазу

генерал адам

(артықшылықты қоғам) (артықшылықсыз қоғам

Жеңілдік, руханиятсыздық, пассивтілік, кішіпейілділік, қатыгездік, мерекелік, қорқақтық, құлдық шыдамдылық,

Алғыссыздық

Санкт-Петербургтегі генералдардың өмірі туралы не айта аласыз?

Олар мемлекетке пайда әкелді ме?

1861 жылы жойылды крепостнойлық, яғни. ерлер, генералдар сияқты, бостандыққа жіберілді. Сіздің ойыңызша, генералдардың «еркі» ерлердің «ерікінен» басқаша болды ма?

Неліктен генералдардың бай өмірі күтпеген жерден аяқталды?

Бұл олардың жеңілтектігінің арқасында олар кенеттен «шөл аралға тап болды, оянып кетті және көрді: екеуі бір көрпенің астында жатыр ...» Генералдар өздерін қалай ұстады? (238-239-беттерді оқыңыз)

Батырлардың халі қандай?

Неліктен «Московские ведомости» газеті аталған?

Бұл қандай газет? Олар не туралы жазады?

Генералдар бұл жағдайдан шығудың қандай жолын табады?

Аралдағы адамның мінез-құлқы генералдардың мінез-құлқынан несімен ерекшеленеді?

Неліктен ол «оларға жол бермеді» деп ойлайсыз?

Неліктен адам барлық молшылықпен өзі үшін бір алма алды, тіпті ол қышқыл болды?

Неліктен ол көп нәрсені дайындағаннан кейін өзін тамақтандырмады, бірақ генералдар: «Мен де паразитке бір кесек беруім керек емес пе?» деген ойға келгенше күтті.

Ер адам өз түріне ұқсай ма? Оның бойында орыс халқының ерекшеліктері бар ма? Қайсысы?

Оны идеалды қаһарман деп айта аламыз ба?

Ұшып кетуге дайындықтың қалай өткенін және олардың Санкт-Петербургке қалай жеткенін көрсететін эпизодты оқыңыз. Генералдардың ерекшеліктеріне не қоса аласыз?

Генералдардың Петербургке келуі – нағыз салтанат, паразиттердің жеңісі. Бірақ олар жігітті де ұмытпады.

Генералдар адамға қалай алғыс айтты? Қандай сөз назар аударады? (Генералдар құтқарушымен қоштасу үшін өздері шықпады, бірақ қызметшілердің бірімен «алғыстарын» жіберді)

Қандай кемістіктерді анықтап, жаза алдыңыз? Автор неге қарсы?

А.П сөздері сияқты. Эпиграф ретінде алынған Чехов біздің сабағымыздың тақырыбымен сәйкес келеді ме?

Қазіргі қоғамда бұл келеңсіздіктер ескірді ме?

  1. Сабақты қорытындылау. Бағалау.

«Жабайы жер иесі» ертегісін оқу, талдау


Өйткені, халықтың үлкен тобына билік ете отырып, шындық, әділдік пен арамдық, тура алдау арасындағы жіңішке сызықты кесіп өту өте оңай.

Комедиядағы шенеуніктердің тату отбасын мэр Антон Антонович Сквозник-Дмухановский басқарады. Аудитордың келгені туралы ең жағымсыз жаңалықты ең алдымен қол астындағыларға хабарлайтын әкім. Ол бұл жаңалықты кейіннен пайғамбарлық болып шыққан түс туралы түрлі-түсті сипаттамамен кіріседі: «Бүгін мен түні бойы ерекше екі егеуқұйрықты түсінде көрдім. Шынында да, мен мұндайды ешқашан көрген емеспін: қара, табиғи емес өлшемде! Олар келіп, иіскеп, кетіп қалды». Әй, әкім өз қиялынан туған егеуқұйрықтар көп ұзамай оның өміріндегі қорқынышты түнге айналатынын білсе ғой.

Әкім жағдайды байсалды түрде бағалауға жеткілікті ақылды: «Оның артында күнәсі жоқ адам жоқ». Антон Антонович өзіне сеніп тапсырылған шаруа қожалығында бәрі дұрыс емес екенін жақсы түсінеді. «Қараңдаршы, мен өз тарапымнан тапсырыстар жасадым, сізге де кеңес беремін», - деп әкім қарамағындағыларға ұсыныс жасайды. Алайда, оның барлық толғандыратыны мәселенің тек сыртқы жағына қатысты: ауруханада қажетті дәрі-дәрмек жоқ, науқастар антисанитариялық жағдайда ұсталғанымен, әкім дәрігерлердің ақ қалпақтарына қамқорлық жасайды. Білім беру жүйесіндегі бірден-бір мәселе – шенеуніктер пікірінше, мұғалімдердің талапқа сай емес тәртібі. «Иә, бұл тағдырдың түсініксіз заңы: ақылды адам– Не ол маскүнем, не әулиелерді өлтіретіндей кейіп танытады», – деп әкімнің білімді адамдарға үкімі шықты. Мэр Сквозник-Дмухановский айналадағы шындыққа кәдімгі сызба сияқты әсер етеді: жел болды, бірақ қазір ол жоқ.

Шенеуніктер өздерінің рухани-адамгершілік қасиеттерін арамза Хлестаковпен кездескенде айқын көрсетеді. Мойындауға бара жатқандай, олар бірінен соң бірі келеді, өздеріне индульгенция сатып алуға тырысып, қиялдағы аудитормен бірге аудиторияға ие.

Әкім басқалардың арасында ұры да. Саудагерлер дүкеніне келіп, әйелі мен қызына сыйлық талап етеді. Бірақ бұл оған жеткіліксіз: Антон Антонович ұятсыз сауда дүкендерін тонады. Қарсылық білдіруге батылы барғандар үшін әкім ерекше жаза ойлап тапты: ол қылмыскердің үйіне қалу үшін бүкіл бір полк сарбаздарын жіберді. Әкім пара үшін адамды әскери қызметке жіберіп, отбасы бақытын бұзып, кедей слесарьды аштыққа ұшыратуға дайын болды. Әкім де әділдік жағынан еш айырмашылығы жоқ. Әкім мәселенің мән-жайын түсінбей, оқиғаның кінәсін дәл анықтамай, сержантты қамшымен ұруды бұйырды. Әйелдің, біріншіден, әділетсіз жазаға ұшырағаны айтпаса да түсінікті («Олар осылай хабарлады: ол екі күн отыра алмады»), екіншіден, моральдық азап.

Аудандық соттың судьясы, алқалы кеңесші Аммос Федорович Ляпкин-Тяпкин – «бес-алты кітап оқыған, сондықтан біршама еркін ойлы адам». Басқалар сияқты судья да пара алады, бұл туралы ашық айтудан тартынбайды. Судья мен әкім арасында өте қызықты диалог туындайды. Бірі де, екіншісі де пара алуға болатынына күмән келтірмейді. Енді ғана судья тек тазы күшіктермен ғана пара алады деп отыр; «Бірақ, мысалы, біреудің пальтосы бес жүз сом болса, ал әйелінің шәлісі...» – деп әкімнің бұзықтығын меңзейді. Әкім Құдайға сенетінін, сондықтан шіркеуде күнәсін өтейтінін айтып: «Е, тазы күшіктермен пара алсаңдар несі бар? Бірақ сен Құдайға сенбейсің; сіз ешқашан шіркеуге бармайсыз; бірақ, кем дегенде, мен өз сенімімде берікпін және әр жексенбіде шіркеуге барамын ». Бұл дау, мағынасыз болып көрінгенімен, парақорлықтың пайда болу себептерін ашады: шенеуніктер қос адамгершілікті басшылыққа алғанша, біреудің затын айғайлау жақсы емес екенін берік түсінгенше, парақорлық болады.