Колко мача има в редовния сезон на KHL? Какво е KHL: характеристики, отбори, структура на сезона, трофеи. Колко души има в един хокеен отбор?

Поредният сезон на Continental приключи хокейна лига. Ак Барс взе третата си Купа на Татар Гагарин, докато ЦСКА има традиция: макар да дава всичко от себе си в редовния сезон, те се характеризират с хроничен лош късмет в плейофите.

Време е за хокейни клубове. Тази година ръководството на KHL най-накрая представи официалния рейтинг: той се състои от осем показателя с различна тежест (спортни постижения, заплати на играчи, търсене на телевизия, държавно финансиране, заетост и т.н.) и се изчислява за три сезона - добре, те знаят по-добре . Миналата година самият той започна да оценява силата на клубовете единствено чрез спортни постижения - резултатите от KHL. Ще дублирам метода на изчисление:

Фокусирайки се върху официалната международна световна класация на IIHF, взех „Олимпиадата“ като изчислителен период - 4 години. Рейтингът се актуализира след всеки сезон и се прилага към резултатите от различни сезони фактор на стареене- 1:2:3:4 в хронологичен ред.

1) За редовния сезонотборът, който заема X място, получава 31 X точки (30 за победителя, 29 за второто място и т.н.)

2) За плейофите: участвалите, но отпаднали в 1/8 се дават 4 точки, отпадналите в 1/4 - 8, в 1/2 - 12, на финала - 16 точки, победителят - 20 точки. Тоест 4 точки за завършване на всеки етап.

Можете да спечелите максимум 50 точки на сезон, ако завършите „златния дубъл“ - спечелвайки и двете части на шампионата.

Единствената промяна е, че пропорционално увеличих шансовете с 10 пъти. Сега „теглата“ на резултатите са 4 последните годинигрим 2, 4, 6 и 8(цели числа, а не десети), и съответно общата оценка е разпределена в диапазона не от 0 до 100, а от 0 до 1000. За да получите хиляда, трябва да направите 4 златни дубъла подред, но през 10-те сезона от съществуването на лигата все още не е имало нито един.

По-долу са резултатите за отделните сезони (Reg - редовен сезон, PO - плейофи, Sum - предположение). Лидерът за всяка колона е маркиран.

Донбас 25 8 33

И сега – финалната Клубен рейтинг на KHLза 2017 и 2018 г. Периодът на изчисление за рейтинга "18" започва със сезон 2014-2015, така че Лев и Донбас изпадат, следващата година Атлант също ще бъде нулиран, отбелязвам, че за следващия сезон 25 клуба остават в лигата в строго съответствие с този рейтинг! Лада и Угра, но не и Динамо Рига, който, въпреки че беше предпоследен в редовния сезон 2017-2018, беше по-уверен в предишните сезони.
Донбас 31 - навън 66 - -66

Графите за промени в местата и точките през изминалата година говорят сами за себе си.

През октомври "СЕ" пуска специална рубрика, посветен на руския хокей. В този материал представяме нашата собствена версия на 10-те най-добри отбора в историята на Континенталната хокейна лига

Две купи Гагарин подред са рекорд. Досега само Динамо Москва успя да го повтори. Казан доминираше през първите години от съществуването на KHL - за щастие, силното ядро, което постигна успехи още в дните на Суперлигата, не си отиде.

Най-важното е, че беше страхотна връзка и работеше като часовник. В първия финал Локомотив имаше игрово предимство през цялата серия, но Ак Барс успя да измъкне победата с характер. Вижте само втория мач, когато казанчани губеха с 0:3 у дома до 14-ата минута, пратиха мача в продължения 74 секунди преди края на редовното време и още в първата атака на продълженията донесоха мача до победа с резултат 4:3.

Но имаше и петият мач от четвъртфиналната серия с Авангард, когато на отбора от Омск му липсваха 15 секунди, за да премине в следващия кръг. Никулин изравни резултата след вкарване, спечелено от Нико Капанен, а ветеранът отбеляза победния гол в продължението.

Втората титла беше запомнена с факта, че Ак Барс спря мощния Салават, воден от , на полуфиналите, а в решителната серия натисна HC MVD, губейки с 2-3 и губейки Алексей Морозов поради контузия.

Първият клубен трофей на треньорския тандем на Вячеслав Биков беше прекрасен във всичко - както с драматичен фон (поражение от Ак Барс в плейофите през сезон 2009/10), така и с радостен край. През есента на 2010 г. дуото избегна пенсиониране на косъм, когато отборът беше трескаво болен. Но от средата на сезона отборът на Уфа, воден от отбора и, набра впечатляваща инерция.

В директен сблъсък във втория кръг на плейофите те детронираха двукратния носител на Купата и съперник номер едно в КХЛ в лицето на Казан Ак Барс, което прави крайния успех още по-значим и ярък . Най-тежкият финал на Изтока и победата с 1:0 в седмия мач над Магнитогорск се превърнаха в истинско изпитание. В решителната серия сензационният отбор на този плейоф, Атланта, просто нямаше достатъчно сила и емоция, за да спре Салават.

Главен треньорВячеслав Биков, брилянтен, лудо трио - -, норвежки голмайстор Патрик Торесен и дузина други звезди на КХЛ - с такъв прекрасен набор СКА нямаше право да загуби в този плейоф.

Въпреки че в предишни години тимът от Санкт Петербург също беше считан за фаворит, той се спъваше отново и отново по пътя към главния трофей в историята си. Най-ярката серия, която влезе в историята на руския хокей, дойде на финалите на Западната конференция. СКА успя да се изравни, след като допусна поражения в първите три мача от ЦСКА, където се развихри самият Александър Радулов. След това отборът на Вячеслав Биков се справи с "Ак Барс" на финала без никакви проблеми.

Трудно е да си представим кога отново ще можем да видим „Трактор“ като този, играещ класически съветски хокей с акцент върху търкалянето, способността да се играе пас и да се създаде шедьовър на комбинацията, а не на силовата игра.

Трябва да си спомняме тези времена с носталгия. Класическата история за хокейната Пепеляшка изглеждаше особено впечатляваща преди пет години, като се има предвид факта, че този отбор под ръководството на Олег Знарк дори не стигна до плейофите предния сезон!

Отборът на „свалените пилоти“, както се изрази генералният мениджър на клуба Андрей Сафронов, спря на крачка от най-шумната сензация в историята на руския хокей. Характерът и желанието да се бият един за друг се оказаха по-силни от индивидуалните умения на звездите на ярославския Локомотив. Във финалите на запад отборът от Балашиха победи страхотен съперник в седем мача. И се бих достойно срещу Ак Барс и дори водех в серията с 3-2.

HC MVD беше разформирован през следващия сезон, а неговото ръководство, треньорски щаб и лидери формираха гръбнака на обновения московски Динамо. Две години след този успех на „полицаите“ синьо-белите, залагайки на същите козове, спечелиха Купата на Гагарин. И после още един.

Преди появата на HC MVD, "Атлант" изпълнява една година в ранга на Пепеляшка, която не достига до кралицата на бала. Честно казано, отборът на Московска област имаше в редиците си такива видни играчи като Сергей Мозякин, Дмитрий Биков, Збинек Иргл, . Отборът започна сезона нито колебливо, нито слабо. Николай Боршчевски беше уволнен през октомври.

С идването на харизматичния Милош Ржига Атлант излезе от турнирното блато и нашумя в плейофите. На първо място е победата над СКА във втория кръг. След това отборът от Московска област отвърна от резултата 1-3 в серията, губейки с 1-2 в седмия мач малко повече от пет минути преди края на третия период. Поражението на водения от Ярославъл Локомотив в следващия етап беше впечатляващо, а резултатът 8:2 в шестия мач, който стана последен, е невъзможно да се забрави. Друго нещо е, че победата във финала над напълно съставения Салават Юлаев се оказа невъзможна задача.

Този отбор не спечели Купата на Гагарин, но завинаги спечели сърцата на придирчивите и взискателни фенове на Омск. Главният треньор на този Авангард, с целия си неистов характер, стана любимец на Омск до края на живота си. Още сега са готови да го посрещнат с отворени обятия на всяко популярно място в този град. Под негово ръководство отборът със звезди като финландски вратар и чешки нападател играеше ярък хокей с акцент върху атаката и натиска. През сезон 2010/11 отборът от Омск стана първи в редовния сезон, достигайки до финалите на конференцията в плейофите, а година по-късно водеше решителната серия с Динамо Москва с 3-1, но пропусна титлата, вярвайки в техният краен успех е твърде рано.

Отборите в KHL продължават да се развиват и да стават по-силни. И имате шанс да видите на живо формирането на нови легенди от VIP -Ключалка. За това регистрирам Vпрограма Mastercard Безценни градове от 3 до 30 октомври 2016 г. и получите възможност да спечелите покана задве във VIP кутията на Mastercard на вълнуващ мач от шампионата на KHL между Динамо и ЦСКА, който ще се състои на 13 ноември 2016 г. на арена "VTB Ice Palace" в Москва. Получете незабравимо изживяване ведин от най-очакваните игри на хокейния сезон заедно с Mastercard!

Нека се опитаме да отговорим на основни въпроси относно правилата на хокейните мачове без излишни словоблудия.

Колко време продължава един хокеен мач?

Хокейният мач продължава 60 минути – три периода 20 минути плюс две почивки 15 минути всеки. Тоест, като се вземат предвид почивките, хокейният мач продължава 90 минути.

Печели отборът, който вкара най-много голове във вратата на противника.

Продължения (продължения) в хокей

Назначава се, ако отборите играят наравно през редовното време. Според правилата на редовния сезон има само едно продължение, играе се 3 на 3, продължителността е 5 минути. Ако през това време шайбата не е вкарана във врата, се изпълнява серия от дузпи (наказателни удари).

Продълженията в плейофите са различни, тук продължителността е 20 минути, играе се 4 на 4, броят им е неограничен, играе се до първия гол.

Колко души има в един хокеен отбор?

Шестима играчи излизат на терена, един вратар и петима външни играчи - 2 защитници и 3 нападатели (нападатели). Общо на мача обикновено идват 20-25 играчи. Смените са възможни по всяко време, по време на паузи и директно по време на игра, като отборът може да смени вратаря с още един играч.

Всеки играч трябва да бъде подходящо екипиран; екипировката на хокеистите се състои от кънки, стикове, връхни дрехи и защита.

Хвърляне в хокей

Айсинг е ситуация, при която играч на един от отборите изпраща шайбата от своята половина на леда (иззад червената линия), тя преминава през цялото поле и пресича голлинията на втория отбор, без да докосва нито един хокеист . След заледяването шайбата се пуска в игра в защитната зона на отбора, който я е завършил.

Засада в хокей на лед

Ако правилото за влизане в зоната е нарушено, това се записва като засада (офсайд позиция). Обявява се, ако шайбата влезе в зоната на един от отборите и играч от противниковия отбор е в тази зона (ако и двете му кънки са напълно зад линията, определяща границата на зоната).

Помощник-съдията вдига ръка и ако играч от атакуващия отбор докосне шайбата или тя влезе във вратата, играта се спира. Отсъжда се хвърляне в средната зона. Ако шайбата не бъде докосната, играта продължава, но засадата продължава, докато всички атакуващи играчи напуснат зоната на противниците или шайбата напусне зоната. Ако някое от условията е изпълнено, помощник-съдията трябва да свали ръката си и отборите ще продължат играта.

Нарушения в хокея

Следните се считат за нарушения:

• Бутане на борда (мощно движение)
  • Удар с края на пръчката
  • Грешна атака
  • Атакуване на противник отзад
  • Cut-off (силово движение по начин на cut-off на или под нивото на коленете на противника)
  • Бутане с пръчка
  • Удар с лакът
  • Изключителна грубост (действие, непозволено от правилата, което води или може да доведе до нараняване на опонент, служител на отбора или съдия)
  • Бой или грубост
  • Висока пръчка
  • Държейки опонента си с ръце
  • Задържане на пръчката на противника с ръце
  • Задръжте стик
  • Атака от играч, който не владее шайбата (блокиране)
  • Забавяне на шайбата

В зависимост от тежестта на нарушението се налага един от следните видове глоби:

• малък
  • Дава се за дребни нарушения. Играчът се отстранява за 2 минути без право на смяна. Ако вратарят получи наказание, наказанието се изпълнява от всеки играч на игрището по избор на треньора на отбора нарушител. Може да бъде изтеглен рано, ако бъде отбелязан гол.

• командване
  • Целият екип го получава. Обикновено за нарушение на числения състав, когато в резултат на неправилна смяна на петици на леда има допълнителен полеви играч. Всеки играч по преценка на треньора ще изпълни наказанието. Може да бъде изтеглен рано, ако бъде отбелязан гол.

Статистиката на наказателното време е 2 минути.

• Голям
  • Играчът (по избор на капитана) се отстранява за 5 минути без право на смяна. Освен това може да бъде наложена дисциплинарна глоба. Не може да се изтегли предсрочно.

Статистиката на наказателното време е 5 минути.

• Дисциплинарно
  • Играчът се отстранява за 10 минути с право на смяна. След като наказателното време изтече, наказаният играч може да напусне наказателното поле при първото спиране на играта. Повторно нарушение от един играч се наказва с дисциплинарно наказание до края на играта.

Статистиката на наказателното време е 10 минути.

• Дисциплинарно до края на мача
  • Играчът или служителят на отбора се отстранява до края на играта с право да бъде заменен и изпратен на трибуните. След играта реферът трябва да подаде доклад, а организаторът на състезанието може да наложи допълнително наказание.

Статистиката на наказателното време е 20 минути.

• Мач дузпа
  • Играчът се отстранява до края на играта с право да бъде заменен след 5 минути, дисквалифициран за следващия мач и изпратен в стаята на трибуната. Всеки играч на корта, по преценка на капитана, изпълнява 5 минути наказание. След играта реферът трябва да подаде доклад, а организаторът на състезанието може да наложи допълнително наказание. Наказанието от 5 минути не може да бъде премахнато рано.

Статистиката на наказателното време е 25 минути.

• Наказателно хвърляне
  • Наказателно хвърляне (дузпи) се присъжда на отбора нарушител. Вратарят на нарушилия отбор и противниковият полеви играч остават на терена. Шайбата се поставя в центъра на полето пред полевия играч, главният съдия свири, след което играчът започва да се приближава до вратаря и прави един удар към вратата без възможност да завърши.

КХЛ шампионат

Редовното първенство на Континенталната хокейна лига се провежда веднъж годишно. Отбори от Русия, Беларус, Казахстан, Китай, Латвия, Словакия и Финландия се събират на леда, за да се борят за победа.

По време на първенството всеки отбор играе 56 мача - по два мача с всеки от съперниците, плюс четири допълнителни мача.

Резултатът от тези игри се определя:

• победител в редовния шампионат на KHL - носител на Континенталната купа. В.В. Тихонов;
  • Победители в дивизия (общо 4);
  • реда на местата, заети от клубовете в конференциите (две конференции, Източна и Западна), за определяне на отборите, които са стигнали до плейофите.

Какво е плейофите

Плейофите са вторият етап от първенството на KHL - нокаут мачове.

Въз основа на резултатите от редовното първенство на KHL се определя носителят на Континенталната купа на името на Виктор Василиевич Тихонов. Въз основа на резултатите от плейофите се определя шампионът на Русия, който е най-добрият руски клуб, а шампионът на KHL е носителят на Купата на Гагарин.

8 отбора от конференциите продължават към плейофите, т.е. общо 16 отбора, заели първо място в класирането, което се определя от сумата от точки, отбелязани във всички мачове от първия етап на шампионата. Отборите се разделят на двойки, като този, който заема най-високо място в таблицата, играе с този, заел най-ниско, вторият подред играе с предпоследния и т.н. Това е четвъртфинал - първият етап се среща, докато един от тях достигне 4 победи.

Следващият етап са полуфиналите. Победителите – 8 отбора, по 4 от всяка конференция – се класират за полуфиналите. Това е последвано от големия финал и конферентните финали, поредица от игри между повечето силни отбориИзток и запад. Ще има само един победител - шампионът на КХЛ и носителят на Купа Гагарин.

Ако съвсем наскоро сте започнали да се интересувате от вълнуващия свят на хокея, тогава е много вероятно голяма част от него да ви бъде неразбираема в началото. Например, какво е KHL? Ще разгледаме всички важни характеристики на лигата.

Какво е KHL?

KHL - Континентална хокейна лига. Това е международна отворена асоциация, чиито членове са хокейни клубовеот Руската федерация, Китай, Словакия, Казахстан, Финландия, Беларус, Латвия. Всяка година отборите се борят за главния трофей - Купата на Гагарин. Освен него, Континенталната купа на името на. Тихонов и титлата руски клубен шампион.

Игрите на KHL се играят от 2008 г. - тогава е сформирана лигата. Първоначално се състои от 24 клуба. Днес (сезон 2017/2018) техният брой е нараснал до 27.

Общата посещаемост на мачовете на KHL е както следва:

• Редовни първенства - 3,5-5,2 милиона зрители през различните сезони.
  • Плейофи - от 450 до 600 хиляди зрители.

Ако погледнете посещаемостта, най-любимите отбори са Авангард, СКА, Динамо-Минск.

Континенталната лига включва самата KHL, както и MHL (младежка лига) и WHL (женска лига).

История на формирането

През 1996 г. Международната хокейна лига е разпусната: най-добрите отбориОНД нямаше друг избор, освен да участва само в национални състезания. През 2005 г. В. Фетисов (ръководител на Федералната агенция за култура и спорт на Руската федерация) предложи проект за лига за Русия, Латвия, Беларус, Украйна и Казахстан. Тя трябва да бъде независима от Професионалната хокейна лига и Руската федерация по хокей и в същото време да бъде комерсиално ориентирана, като НХЛ.

Идеята беше бурно обсъждана няколко сезона, но не успя да бъде реализирана. През февруари 2008 г. беше подписано решение за стартиране на Откритата руска хокейна лига (тогава ORHL беше преименувана на KHL). Какво е KHL? Това е проект, в който беше възможно да се реализират почти всички планирани идеи: