Як називається наука, що вивчає рослини. Що таке ботаніка? Назва штучного регулятора

25.03.2024 Виразка

Мета: формування ставлення до науки ботаніці.

Освітні:

  • Виявити греко-латинський словотвірний фундамент наукових термінів.
  • Визначити об'єкти, які вивчаються науками; «біологія» та «ботаніка».
  • Встановити взаємозв'язок між окремими представниками царств біології.
  • Познайомити учнів із незвичайними представниками царства рослини.

Виховні:

  • Продовжити формування наукового світогляду.
  • Сприяти формуванню сумлінного ставлення до праці, дисциплінованості, акуратності, культури спілкування.

Розвиваючі:

  • Продовжити розвиток навичок роботи із джерелами інформації.
  • Створити умови у розвиток промови (індивідуальні виступи), у розвиток пізнавального інтересу (додатковий матеріал).

Тип уроку; урок вивчення нового матеріалу

Форма навчання: індивідуальна, фронтальна та у групах.

Методи уроку: словесні, наочні, самостійні.

Устаткування : картки для індивідуальної роботи, кросворд, презентація.

План уроку. 45 хвилин

  1. Організаційний момент – 1 хв.
  2. Вивчення нового матеріалу –34 хв.
  3. Закріплення вивченого – 6 хв.
  4. Підбиття підсумків уроку та домашнє завдання – 4 хв.

Хід уроку

1. Організаційний момент. (1 хвилина)

Організація класу. Привітання учнів.

2. Вивчення нового матеріалу. (34 хвилини)

Вчитель: Доброго дня, дорогі шестикласники. Сьогодні у вас перший урок нового для вас предмета біології. Згадаймо, які науки ви вивчали минулого року?

відповідь учнів; математика, російська мова, література, природознавство.

Вчитель:Що ви пам'ятаєте із курсу природознавства?

відповідь учнів; хімічні та фізичні явища, мікроскоп, живі організми, фотосинтез, планети.

Вчитель:Молодці, ви так багато запам'ятали! Пропоную вам пограти в гру, яка називається "Шифрувальник". Перше завдання – розшифрувати слово “природознавство”.

Відповідь учнів: вийдуть слова «Відати» та «Природа».

Вчитель: «Знати» означає знати, володіти інформацією. А що означає слово «природа»? Назвіть природні об'єкти.

відповідь учнів; Природа – навколишня дійсність. Об'єкти природи – дерево, річка, вітер, магніт, блискавка, риба, собака тощо.

Вчитель заносить список кілька об'єктів на дошку.

Вчитель:У 6 класі природознавство розділилося на біологію та географію, а далі, у старших, класах ви почнете вивчати фізику та хімію. Звичайно, наук стане багато, і я хочу допомогти вам запам'ятати їхню назву. Це словник давньогрецьких та латинських слів, спробуйте перекласти та розшифрувати назви наук, які ви вивчатимете у 6 класі – біологія, географія.

Вчитель заносить слова «біологія» та «географія» на дошку

Картка 1МІНІ СЛОВНИК
БІО Біо-(від ін.-грец.βίος – життя) – приставка, що означає ставлення до життя
ФЮЗИС Фюсіс, фюзіс(ін.-грец. φύσις) - грецький теологічний, філософський, і науковий термін, що зазвичай перекладається російською мовою як «природа».
ЛОГОС Ломгос(грец. λόγος – «слово», «думка», «сенс», «поняття», «намір») – термін, що набув широкого поширення у філософії, що означає розумний принцип, що керує світом
ГЕО Гео- (від грец. γη, або грец. γαια «земля») – приставка, що означає відношення до наук про землю
БОТАНЕ Ботане (від грец., що означаєу перекладі російською мовою – рослина, овоч, трава, зелень.
ГРАФО Графо... (Від грец. grapho– пишу, креслю, малюю
ЗОО зоо-. (грец. zoon жива істота, тварина; zoe життя) складова частина складних слів, що означає "що відноситься до тварин, до тваринного світу
МЕТРОН Метрон(Від грец. Metron - міра або розмір) - означає впорядкованість, дотримання певної міри, що визначає величину ритмічних побудов.

відповідь учнів; Біологія-наука про живе, Географія - пишу про землю.

Вчитель:Записати в зошит визначення: «Біологія – наука, що вивчає особливості та різноманітність живої природи».А тепер повернемось до об'єктів природи, які написані на дошці. Виберіть біологічні об'єкти.

Відповіді учнів:Дерево, риба, собака.

Вчитель:А тепер попрацюємо за картками. Подивіться на групи слів у першому стовпчику, спробуйте визначити, хто з них третій зайвий? Запишіть «чужинця» у другому стовпчику.

Ви правильно визначили, «чужинців». Біологічні об'єкти настільки різноманітні і схожі друг на друга, що й розділили на 4 царства. Визначення у зошит; «Царство поєднує організми, що мають подібні ознаки, будови, харчування, життя»

Занести схему до зошита.

Вчитель: Повернемося до попереднього завдання (картка 2), визначте тепер, з якого царства був «чужинець».

Після роботи зачитуються відповіді учнів.

Вчитель: Як ви вважаєте, представники якого царства є основою життя землі. Без них не змогли б існувати решта представників живих організмів?

Відповіді учнів:Тварини чи рослини.

У спільній дискусії вчитель підводить учні до висновку, що рослини – основа життя.

Вчитель:Спільно з вами ми дійшли висновку, який запишемо у зошит . «Рослини – основа життя всього органічного світу».Тому й вивчати біологію ми почнемо з науки, яка вивчає рослини. Заглянемо у міні-словники, здогадайтеся, як називається ця наука.

відповідь учнів; Ботаніка

Вчитель:занесемо у зошит "Ботаніка - наука, що вивчає царство рослини".

Вчитель звертає увагу учнів на учбово-методичний апарат підручника.

Вчитель: "БОТАНЕ" перекладається як зелень, трава. Може вам здасться незвичайним це слово, може навіть смішним, але зараз ви дізнаєтеся, як називалася ця наука, в часи, коли вчився Пушкін! Прочитайте 1 абзац тексту під знаком «Зелений лист» на сторінці 5.

Учні знайомляться з текстом.

Вчитель веде фронтальну розмову з питань;

Як називалися ботанічні об'єкти за часів навчання маленького Сашка Пушкіна? («Смердюче царство»)

Чому рослини на Русі мали таку назву? (Рослина - холодне, «озябле»)

Як довго ще така назва рослин існувала у Росії? (Вже за 15 років, коли навчався М.Ю.Лермонтов, російською вже з'явилося слово «рослина».)

Вчитель: Людина давно почав використовувати рослини у своєму житті, з тих давніх-давен багато рослин стали мати велике практичне значення для людини. Пропоную вам пограти у гру «Значення рослин у житті людини» вам дається 3 хвилини на роботу, а потім ми почнемо складати спільний список. Правило одне, захищається значення, а не назва рослин, наприклад: 1 – використовується в їжу (капуста, картопля, морква тощо) – і хоча перераховано 3 рослини, це захищається як один бал – «використовується в їжу».

Гра «Значення рослин у житті людини»

  1. Використання в їжу
  2. Лікарські рослини
  3. Виготовлення одягу та взуття (бавовна, льон)
  4. Виготовлення житла та будівель
  5. Виготовлення посуду (ложки, бочки, туески)
  6. Опалення житла (дрова)
  7. Отримання каучуку
  8. Виготовлення хімічних реактивів (лакмус)
  9. Виготовлення музичних інструментів
  10. Виготовлення знарядь праці (граблі та вила)
  11. Декоративність
  12. Барвники.
  13. Отрути. і т.д.

Через 2 хвилини перший учень починає зачитувати свій список, інші додають тільки те, що ще не прозвучало, і всі поповнюють свій список.

Вчитель:коли ви складали список, то перше, що спало на думку, було харчове значення рослин. Але вже давно люди зрозуміли, що світ рослин це не тільки їжа, він цікавий і різноманітний. Рослини почали вивчати, привозити дивовижні рослини з інших країн, класифікувати їх. Найбільше у цьому напрямі зробив давньогрецький вчений Теофраст. Його ще звуть - "батьком ботаніки". Чому ви розповісте мені через 3 хвилини. Для цього ознайомтеся з інформацією.

Картка 3.

Теофраст був засновником ботаніки як самостійної науки: поряд з описом застосування рослин у господарстві та медицині він розглядав теоретичні питання. Чим відрізняються рослини від тварин? Які органи існують у рослин? У чому полягає діяльність кореня, стебла, листя, плодів? Чому рослини хворіють? Який вплив мають на рослинний світ тепло та холод, вологість та сухість, ґрунт та клімат? Чи може рослина виникати сама собою (довільно зароджуватися)? Чи може один вид рослин переходити до іншого?

Він написав дві книги про рослини: «Історію рослин» та «Причини рослин», в яких даються основи класифікації та фізіології рослин, описано близько 500 видів рослин. Теофраст у своїх «ботанічних» працях, як справжній натураліст, припускав, що природа діє за своїми власними накресленнями, а не з метою бути корисною людині.

Вчитель веде фронтальну розмову з прочитаного матеріалу. Початок розмови починається з питання «Що ви дізналися про Теофраст?»

Вчитель: Ми знаходимо рослини різних видів практично всюди - на суші, у морі, від посушливих пустель до лісів, де ллють нескінченні тропічні дощі. Рослини можуть бути на тілі тварини і в ній. До рослин відносяться одноклітинні водорості, такі крихітні, що побачити їх можна лише в мікроскоп, і величезні дерева, наприклад, гігантські секвої, що ростуть на заході Північної Америки.

Загалом велике і строкате царство рослин налічує понад 500 000 видів, і якби я почала називати кожне, то це пішло б 150 годин. Я хочу, щоб ви познайомилися з найбільш незвичайними і дивовижними рослинами. Рослинами – рекордсменами!

– Вчитель розбиває клас на групи та кожній групі видає заздалегідь приготовлені картки. Завдання групі, прочитати та приготувати повідомлення для класу. (Див. Додаток 1)

Після 3 хвилин підготовки представники груп роблять коротке повідомлення. Учні заносять короткий запис про незвичайні рослини в робочий зошит. (Вчитель може заздалегідь приготувати презентацію, що ілюструє повідомлення учнів)

Закріплення дослідженого матеріалу. (6 хвилин)

Вчитель. Сьогодні ми познайомилися з новою наукою, яка вивчає рослини. Хто мені скаже, як називається наука, яка вивчає рослини?

Відповіді учнів:Ботаніка.

Вчитель. А що означає слово "ботаніка"?

Відповіді учнів:Зелень, трави.

Вчителю, Отже, вам потрібно вирішити кросворд, і допоможе вам у цьому слово «Зелень».

Виріши кросворд.

  1. Рослина, що має найбільшу квітку.
  2. Одне з найбільших дерев, що росте у Північній Америці.
  3. Високе дерево, листя якого не дає тіні. Виростає в Австралії.
  4. Рослина з великим, плаваючим листям.
  5. Наука вивчення рослин.
  6. Рослина пустелі, що має всього 2, сильно підірваних листків.

4. Підбиття підсумків уроку та домашнє завдання (4 хвилини)

Взаємна перевірка кросворду в парах.

Вчитель: Ви впоралися із завданням, тепер трохи узагальнимо отриману інформацію. Дайте відповідь будь ласка на наступні питання:

  • Що було для вас новим на уроці?
  • Що вам цікаво було?
  • Які у вас залишилися чи виникли запитання?
  • Чи можуть отримані знання стати в нагоді в житті?

Вчитель: Дякую, сьогодні ви добре попрацювали на уроці. Запишіть домашнє завдання.

– За бажанням: підібрати матеріал та оформити презентацію на тему «Чудеса царства рослин».

Наука про рослини – ботаніка

Кожна людина стикається із живою природою – органічним світом. Це різноманітні рослини, тварини, гриби, бактерії. Та й самі люди – представники органічного світу.

Особливості живої природи та її різноманітність вивчає наука біологія (від грец. біос- "Життя", логос- "Вчення").

Перші живі організми з'явилися на Землі дуже давно, понад 3,5 млрд. років тому. Вони мали просту будову і були одиночними маленькими клітинами. Пізніше виникли складніші одноклітинні, а потім і багатоклітинні організми. З того часу їхні нащадки досягли величезної різноманітності. Серед них є і великі, і мікроскопічно малі організми: всілякі тварини, рослини, гриби, бактерії та віруси.

Усі вони є живі істоти, дуже різні за своїми властивостями. Ось чому їх ділять на великі групи, які вчені називають царствами . Царства поєднують організми, подібні один з одним за основними властивостями.

Царство - дуже велика група організмів, що мають подібні ознаки будови, харчування і життя в природі.

Щоб зберегти живу природу в усьому її різноманітті, потрібно знати, як влаштовані різні організми та як вони взаємопов'язані у природі; вивчати, у яких живуть і розвиваються представники всіх царств, наскільки поширені вони з земної поверхні, яку роль грають у природі, у яких їх цінність для людей і за якими ознаками вони різняться між собою. Для цього потрібно вивчати біологію.

Знайомство з наукою біологією у школі починається з вивчення царства рослин .

Рослини зустрічаються по всій земній кулі: на суші, у воді, лісах, болотах, на луках, у степах, садах, парках. Усюди можна бачити різноманітність рослин – це дикорослі та культурні види. У рослин багато загальних ознак: майже всі вони ведуть нерухомий спосіб життя, мають хлорофіл і здатні на світлі утворювати органічні речовини. Саме тому вони належать до одного царства живої природи – царства рослин.

Наука, що вивчає царство рослин, називається ботанікою (від грец. ботані- "Трава", "Рослина").

Культурними рослинами називають рослини, спеціально виведені та вирощувані людиною для задоволення своїх потреб. Вони дуже різноманітні, багато хто з них створені людиною, але всі вони походять від дикорослих рослин (рис. 4).

Дикорослі рослини (див. також § 48) – це рослини, які ростуть, розвиваються та розселяються без допомоги людини.

Вчені-ботаніки з'ясовують особливості будови різних рослин, вивчають, як вони ростуть, харчуються, розмножуються, які умови довкілля їм потрібні. Вони з'ясовують також, як з'явилася на Землі така велика різноманітність рослин, якими були перші рослини, які з давніх рослин збереглися до наших днів, які властивості рослин корисні чи шкідливі для людини і як зберегти рослинний світ Землі.

Початок вивчення рослин заклав у IV ст. до зв. е. давньогрецький вчений Теофраст. Свої спостереження він об'єднав із практичними знаннями про використання рослин, накопиченими землеробами та лікарями, з судженнями вчених про рослинний світ та створив першу систему ботанічних понять. Тому історія науки Теофраста називають батьком ботаніки (рис. 5).

Його справжнє ім'я - Тіртамос (Тіртам), а ім'я Теофраст, тобто "божественний оратор", дав йому його вчитель Аристотель за видатний дар красномовства.

Історія ботаніки показує, як наука зародилася з узагальнення практичних знань людини з обробітку рослин та використання їх для різних цілей, а також зі спостережень вчених за дикорослими рослинами.

В даний час ботаніки вивчають закони життя рослин, їх зовнішню та внутрішню будову, процеси розмноження та життєдіяльності, поширення по земній поверхні, умови вирощування, взаємозв'язки з іншими живими організмами та з навколишнім середовищем.

Тепер про рослини говорять як про основу життя всього органічного світу. Справді, живі рослини і їх частини, що віджили і опали – листя, плоди, гілки, стовбури – дають їжу не тільки людині, а й тваринам, грибам та бактеріям. Саме рослини створюють умови існування всього живого Землі.

Ботаніка – це наука, яка вивчає рослини."Ботане" у перекладі з грецької означає рослину.

Ботаніка належить до біологічних наук. Біологія(Від грец. «Біос» - життя) вивчає всі живі організми. Кліткові організми, що живуть на Землі, діляться на чотири царства - це Рослини, Тварини, Бактерії та Гриби. Як було зазначено, ботаніка вивчає лише рослини. Тварин вивчає зоологія, бактерій-мікробіологія, гриби-мікологія.

Ботаніка з'явилася у давнину (III в. е.) і спочатку вивчала також гриби і бактерії. Бактерії та гриби були виділені в окремі царства у ХХ ст., коли вдалося за допомогою потужних збільшувальних приладів побачити їх величезні відмінності від рослин.

Царство рослин містить близько 350 тисяч видів.

Рослини дуже різноманітні і зустрічаються по всій земній кулі в різних умовах (на суші, у воді, у теплих та холодних кліматах, посушливих та вологих районах). Однак у всіх рослин є ряд загальних ознак, найважливішими з яких є:

  • майже нерухомий спосіб життя,
  • здатність використовувати енергію сонячного світла для утворення органічних речовин.

Ботаніка з'явилася в результаті обробітку та використання рослин людьми, спостереження за дикорослими видами.

Так що вивчає ботаніка саме? Вона вивчає процеси життєдіяльності рослин(як вони живуть: з'являються, ростуть, розвиваються, дихають, за рахунок чого харчуються, що з ними відбувається взимку та ін.), їх зовнішню та внутрішню будову, розмноження, поширення, взаємозв'язки з навколишнім середовищемі багато іншого.

Завдяки рослинам існує переважна більшість інших організмів (тварин без них взагалі б не зміг існувати). Тому дуже важливо зберегти рослинний світ планети та її різноманітність. Ботаніка дозволяє дізнатися, як це зробити.

Кожна людина тісно взаємодіє зі світом живої природи і сама є її частиною. І якщо загалом закони існування живого світу вивчає біологія, то рослинний знаходиться у сфері ведення ботаніки як її невід'ємної частини.

Чому наука про рослини називається ботанікою

Рослини входили у сферу інтересів людини задовго до формування ботаніки як науки, з найдавніших часів. Вивчення флори безпосередньо було пов'язане з питанням виживання: рослини - це їжа, будівельні матеріали, матеріал для виготовлення одягу, ліки та (про що в жодному разі не можна забувати) небезпечні отрути. Накопичені знання та спостереження вимагали систематизації. Так виникла потреба формування науки про рослини.

У пошуках відповіді на питання, чому наука про рослини називається ботанікою, нам потрібно перенестися в глибину століть, адже це вчення є одним із найстаріших у світі природничих наук. Форму стрункої системи знань ботаніка (наука про рослини) остаточно набула під час другої половини XVII — початку XVIII століть.

Назва науки, як і багатьох інших, має грецьке коріння. Походить від давньогрецького "ботане". Це слово мало кілька значень, у значенні " пасовища " , " корм " вживалося щонайменше часто, ніж у значення " рослина " , " трава " . Воно включало все, що можна було б вважати рослиною: квіти, гриби, водорості, дерева, мохи та лишайники. Слово "ботаніка" - похідне від "ботане", воно позначало все, що належало до рослин. Тобто дослівно: ботаніка – наука про рослини. Тому, задаючись питанням, чому наука про рослини називається ботанікою, відповідь потрібно шукати в грецьких витоках систематизації знань про рослинний світ у форму науки.

Зародження ботаніки як науки

Ще Арістотель у своїй великій праці про тварин анонсував і подібну наукову працю про рослини. Достеменно невідомо, закінчено чи ні. До наших днів дійшли лише деякі його фрагменти. Тому по праву батьком-засновником ботаніки як науки вважається Теофраст - автор двох фундаментальних робіт, які стали базисом ботаніки на наступні 1500 років. І в світі цінність знань, викладених Теофрастом у його працях, незаперечна. У цьому полягає відповідь питанням, чому наука про рослинах називається ботанікою. Грецький філософ було назвати її інакше.

Але дослідження в області ботаніки не обмежуються лише досягненнями західної цивілізації. Китай теж зробив значний внесок, можливо навіть був обмін науковими досягненнями, враховуючи функціонування Шовкового шляху.

Історія ботаніки

Наука ботаніка в сучасному уявленні зародилася в епоху колоніалізму як область дослідження аграріями трав і дерев, поширених у регіоні, а також рослин, які люди привозили із собою з далеких мандрівок. Але глибокий інтерес людини до флори починає свою історію з часів неоліту. Люди не лише намагалися визначити лікарські властивості рослин, вегетаційний період, їстівність, стійкість до низькотемпературного кліматичного режиму, врожайність та поживні властивості, а й зберегти ці знання.

До появи ботаніки як науки людина вже вивчала рослини з наукової точки зору. Ця обставина пояснює не тільки широке використання людьми з найдавніших часів лікувальних властивостей рослин, що виросли у дикій природі. З часів Бронзової Ери широко застосовувалася практика вирощування культурних рослин.

Новий етап розвитку науки – нові знання

Наприкінці 16 століття було винайдено мікроскоп, що визначило початок особливого етапу у розвитку ботаніки, відкрило невідомі раніше нові можливості вивчення рослин, суперечка і навіть пилка. Потім наука зробила крок ще далі, відкривши завісу в питаннях розмноження, обміну речовин, раніше закритих для людини.

Ботаніка розвивалася у зв'язку з розвитком біології загалом. У результаті наукових досліджень весь живий світ був поділений на царства:

  • бактерії;
  • гриби;
  • рослини;
  • тварини.

Ботаніка вивчає царство бактерій, грибів та рослин. Розвиток ботаніки як науки мало колосальне значення. Але на зорі її зародження люди займалися рослинами власними силами, і більшість ботанічних садів, що набули особливого поширення в західному світі, були присвячені класифікації, маркуванню та торгівлі насінням. І лише через сторіччя вони стали найважливішими науково-дослідними центрами.

Царство рослин

Рослини можна зустріти скрізь: на суші (луги, степи, поля, ліси, гори), у воді (у прісних водоймах, озерах та річках, у болотистих місцевостях, у морях та океанах). Практично всі рослини відрізняються нерухомим способом життя, здатністю сонячну енергію перетворювати на органічні сполуки, мають багаті запаси хлорофіла, переробляють вуглекислий газ на кисень, внаслідок чого рослинний покрив планети називають легкими Землі.

На жаль, через різні обставини багато рослин знаходяться в числі рідкісних або зникаючих, і цей список з кожним роком тільки поповнюється. Багато представників поплатилися за свою красу: люди, не замислюючись про те, яку величезну шкоду завдають природі, блюзнірсько знищують рослини заради букетика-одноденки. Така гірка доля спіткала конвалії лісові, латаття, сон-траву.

Щоб уберегти рідкісні види рослин від зникнення, їх заносять у Червону книгу та охороняють на законодавчому рівні. Наука, що вивчає рослини, є основою знань для цього документа. І тепер це наше спільне завдання – зберегти флору для майбутніх поколінь, щоб і наші діти, і онуки змогли побачити ту неповторну красу рослинного світу, яку пощастило нам побачити.

  • 5. Біосферна роль зелених рослин.
  • 6. Значення рослин у житті людини. Культурні рослини.
  • 7. Загальна характеристика царства рослин. Подібність та відмінність рослин та інших організмів.
  • 8. Рослинна клітина. Особливості її будови та функціонування.
  • 9. Поняття рослинних тканин. Класифікація тканин, розташування їх у тілі рослин.
  • 10. Основні тканини: види основних тканин, особливості будови клітин, функції та місцезнаходження.
  • 11. Провідні тканини: види тканин, особливості будови клітин, функції, місцезнаходження
  • 12. Покривні тканини: види покривних тканин, відмінності у будову, функціях, місцезнаходження.
  • 13. Поняття про вегетативні та генеративні органи рослини.
  • 14. Корінь та кореневі системи: зовнішня та внутрішня будова, функції, видозміни.
  • 15. Втеча, система пагонів. Розгалуження, спеціалізація пагонів, видозміни.
  • 16. Нирка – зачаток втечі. Види та будова нирок, розвиток нирок.
  • 17. Аркуш: зовнішня та внутрішня будова, функції, видозміни як пристосування до умов навколишнього середовища.
  • 18. Стебло: внутрішня будова у зв'язку з виконуваними функціями, різноманіття зовнішньої форми, видозміни.
  • 19. Квітка: будова та призначення частин квітки, різноманіття квіток.
  • 20. Суцвіття: типи суцвіть, їхня класифікація, біологічне значення.
  • 21. Насіння: будова насіння дводольних та однодольних рослин, біологічне значення насіння, умови розвитку насіння.
  • 22. Плід: різноманіття плодів та їх класифікація, утворення плодів, біологічне значення, пристосування до поширення.
  • 23. Відтворення та розмноження рослин. Типи розмноження. Способи безстатевого розмноження рослин.
  • 24. Вегетативне розмноження кімнатних та дикорослих рослин. Вегетативне розмноження кімнатних та дикорослих рослин
  • 26.Запилення та запліднення у рослин. Поняття про подвійне запліднення у квіткових рослин. Пристосування вітро- і комахозапильних рослин.
  • 27. Бактерії – прокаріотичні організми. Загальна характеристика царства, значення для природи та людини.
  • 28. Гриби: будова тіла гриба, особливості життєдіяльності, різноманіття грибів, значення для природи та людини.
  • 29. Водорості - первинноводні рослини: будови клітин і тіла водоростей, класифікація, участь у біосфері, використання людиною.
  • 30. Моховидні – перші рослини суші: ознаки примітивності, особливості розмноження та життєвого циклу, представники.
  • 31. Плауноподібні, хвощеподібні - вищі спорові рослини: будова тіла, розмноження, місцепроживання.
  • 32. Папоротеподібні: будова та розмноження папоротей, представники у сучасній флорі.
  • 33. Голосонасінні: загальна характеристика відділу, особливості будова та розмноження хвойних, представники, значення у природі, використання людиною.
  • 34. Квіткові рослини: пристосування до умов проживання, ознаки еволюційного розвитку, значення квітки.
  • 35. Клас дводольних: загальна характеристика, сімейства, представники, формули квіток.
  • 36. Клас однодольних: загальна характеристика, представник сімейств, будова та формули квіток.
  • 37. Охорона рослин, Червона книга рослин, причини зникнення та способи збереження рослин.
  • 38. Поняття життєвих форм рослин, їхня класифікація.
  • 39. Фактори навколишнього середовища та рослини.
  • 40. Значення води у житті рослин. Екологічні групи рослин стосовно води.
  • 41. Фітоценоз: різноманітність фітоценозів, структура фітоценозу.
  • 42. Взаємодія рослин та інших організмів у біоценозі.
  • 43. Лишайники - симбіотичні організми, особливості будови та життєдіяльності.
  • 44. Сезонні явища у житті рослин. Фенологічні спостереження та його організація.
  • 1. Ботаніка у системі сучасних наук про природу. Предмет та завдання ботаніки. Коротка історія розвитку науки.

    Ботаніка - наука про рослини, розділ біології.

    Ця наука вивчає будову та життя рослин у зв'язку з умовами їх проживання; класифікує рослини та встановлює систему рослинного світу, що відображає історію її розвитку; досліджує рослинний покрив земної поверхні та закономірності поєднання в ньому окремих рослин.

    Її завдання – всебічне пізнання рослин: їх будови, життєвих функцій, поширення, походження, еволюції.

    Глобальна проблема сучасності – виробництво їжі. Швидке зростання населення земної кулі висуває завдання максимальної інтенсифікації сільськогосподарського виробництва: підвищення врожайності культур і продуктивності тваринництва.

    Це завдання вирішують технологічні науки: рослинництво і тваринництво, що базуються на досягнення фундаментальних біологічних дисциплін, серед яких перше місце займає ботаніка. Не менш важлива роль рослин у забезпеченні людини деревиною, прядильним волокном, лікарською сировиною та ін.

    Ботаніка досліджує рослини різних рівнях їх організації. Розрізняють декілька структурно-функціональних рівнів.

    Нижній – найдавніший – суборганізмний рівень молекулярних структур, де проходить межа між живим та неживим. Наступний рівень – клітинний. Клітина, її структура та основні біохімічні процеси подібні у всіх організмів. За ним слідує органний, а потім рівень цілісного організму.

    Невід'ємні властивості організмів – здатність до розмноження, спадковість та мінливість. Найскладніший рівень організації життя – популяційно-видовий. Вищий рівень – екосистемний, біосферно-біогеоценотичний, у якому співтовариства популяцій тварин і рослин разом із середовищем існування утворюють функционально-структурное єдність.

    Основу екосистеми складають автотрофні зелені рослини – продуценти (виробники), що синтезують органічні речовини з неорганічних. Готову органічну речовину використовують консументи (споживачі) – гетеротрофні організми. Органічні залишки продуцентів та консументів руйнуються гетеротрофними редуцентами (бактеріями, грибами) і перетворюються на мінеральні сполуки, що знову доступні рослинам. Так проходить кругообіг речовин та енергії в екосистемі за участю автотрофних та гетеротрофних організмів (рис. 1).

    Автотрофні організми здатні синтезувати органічні речовини з неорганічних, використовуючи у процесі фотосинтезу сонячну енергію (зелені рослини) чи енергію хімічних реакцій – хемосинтез (деякі прокаріоти). Фотосинтезуючі рослини, за словами К.А. Тимірязєва, є джерелом життя Землі. Щорічно при фотосинтезі акумулюється колосальна кількість сонячної енергії (31021 ккал). Утворюється 5,8 1010 т органічної речовини. Виділяється в атмосферу 11,5 1010 т кисню. Гетеротрофні гриби та бактерії зазвичай, як і рослини, є об'єктами ботаніки.

    Ботаніка, як та інші науки про природу, виникла і розвивалася у зв'язку з практичними запитами людини, у житті рослини грали і грають величезну роль.

    Початок розвитку ботаніки було покладено в давнину при виявленні та використанні харчових, лікарських та технічних рослин.

    Ботаніка тісно пов'язана з різноманітними сторонами життя та господарської діяльності людини: сільським господарством, медициною та різними галузями промисловості.

    Рослини широко використовуються людиною як їжа та корм для тварин, як джерело сировини для господарської діяльності (прядильні, фарбувальні, дубильні та ін), як найцінніші лікарські засоби.

    Різноманітну роль нашому житті грають мікроорганізми, водорості та гриби. Одні з них – хвороботворні – завдають шкоди, інші широко використовуються у ряді галузей харчової промисловості, у виробництві ліків тощо.

    Ботаніка як наука сформувалася понад 2000 років тому. Основоположниками її були діячі стародавнього світу Аристотель (384 – 32 рр. е.) і Феофраст (371 – 286 рр. е.).

    Вони узагальнили накопичені відомості про різноманітність рослин та їх властивості, прийоми обробітку, розмноження та використання, географічне поширення.

    Таким чином, ботаніка виникла як єдина наука, підсумовуючи окремі відомості про рослини, але з часом, у міру накопичення та поглиблення знань, вона розділилася на низку самостійних дисциплін.

    Таким чином, у наші дні ботаніка є великою багатогалузевою наукою.

    Загальне завдання її полягає у вивченні окремо взятих рослин та їх сукупностей – рослинних угруповань, з яких формуються луки, ліси, степи.

    Одне з першочергових завдань ботаніки – розробка наукових засад охорони природних та рослинних ресурсів.

    Особливо велику увагу приділяють вивченню та охороні рідкісних і зникаючих рослин, занесених до Червоної книги, оскільки втрата кожного виду не лише зменшує різноманітність рослин, а й порушує стійкість рослинної спільноти, збалансованої протягом багатьох тисячоліть.