Leksička sredstva povezivanja rečenica u tekstu. Opisna sintagma - parafraza U kamenim naslagama pronašli smo stambeno gnijezdo polarne sove. Ogromna bijela ptica tiho je doletjela do mojih nogu. Sinonimi, tekstualni sinonimi Sreli smo losa u šumi. Sokhaty je hodao rubom šume i nikoga se nije bojao. U kavez labudova smjestili su dugonogog flaminga. U početku se novi stanovnik ponašao nemirno, ali onda se navikao.
Slajd 6 iz prezentacije “Izvršenje za Državnu agenciju za ispit”. Veličina arhive s prezentacijom je 122 KB.“Izlaganje o ruskom jeziku” - Priprema učenika iz ruskog jezika za ispit. Pravi napredak. Ilustrativni primjeri. Prepoznajte osnovne i suvišne informacije u tekstu. Metode konstruiranja teksta. Osnovne vještine pisanja prezentacije. Tehnike kompresije teksta. Izvorni tekst. Osnovne vještine pisanja sažetka. Tipične greške pri pisanju eseja. Jezične tehnike za kompresiju teksta.
"Igra-natjecanje na ruskom jeziku" - evaluacija. Akcenti. Krilate riječi. Primljeno znanje. Prezimena. Naslovi. Omotnice. Anabioza. Tko je brži. Vrh. Natjecanje. antonimi. riječi. Grona. Ugnjetavanje. Rječnik. Vic. Sinonimi. Delirijum. Pomoćnici. Vratimo se korijenima. Ruski jezik. Značenje. sovjetski lingvist. Pastorala. Riječi-slike. Materijal. Voditelj knjižnice. Nagrade. Iskre osjećaja.
“Izlaganje za Agenciju za državno ispitivanje” - antonimi. Vještine slušanja. Skratite tekst. Sažeto izlaganje. Ponuda zamjene. Informacijska obrada teksta. Kenning. Komprimirani tekst. Izvadak iz teksta. Borci. Tehnike kompresije teksta. Jezične tehnike za kompresiju izvornog teksta. Djeca su bila malaksala od gladi. Upotreba osobnih zamjenica. Morfološka sredstva povezivanja rečenica u tekstu. Osnovne tehnike kompresije teksta. Vrijeme rata. Leksička sredstva povezivanja rečenica u tekstu.
"Kako napisati esej-argument na državnom akademskom ispitu" - Esej-argument na završnoj certifikaciji u 9. razredu. diplomski rad. Kompozicija obrazloženja. Argumentacija. Specifične pogreške. Relevantnost za temu. Volumen posla. Čitanje beletristike. Struktura eseja-obrazloženja. Tipične greške.
“Objašnjavajući rječnik ruskog jezika” - Rječnik. Vladimir Ivanovič Dal. Semantički prostor. Mudre riječi. Slika svijeta neraskidivo je povezana s čovjekom. Slika jezika. Ručni rad. Rječnik. Rječnik koji sadrži riječi i pojmove. Objašnjavajući rječnik živog velikoruskog jezika. Postoje različiti rječnici. Narod. Jezična slika svijeta. Jarbol. Izabran za počasnog člana Akademije znanosti. Jezik.
“Pravopisna pravila” - Odredite vrstu rečenica. Sufiks. Slobodan diktat. Pitanja za domaću zadaću. Predmet teksta. Odgovori na pitanja. Uloga složene rečenice u tekstu. Pravopis prefiksa. Testirajte se. Glavne vrste složenih rečenica. Knjiška riječ. Sintaksa pet minuta. Složene rečenice. Ljudi vole prirodu. Smrekove šape. Konzole. Ljudi su zaboravili ovu istinu. Pronađite riječ. Tehnike kompresije teksta.
Ova je lekcija logičan nastavak teme „Tekst“ u 6. razredu i od velike je važnosti za usavršavanje vještina učenika u radu s tekstom. Uključuje ICT metode i tehnologije za razvoj teorijskog konceptualnog i vizualno-učinkovitog razmišljanja; grupni i frontalni te istraživački rad učenika. Rezultat sata je kreativan rad.
Sat ruskog jezika u 6. razredu na temu „Tekst. Sredstva povezivanja rečenica u tekstu. Kenning"
Učiteljica najviše kategorije Ivanova Lyubov Valerievna GBOU Lyceum br. 344 Nevskog okruga St. Petersburga
6. razred "A"
Glavni didaktički cilj sataformiranje komunikacijske kompetencije kroz produbljivanje i proširivanje znanja o tekstu.
Ciljevi lekcije.
3. Obrazovni:
Vrsta lekcije: kombinirani sat
Korištene nastavne tehnologije: istraživačka tehnologija
Trening, tehnologija treninga na modelima strujnih krugova, testiranje
Korištenje IKT-a.
Oblici organizacije kognitivne aktivnosti:frontalni, grupni, objašnjavalačko-ilustrativni, djelomično pretraživački.
Objašnjenje.Ova lekcija je logičan nastavak teme "Tekst" u 6. razredu i od velike je važnostiunaprijediti vještine učenika u radu s tekstom. Uključuje ICT metode i tehnologije za razvoj teorijskog konceptualnog i vizualno-učinkovitog razmišljanja; grupni i frontalni te istraživački rad učenika. Rezultat sata je izrada kreativnih radova.
Napomena uz objašnjenje:Sat se održava za Klub mladih učitelja Liceja u sklopu predavanja „Suvremena nastava kao sustav“ za nastavni sat „Strukturalna analiza nastavnog sata“. Zadatak nastavnika je pokazati cjelovitost lekcije, nužnost svih njezinih sastavnica, logiku prijelaza iz jedne faze lekcije u drugu i učinkovitost.
Udžbenik: E.I. Nikitina ruski jezik. ruski govor. M: Droplja, 2009.
Oprema za nastavu:interaktivna ploča, prezentacija za nastavu, audio zapis MP3 glazbe: igrokazi “Elephants”, “Royal March of the Lions” iz suite “Carnival of the Animals” C. Saint-Saensa, materijali.
Epigraf lekcije (na ploči)
Govor je nevjerojatno moćan alat,
Ali treba imati dosta pameti da se njime služiš. G. Hegel
Osnovni pojmovi obrađeni u lekciji:
Govor je jezik u akciji.
Tekst (od lat. textus – tkanina, pleksus) – u lingvistici se podrazumijeva
Kao proizvod govorne djelatnosti.
Glavne karakteristike cijelog teksta:
Načini povezivanja rečenica u tekstu:lančano i paralelno.
Načini povezivanja rečenica u tekstu:leksički, morfološki.
Leksička sredstva povezivanja rečenica u tekstu:
Kenningje opisni izraz koji se koristi umjesto određene riječi.
Opisni -aya, -oe.
Tijekom nastave:
Didaktički zadatak:pripremiti učenike za rad u nastavi.
Na stolu slajd 1: naslov
Na stolu Slajd 2: epigraf za lekciju.
Govor je nevjerojatno moćan alat, ali je neophodan
Imajte puno mozga da ga iskoristite. G. Hegel
Učitelj, nastavnik, profesor:
Pročitajte epigraf današnje lekcije i razmislite o čemu je razmišljao njemački filozof iz 19. stoljeća Georg Wilhelm Friedrich Hegel.
Učitelj, nastavnik, profesor:
Danas ćemo na satu nastaviti razvijati misaone sposobnosti i usavršavati govor. Što je govor?
Učitelj, nastavnik, profesor:
Kako je pojam govora povezan s pojmom “tekst”?
Učitelj, nastavnik, profesor:
Ključni koncept današnje lekcije je riječ "tekst".
Didaktički zadatak:utvrditi stupanj poznavanja teoretskog gradiva, otkloniti uočene nedostatke, uz unaprjeđenje znanja, vještina i sposobnosti.
Kuća je upitana:ponoviti obilježja teksta, kao i načine povezivanja rečenica u tekstu, koristeći vježbu 1, zadatak 1 iz udžbenika i prateću napomenu na stranici 9. Budući da se nastava održava nakon slobodnog dana, nije bilo pisanog. zadatak.
Učitelj, nastavnik, profesor
Prisjetite se što je zadano za domaću zadaću.
Na stolu Slajd 3: Značajke cijelog teksta
Učitelj, nastavnik, profesor
Rad u grupama od 4 osobe. Dobili ste kartice, zapišite na njih imena članova grupe, pripremite se predati ih na kraju sata kako biste ocijenili rad na satu. Pogledajte zadatak 1: dan je popis značajki teksta. Odredite jesu li naznačene sve značajke teksta. Ako neki znak nedostaje, napišite ga na kartici. Vrijeme rada 1 min.
7 grupa – 7 karata:
1 kartica
titula; [predmet] ; ideja; djeljivost: 1 – početak, 2 – glavni dio, 3 – kraj; povezanost; kompozicijska cjelovitost; stilsko jedinstvo.
2 kartice
titula; subjekt; [ideja] ; djeljivost: 1 – početak, 2 – glavni dio, 3 – kraj; povezanost; kompozicijska cjelovitost; stilsko jedinstvo.
3 kartice
[titula] ; subjekt; ideja; djeljivost: 1 – početak, 2 – glavni dio, 3 – kraj; povezanost; kompozicijska cjelovitost; stilsko jedinstvo.
4 kartice
titula; subjekt; ideja; djeljivost: 1 – početak, 2 – glavni dio, 3 – kraj; povezanost; kompozicijska cjelovitost;[jedinstvo stila].
5 kartica
titula; subjekt; ideja;[djeljivost: 1 – početak, 2 – glavni dio, 3 – kraj]; povezanost; kompozicijska cjelovitost; stilsko jedinstvo.
6 kartica
titula; subjekt; ideja; djeljivost: 1 – početak, 2 – glavni dio, 3 – kraj; povezanost;[kompozicijska zaokruženost]; stilsko jedinstvo.
7 kartica
titula; subjekt; ideja; djeljivost: 1 – početak, 2 – glavni dio, 3 – kraj;[povezivanje] ; kompozicijska cjelovitost; stilsko jedinstvo.
* Crvena boja Zabilježene su propuštene značajke.
Dok provjeravate domaću zadaću Na stolu tekstualne značajke pojavljuju se sljedećim redoslijedom:
Učitelj, nastavnik, profesor
Vaše kartice sadrže tekst sličice(zadatak 2). Pročitajte, dokažite da je to tekst.
Svaka skupina mora odabrati argumente kako bi dokazala prisutnost "svoje" karakteristike. 1-2 minute za pripremu.
Na stolu Slajd 4: sličica teksta
Tekst
(1) Dugo sam lutao i vidio mnoge znakove jeseni (2) Ujutro su se mogli vidjeti mjehurići zraka u lokvama ispod staklene kore leda. (3) Ponekad je u takvom mjehuru, kao u šupljoj kristalnoj kugli, ležao grimizni ili limunski list jasike ili breze. (4) Probio sam led, izvadio smrznuto lišće i donio ga kući. (Prema K. Paustovskom)
Tema: znakovi jeseni.
Ideja: Jesen ima mnogo nevjerojatnih znakova.
Titula: mogao bi se nazvati "List u kristalnoj kugli".
Stil: umjetnički (dostupnost sredstava umjetničkog izražavanja: usporedbakao u šupljoj kristalnoj kugli, epiteti pod staklenom korom, grimizni ili limunov list, metafora s korom led; slike).
Djeljivost: početak – 1 rečenica; glavni dio 2,3 rečenice, kraj 4 rečenice.
Kompozicijska cjelovitost:potpuno otkrivanje autorove namjere (autor prikazuje nevjerojatne stvari u prirodi u jesen) i očituje se u strukturi teksta: postoji početak, glavni dio i kraj.
Povezivost: svi elementi teksta su međusobno povezani.
Na stolu 5 slajdova "Znakovi jeseni"
Didaktički zadatak:provjeravati opseg i kvalitetu asimilacije prethodno proučavanog materijala različitim metodama
Učitelj, nastavnik, profesor
Pomoću zadanog teksta riješi testove.
Slajd 6 na ploči. Na koje načine tekst povezuje rečenice?
A) paralelni;
B) lanac;
B) paralelni i lančani.
Odgovor: B
Slajd 7 na ploči. Koje sredstvo povezivanja rečenica nije upotrijebljeno u tekstu?
A) riječi jedne tematske skupine (ključne riječi);
B) glagoli iste vrste;
C) ponavljanje iste riječi;
D) sinonimi
Odgovor: G
Učitelj, nastavnik, profesor
U koje se 2 skupine mogu podijeliti sredstva povezivanja rečenica u tekstu prikazanom u testu?
Nakon što učenici odgovore, na ploči se pojavljuje dijagram.
Slajd 8 na ploči. Sredstva povezivanja rečenica u tekstu.
Učitelj, nastavnik, profesor
Prepiši komunikacijska sredstva iz teksta u dva stupca: morfološki, leksički.
Prilikom provjere pojavljuju se nazivi sredstava komunikacije.
Didaktički zadatak:organizirati kognitivnu aktivnost učenika, osigurati spremnost za učenje.
Učitelj, nastavnik, profesor
Danas ćemo u lekciji govoriti o leksičkim sredstvima povezivanja rečenica u tekstu. Stupac “Leksička komunikacijska sredstva” već sadrži riječi iz jedne tematske skupine (ključne riječi); ponavljanje iste riječi; sinonimi. Koji drugi postoje?
Podsjetimo, analizirajući mini-tekstove (zadatak 3), podatke na karticama, dodat ćemo one koji nedostaju (lebde na ploči dok radimo).
Rad u skupinama.
1 kartica
Šumski put doveo nas je do pauza. Rijeka je hučala ispod strme padine.
Odgovor: sinonimi
2 kartice
Krajem jeseni smrzava se život u šumi ptice . Više nećete vidjeti ljude kako se brčkaju iznad brezovih šuma. lastavice , nećete čuti zvižduk po čistinama lijeska tetrijeb , posljednji plićaci lete visoko u nebo guske
Odgovor: generičke riječi
3 kartice
Romi danju i noću cijeli dan kiša . Od kiše nema se gdje sakriti.
Odgovor: leksičko ponavljanje
4 kartice
Kasna jesen priprema te za duga razmišljanja. Rano proljeće donosi radost.
Odgovor: antonimi
5 kartica
Nalazimo se u predzimskoj šumi. Drveće Šareni ukrasi odavno su odbačeni. Lišće uspio pocrniti, trava - uvenuti. Lokve prekriven tankim ledom.
Odgovor: riječi iz jedne tematske skupine.
6 kartica
Labudovi Doletjeli su u krdu s hladne strane u tople krajeve. Oni preletio mora.
Odgovor: zamjenica; ovo nije leksičko, već morfološko sredstvo komunikacije.
7 kartica
Širenje smreke Zelena ljepoticane boji se ranih mrazova.
Odgovor: izraz? Preokret fraze?
Učitelj, nastavnik, profesor
Ovo je opisna kombinacija (izraz, figura govora). Koristi se umjesto jedne ili druge riječi i sadrži element karakteristike ili naglašava neki aspekt, kvalitetu ili atribut opisanog predmeta. Zove se deskriptivna fraza.
Slajd 9 na ploči. Kenning.
Didaktički zadatak:dati učenicima predodžbu o opisnom izrazu, upoznati ga s njegovim vrstama i naučiti ga prepoznavati u tekstu; pokazati praktični značaj teme koja se proučava.
Učitelj, nastavnik, profesor
Usporedite tekstove (pojavljuju se na ploči):
Širenje smreke stoji veselo na rubu predzimske šume.Zelena ljepoticane boji se ranih mrazova.
Širenje smreke stoji veselo na rubu predzimske šume. Dotjerati ne boji se ranih mrazova.
Pročitajte teorijsko gradivo u 5. odlomku udžbenika, str. 39, 40 i odgovorite na pitanje: zašto mislite da je potrebno poznavati opisni izraz i naučiti ga koristiti pri stvaranju teksta?
Učitelj, nastavnik, profesor
Pogledajmo kakve deskriptivne fraze postoje. Završimo vježbu br.47.
Zadatak: pogledajte slike na umetku. Što mislite, zašto ispod svakog od njih nema po jedan potpis, nego dva ili više?
Didaktički zadatak:utvrditi jesu li učenici usvojili sadržaj novih pojmova ili ne te otkloniti uočene nedostatke.
Učitelj, nastavnik, profesor
Napravite vježbu br. 49: u bilježnicu zapišite samo onaj tekst u kojem konkatenativni izraz ima samo figurativno značenje.
Izgradili su autocestu. Bučna, brza rijeka životapovezivao regiju s glavnim gradom.
Na stolu 12 slajdova:ilustracija za vježbu “Autocesta”.
Učitelj, nastavnik, profesor
Smislite vlastite opisne izraze kojima ćete povezati rečenice u ovom tekstu.
Didaktički zadatak:učvrstiti znanja i vještine potrebne za samostalan rad na novom gradivu.
Učitelj, nastavnik, profesor
Često glazba pomaže mentalno zamisliti određene slike.
Poslušajmo glazbeno djelo "Slonovi" iz suiteCamille Saint-Saens "Karneval životinja"i predstaviti te životinje u cirkuskoj areni.
Na stolu Čuvar zaslona s 13 slajdova.Slonovi u cirkuskoj areni.
Glazba svira.
Učitelj, nastavnik, profesor
Odaberite opisne izraze za riječ "slonovi".
Radimo vježbu br.51 . Zadatak: pročitati početak
Studentski eseji. Pronađite opisne izraze koji su pomogli
Njega da izbjegne ponavljanje riječi slonovi.
Napiši završetak eseja. Koristite opisne fraze za
Rečenične veze.
Čitanje i razgovor o nekoliko učeničkih radova.
Drugi veseli div je sjeo i mahao svojom surlom u ritmu glazbe. Treći afrički plesač lupa nogama.
Bio je to smiješan prizor!
Didaktički zadatak:informirati učenike o domaćoj zadaći, objasniti kako se ona radi i sažeti lekciju.
Učitelj, nastavnik, profesor
Poslušajte još jedno glazbeno djelo C. Saint-Saënsa iz suite “Karneval životinja”. Koje ste životinje zamislili?
Igra se predstava "Kraljevski marš lavova". Na slajdu 15.
Na ploči se nalazi 16 slajdova čuvara zaslona. Lavovi.
Pokušajte kod kuće napisati esej o tome što vidite u svom umu (ili kakvo raspoloženje doživljavate) dok slušate ovu predstavu. Koristite 2-3 opisne fraze u svom eseju.
Slajd 17 na ploči : domaća zadaća
Ovo je vježba broj 52, koja će biti vaša domaća zadaća. Svi će učenici dobiti ocjene za svoje eseje.
Sažeti:
(Za povezivanje rečenica u tekstu.)
(Ovo je leksičko sredstvo komunikacije.)
Opisni jezik čini naš govor više _______________________. (Izražajno, šareno, zanimljivo.)
Ocjenjivanje rada učenika na satu.
Ruski jezik se smatra jednim od najljepših i najbogatijih jezika na svijetu. Kako je samo izražajan i lijep. Lako možete koristiti razna figurativna sredstva za stvaranje pompe i svjetline fraza. Deskriptivna cirkulacija, čiji su primjeri prikazani u članku, jedno je od takvih sredstava.
Kada govorimo o bilo kojem predmetu, pojavi ili osobi, važno je ne pretjerati s ponavljanjem. Opisne fraze pomažu ih izbjeći. Ovo je naziv koji se daje usmenom izrazu ili pisanoj izjavi koja se koristi umjesto određene riječi. U ovom slučaju subjekt nije izravno imenovan. Da je riječ o tome, jasno govore slike s obilježjima karakterističnim za ovu temu, a koje su dane opisnom frazom. Primjeri: rijeka je svježa arterija, snježne pahulje su zimske mušice, proljeće je vrijeme buđenja.
Postoje figurativni i nefigurativni oblici opisa. Ako figurativni nose estetsko opterećenje, onda nefigurativni samo proširuju ideju subjekta. Na primjer, cvijeće života (djeca), Plavi planet (zemlja), Treći Rim (Moskva) figurativni su opisni izrazi; autor "Ane Karenjine" (L.N. Tolstoj), grad na Nevi (Sankt Peterburg), mondena prijestolnica Europe (Pariz) - nemaštovite fraze.
Izražajne mogućnosti opisnih fraza odavno su privlačile pjesnike i pisce. Takve konstrukcije bile su široko korištene u doba klasicizma, kada su bili posebno pažljivi u odabiru riječi u djelima visokog stila. Na primjer, M.V. Lomonosov je upotrijebio opisnu frazu u svom “Pismu o prednostima stakla”: “Umjetnost zbog koje je Apelles bio slavljen, I s kojom je Rim sada podigao glavu.” To je pjesnik nazvao slikarstvom. Književni znanstvenici takav izraz nazivaju perifrazom. Ovo je opisni izraz koji se koristi u umjetničkom djelu. Primjeri iz pjesničkih tekstova: "tužno vrijeme" (jesen), "Petrovo stvaranje" (Sankt Peterburg), "slobodni element" (more). Perifraza se, uz metaforu, epitet, usporedbu, definira kao trop, odnosno izraz koji pojačava figurativnost i izražajnost jezika.
Takve konstrukcije proširuju horizonte, razvijaju erudiciju i verbalno i logičko razmišljanje, pa se često koriste u zagonetkama za djecu. Opisne rečenice (primjeri iz zagonetki):
Prilikom pogađanja zagonetki aktivira se djetetov vokabular i jača sposobnost prepoznavanja značajnih obilježja predmeta. Značenje zagonetki, koje su rečenice s opisnim izrazima, u razvoju djeteta je vrlo veliko. Ona odražava bit pojava ili predmeta, njihove posebnosti kroz djetetu jednostavne riječi razumljive, što ima važno pedagoško značenje. Zagonetke utječu na razvoj dječje znatiželje i zanimanja za jezik.
Opisne fraze neophodne su za stvaranje najveće slike, kao i za sprječavanje tautologije. Opisne rečenice, čiji su primjeri prikazani u tablici, ponekad su ekspresivne, pretjerano figurativne i poslovne prirode.
Kao što je gore navedeno, opisne konstrukcije imaju ekspresivnu funkciju u rečenicama; koriste se u zagonetkama i pjesničkim djelima za stvaranje veće slike. U novinarskim se tekstovima deskriptivni jezik široko koristi kao leksičko komunikacijsko sredstvo.
Unutar teksta rečenice su povezane logički, gramatički, strukturalno i značenjski. Kada prenosite informacije o bilo kojoj pojavi, predmetu ili događaju, važno je ne zanijeti se korištenjem oblika iste riječi. Mora se zamijeniti zamjenicom ili opisnom frazom. Primjeri:
Uz zamjenice, veznike, uvodne riječi i druga gramatička komunikacijska sredstva, opisni izrazi osobito se često uključuju u novinarski opisni tekst. Primjeri: Sicilija privlači turiste jedinstvenom prirodom, tisućljetnom poviješću i jedinstvenom kulturom. Najveći otok Sredozemlja ima stoljetnu povijest: Syracuse je grad muzej otvoren za javnost, koji predstavlja mnoge arhitektonske spomenike. Rodina poziva goste na pješačenje do kratera koji je siguran jer je pod 24-satnim nadzorom. Okružen s tri mora, ovaj komadić prirodne ljepote i njegov glavni grad Palermo privlačni su turistima i zbog druge zabave: ribolova, plaža, shoppinga, zabavnih parkova.
Ispitni rad iz ruskog jezika namijenjen je studentima koji su pouzdano savladali pravila i norme jezika. Sadrži i zadatke za pronalaženje opisnog izraza. Riječ je o zadatcima povećane težine kod kojih s popisa likovnih sredstava treba odabrati samo ona koja su korištena u tekstu.
- (grčki). 1) kružnost; retorička figura koja izravni izraz zamjenjuje drugim zaobilaznim, čineći slog teškim i nerazumljivim; opisni oblik izražavanja nečega. 2) izražavanje iste misli drugim riječima. Rječnik stranih riječi uključen u... ...
PERIFRAZA(A) [gr. perifraza obilazni govor] filol. opisno, neizravno izražavanje značenja (na primjer, "Sjeverna Palmira" v. "Sankt Peterburg", "vaš ponizni sluga" v. "ja"). Rječnik stranih riječi. Komlev N.G., 2006. PERIFRAZA vidi PARAFRAZA.... ... Rječnik stranih riječi ruskog jezika
ŽELJETI, zaželjeti se, zamisliti, spletkariti; ponuditi nepoznato na rješenje sebi, drugome ili putem gatanja ili proricanja. Ne poželi želju za godinu dana, već poželi želju u ustima. Ne razmišljajte previše unaprijed. Pogodite što sam poželio? Napravite zagonetku. poželio sam..... Dahlov eksplanatorni rječnik
Žensko, lat. vanjski obris predmeta, vanjski obris, izgled, slika, postati. Figura je postala osmerokutna. Figura monitora podsjeća na ogromnu kornjaču. Kakva je ovo figura? kakva osoba. | Slika, obris neke stvari, sličnost. Ponekad oblaci preuzmu... Dahlov eksplanatorni rječnik
Problem, šarada, rebus. Cm… Rječnik sinonima
Vidite savjet otvoreno... Rječnik ruskih sinonima i izraza sličnih značenja. pod, ispod. izd. N. Abramova, M.: Ruski rječnici, 1999. kružna imenica, broj sinonima: 4 zagonetka... Rječnik sinonima
peri-
parafraza- y, w. i periferija/z, a, m., lit. Opisni izraz koji zamjenjuje izravno ime i sadrži karakteristike objekta koji nije izravno imenovan. Primjeri parafraza: kralj zvijeri (umjesto lav), nebeska svjetiljka (umjesto mjeseca), zaspao je (umjesto ... ... Popularni rječnik ruskog jezika
peri-- (gp) περί tvori riječi sa značenjem oko, u blizini, pored, okolo, okolo. perigej točka u orbiti Mjeseca ili umjetnog satelita najbliža Zemlji (suprotan apogej) perimetar veličina “kružnice” figure period vrijeme revolucije periferija... ... Anatomija pojmova. 400 tvorbenih elemenata iz latinskog i grčkog
OKRUG okolo, (oko) svjetla, okolo zapada. obilaziti, obilaziti, obilaziti posvuda. Proputovao sam cijelu Rusiju. ?? Vozili smo oko tri milje, obišli, okružili i otišli malo dalje. Biti okružen nečim, biti okružen, biti ograđen, biti namješten. ?? Novi kotač ili osovina..... Dahlov eksplanatorni rječnik
Natalija Petrovna - zamoli Sidorov - dajte mi, molim vas, peticu na kredit. Danas je mami rođendan i bit će jako zadovoljna. I onda ću ti odgovoriti s A, ali mi nećeš dati ocjenu.
Ali od mene nikad nisi dobio nešto iznad C!
Natalija Petrovna, učinite sada dobro djelo i svi će se osjećati dobro: mama će biti sretna, ja ću sjesti za svoje udžbenike, a vi ćete imati odličnu učenicu.
Učitelj je riskirao i Vova je svojoj majci dao peticu za rođendan. Bio si samo sretan.
Nekoliko puta se Natalija Petrovna pitala kada će joj Sidorov vratiti dug?
Mjesec dana kasnije Vova je pitao:
Natalija Petrovna, nisam zaboravio na svoj dug i postupno ću ga otplaćivati. Samo se pitam zašto si prestao pitati za njega?
Ali zato što sam to postupno izračunao od tebe. I učitelj je Sidorovu pokazao časopis u kojem su nasuprot njegovog imena stajale dvije dvojke i jedan.
MOLIM HITNO!
1) mogu postojati leksički i kontekstualni antonimi;
2) postoje potpuni i djelomični homonimi;
3) historicizmi su riječi koje su zastarjele za određeno vrijeme i zamijenjene modernim sinonimima.
2. Pronađi izraze u kojima su podcrtane riječi homonimi.
1) autohtono – autohtono pitanje;
2) satelit Marsa – satelit na putu;
3) kutija cigareta – balerinina kutija;
4) hladno mlijeko - hladan pogled;
5) kipuća voda – hladan karakter.
3. Navedite koji su od homonimnih oblika korišteni u ovim primjerima:
1) livada - luk;
2) već (od “uzak”) – već (prilog);
3) tri (broj) – tri (glagol).
4. Na primjerima prepoznajte sredstva likovnog izražavanja:
1) Volim bujno venuće prirode...
2) Bogati blaguju radnim danom, a siromasi tuguju praznicima.
3) Ušli smo u naše mračne, zagušljive, dosadne sobe.
5. Odredite u kojem retku obje riječi pripadaju rječniku ograničene uporabe:
1) zujanje, računalo;
2) pjesnik, glumac;
3) kuren, preci (roditelji);
4) ovan (donijeti), štetan.
6. Odredite koje su od navedenih riječi arhaizmi:
Čelo, odred, izvođač, nepman, volost, porez na hranu, prst.
7. Navedite primjere paronima (po 2 para riječi).
8. Zamijenite posuđene riječi ruskim sinonimima:
Bankrot, imitacija, adekvatan, imidž.
9. Zamijenite riječi opisnim frazama (parafrazama):
More, jutro.
uskoro se riješite nepozvanog gosta; ali što ako se konji ne dogode? 2. Budući da sam bio mlad i žustar, bio sam ogorčen na podlost i kukavičluk pazikuće kada je ovaj dao trojku koju je pripremio za mene pod kočijom službenog gospodara. 3. Dolazi general; drhtavi pazikuća daje mu zadnje dvije trojke, uključujući i onu kurirsku. 4. Ovi toliko klevetani skrbnici općenito su miroljubivi ljudi, prirodno uslužni, skloni zajednici, skromni u svojim zahtjevima za čašću i ne previše sretni. 5. Dalje, iscrpljeni mladić, u dronjcima i sa trorogim šeširom, čuva svinje i dijeli im obrok; njegovo lice pokazuje duboku tugu i kajanje. Hvala unaprijed. Molimo da pod brojevima zapišete participne izraze iz svake rečenice u zadatku. Hvala unaprijed.