Викриття суспільних і людських вад у байках крилова. Які моральні вади російських поміщиків, на думку М. В. Гоголя, потребують викриття? Вступне слово вчителя

21.09.2021 Операції

Розділи: Література

Клас: 8

Цілі уроку:

  • Розкрити життєву основу комедії; пояснити природу гоголівського сміху; зрозуміти обставини, що призвели чиновників до помилки.
  • Розвивати вміння самостійно формулювати гіпотези, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; коротко та чітко формулювати свої думки.
  • Розвивати потребу у творчій діяльності, у самовираженні через різні види робіт.
  • Удосконалювати вміння аналізувати текст.
  • Залучити учнів до мистецтва слова.

Методи:інформаційний, частково-пошуковий, дослідницький (аналіз, порівняння), методи навчання.

Обладнання:

  • Арм-учитель;
  • пам'ятка "Як скласти кластер";
  • жетони для оцінювання відповідей учнів.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя.

Діти, ми вже познайомилися з героями п'єси Н.В. Гоголя "Ревізор". Я багато разів чула і зустрічала в критичній літературі вираз "безсмертна комедія" щодо цієї п'єси. Чому? Чи можна з цим погодитись?

(Відповіді учнів: У нашому крайовому державному театрі ім. М.Ю. Лермонтова цього сезону йде спектакль безсмертної комедії Н.В. Гоголя і т.д.)

Н.В. Гоголь дуже любив театр і мав чудову здатність вгадати людину і гумористично, жартівливо інколи і сатирично зобразити її.

З якою метою він звертається до гумору та сатири?

Відповіді учнів: (Драматург створює портрет суспільства і показує недосконалість людини, позбавленої морального закону тощо).

Вчитель: А яка історія походження сюжету комедії "Ревізор"?

Перед вами тест. Розв'яжіть його, Відповідь запишіть на листах, які у вас лежать на столах. За кожну правильну відповідь ви отримуєте жетон, а в кінці уроку ми підіб'ємо підсумок, наскільки ви були активні на уроці.

Слайд 2. Який із варіантів походження сюжету комедії “Ревізор” вірний:

(Варіант Б)

(Самоперевірка: висвітлити відповідь.)

Слайд 3. Вчитель: Тема нашого уроку: Викриття моральних та соціальних вад чиновництва. Щоб краще зрозуміти авторське ставлення до героїв п'єси, звернемося до словника С.І. Ожегова "Словник російської мови"

Слайд 4. Що означає слово …

Порок – поганий недолік, ганебна властивість).

Чиновник – (державний службовець, який має чин, службове звання).

Викривати – (відкрити, виявити).

– Чому викрити моральні вадичиновництва було дуже важливим для автора комедії?

– Як це перегукується з ідеєю написання комедії?

(Відповіді учнів за відповідь – жетон)

Слайд 5. Висновок: оскільки Н.В. Гоголь хотів “зібрати все погане, яке тільки знав, усі несправедливості, які роблять у тих місцях і в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, за одним разом над усім посміятися”.

Вчитель: А які риси не типові для чиновників цього міста?

З цією метою виконайте тест №2, варіанти відповідей запишіть на аркуші.

Слайд 6. Тест № 2 Позначте риси характеру не характерні для чиновників-комедійних персонажів:

А) хабарництво;
Б) недбалість;
в) страх перед начальством;
Г) дурість;
Д) гостинність;
Е) використання службового становища в особистих цілях;
Ж) повагу;
З) сумлінність.

Самоперевірка: відповідь висвічується. – ( Д, Ж, З).

Хто з вас не схибив у виборі відповіді?

Підніміть руку. (Жетони)

Слайд 7. Вчитель: Гоголь вважає, що “сміх – єдине чесне обличчя у комедії”

Чи це так? "Чи дійсно "сміх - єдина чесна особа в комедії"?

Яку роль грає сміх у викритті пороків суспільства?

8. Перед вами листи. Вам необхідно об'єднатися у групи та скласти кластер. Підготуватись до його захисту. Теми вказані на аркуші. (Працює п'ять груп).

Час вашої роботи добіг кінця. Будь ласка, по черзі уявіть ваші роботи класу: називайте тему та ключові слова, а потім вкажіть слова, які допоможуть вам відповісти на наше проблемне питання. ( Додаток 2 )

Отже, перша тема – відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

2-я тема - тема відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

3-тя тема – тема відповідь учня, доповнення інший группы. (Перевірка – гіперпосилання).

4-та - тема відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

5-а - тема відповідь учня, доповнення іншої групи. (Перевірка – гіперпосилання).

Вчитель: Підіб'ємо підсумок. Які слова ви виділили та чому?

Слайд 9. Вчитель: А тепер проведемо невелику дослідницьку роботу на тему “Пороки чиновників – персонажів комедії”. Давайте з вами визначимо мету роботи.

Мета роботи:

  • З'ясувати, які вади чиновників викриває автор у конкретних сценах.
  • Підтвердити відповідь прикладами.
  • Час виконання роботи – 3 хв.
  • Після закінчення часу заслухаємо звіт про проведене дослідження.

Слайд 10. Вчитель: Ваші дослідження готові, але перш ніж ви почнете представляти результати свого дослідження, я пропоную вам познайомитися з двома висловлюваннями щодо змісту комедії.

Чому імператор Микола 1 так відгукнувся про п'єсу? (версії учнів).

Заслуховуються результати дослідження учнів.

Слайд 11. Які ж вади викривав Гоголь у комедії?

Підсумок уроку.

Вчитель: Тепер нам залишилося підбити підсумок уроку:

Чи існують у наш час зазначені вади?

Рефлексія: Продовжіть речення:

Я зрозумів, що…
Я зрозумів, що сміх…
Мене змусило замислитися.

Вчитель: А тепер підніміть свої жетончики, оцініть свою активність на уроці.

Дякую за активну роботу на уроці.

Домашнє завдання: твір.

Література: Н. В. Гоголь. "Ревізор". М. "Дитяча література",1979. Вступ. Стаття Вл. Пилипова.

Твір

Написана в 1836 комедія "Ревізор" завдала нищівного удару по всій адміністративно-бюрократичній системі царської Росії 30-х років XIX століття. Автор виставив на загальне осміяння не окремі поодинокі випадки, а типові прояви державного апарату. Здавалося б, яке відношення до централізованої чиновницької системи має сонне патріархальне життя глухого повітового містечка, яке городничий щиро вважає своїм будинком і розпоряджається в ньому як господар? Тут поштмейстер роздруковує та читає чужі листи замість романів, не бачачи в цьому нічого поганого. З нагальних зауважень городничого своїм підлеглим про наведення порядку в підвідомчих їм установах ми легко можемо зробити висновок про те, як справи в лікарні, суді, школах, поштою. Хворі дуже скидаються на ковалів і палять міцний тютюн; їх лікуванням ніхто не займається. У суді заплутано всі справи, під ногами відвідувачів вільно розгулюють гуси. Скрізь панують беззаконня та свавілля.

Але це безвісне провінційне містечко постає в комедії як держава в мініатюрі, в якій, як у краплі води, відбиваються всі зловживання та вади чиновно-бюрократичної Росії. Риси, що характеризують міських чиновників, типові для представників інших станів. Усіх їх відрізняють нечесність, вульгарність, убожество розумових інтересів, вкрай низький культурний рівень. Адже в комедії немає жодного чесного героя з жодного стану. Тут є соціальне розшарування людей, одні з яких займають важливі державні пости і використовують свою владу для поліпшення власного благополуччя. На вершині цієї соціальної піраміди знаходиться чиновництво. Крадіжки, хабарництво, казнокрадство - ці типові вади чиновництва бичує Гоголь своїм нещадним сміхом. Міська верхівка огидна. Але й підвладні їм люди не викликають симпатій. Пригноблені городничим купці, ненавидячи його, намагаються задобрити його подарунками, а за першому ж нагоді пишуть на нього скаргу Хлестакову, якого всі вважають за важливого петербурзького сановника. Провінційні поміщики Бобчинський і Добчинський - нероби та пліткарі, нікчемні та вульгарні люди. На перший погляд, викликає співчуття невинно висічена унтер-офіцерка. Але те, що вона хоче отримати лише грошову компенсацію за понесену образу, робить її смішною і жалюгідною.

У таких скривджених безправних людях, як слюсарка та кріпак слуга Осип, трактирний статевий, повністю відсутня почуття власної гідності, здатність обуритися своїм рабським становищем. Ці персонажі виведені в п'єсі для того, щоб помітніше відтінити наслідки непристойних вчинків правлячих чиновників, показати, як страждає від їхньої сваволі нижчий стан. Пороки чиновництва не вигадані автором. Вони взяті Гоголем із самого життя. Відомо, що у ролі гоголівської поштмейстера виступав сам імператор Микола I, який прочитував листи Пушкіна до дружини. Скандальна історія з комісією з побудови храму Христа Спасителя дуже нагадує вчинок городничого, який привласнив казенні гроші, виділені на будівництво церкви. Ці факти, взяті з реального життя, підкреслюють типовість негативних явищ, які викриває сатирик у своїй комедії П'єса Гоголя висвітлила всі типові вади чиновництва Росії, які втілилися в індивідуальних образах городничого та його оточення.

Головна особа міста постає в комедії як перший серед шахраїв, який навіть, за його словами, "трьох губернаторів обдурив". Займаючи найзначніший пост у місті, він повністю позбавлений почуття обов'язку, адже саме воно має бути найнеобхіднішою якістю у чиновника такого рангу. Але городничий не думає про благо батьківщини та народу, а піклується про власне матеріальному благополуччі, вибираючи купців, вимагаючи хабарі, творячи свавілля та беззаконня над підвладними йому людьми. У фіналі п'єси цей хитрий і спритний пройдисвіт виявляється в дурній і незвичній ролі ошуканого, стаючи жалюгідним і смішним. Гоголь використовує тут блискучий художній прийом, вкладаючи в уста городничого репліку, адресовану залу для глядачів: "Чому смієтеся? Над собою смієтеся!.." Це підкреслює поширеність подібного типу в царській Росії. Отже, образ городничого драматург сконцентрував найогидніші риси державного управителя, від свавілля якого залежали долі багатьох людей. Городничий дано у комедії у своєму типовому оточенні. У кожному з чиновників автор особливо виділяє якусь одну визначальну межу, що допомагає відтворити різноманітну картину чиновницького світу. Наприклад, суддю Ляпкіна-Тяпкіна автор з іронією називає "вільнодумцем", пояснюючи це тим, що він прочитав 5 книг. Ця дрібна деталь характеризує загальний низький рівень чиновництва, убожество його розумових інтересів. У піклувальнику богоугодних закладів Суниці виведено підлабузник, ябідник і донощик. Це також дуже типові, поширені в чиновницькому середовищі явища.

Таким чином, письменник у своїй комедії викриває всі основні вади правлячого чиновництва Росії: нечесність, недобросовісне ставлення до служби, хабарництво, казнокрадство, свавілля, беззаконня, підлабузництво, безкультур'я. Але сатирик засудив і такі негативні риси пригноблених станів, як користолюбство, відсутність почуття власної гідності, вульгарність, невігластво. Гоголівська комедія зберігає свою актуальність і в наші дні, змушуючи задуматися про причини багатьох негативних явищ сучасного життя.

Виберіть лише ОДНУ із запропонованих тем творів (2.1–2.4). У бланку відповідей вкажіть номер обраної Вами теми, а потім напишіть твір в об'ємі не менше 200 слів (якщо об'єм твору менше 150 слів, то він оцінюється 0 балів).

Спирайтеся на авторську позицію (у творі з лірики враховуйте авторський задум), формулюйте свою думку. Аргументуйте свої тези, спираючись на літературні твори(У творі з лірики потрібно проаналізувати щонайменше двох віршів). Використовуйте теоретико-літературні поняття для аналізу твору. Продумуйте композицію твору. Твір пишіть чітко і розбірливо, дотримуючись норм мови.

2.5. Які сюжети з творів вітчизняної та зарубіжної літератури є для Вас актуальними та чому? (На основі аналізу одного-двох творів.)

Пояснення.

Коментарі до творів

2.1. Яку роль поемі «Василь Тьоркін» А. Т. Твардовського грає зображення військових буднів?

Письменник Федір Абрамов сказав про поему «Василь Тьоркін» так: «Росія в живих народних особах, інтонаціях, слові». «Книга про бійця», народжена в атмосфері воєнних років - це глибоке дослідження російського національного характеру, схвильована розповідь про солдата та його солдатське оточення. Очима Теркіна, «звичайного хлопця», малюються як картини боїв, а й сцени фронтового побуту. Напрочуд органічно зливаються в поемі розповідь про солдатські будні і жарт, такий необхідний у смертельній небезпеці: невимушено звучить розповідь про гармоніста Теркіна:

…Обігрітися, поштовхатися

До гармоніста всі йдуть.

Обступають - Стійте, братики,

Дайте на руки подути.

Будь-які випадкові зустрічі відбуваються на війні, і завжди Василь Тьоркін виявляє кмітливість, спритність і діловитість: може легко знайти прихований господаркою шкалик, посмажити сало, виправити годинник.

Чесний, відважний і сумлінний художник, А. Т. Твардовський пройшов військовим кореспондентом важкі фронтові дороги, неодноразово побував під обстрілами та бомбардуваннями, і не лише цей досвід, а й величезний талант допоміг автору створити народну поему, близьку мільйонам читачів.

2.2. Як у «Оді на день сходження на Всеросійський престол Її Величності государині імператриці Єлисавети Петрівни, 1747» втілено уявлення М. В. Ломоносова про ідеального історичного діяча?

В одязі Ломоносова цариця Єлизавета Петрівна постає піднесеною істотою. Поет покладає неї величезні сподівання світ і процвітання Росії. У першу чергу Ломоносов говорить про світ, який є запорукою процвітання та щастя будь-якої країни.

Ломоносов вихваляє щедрість Єлизавети, висловлює свою надію на її милості та увагу до рідної країни. Ломоносов говорить про щастя всіх людей. І цариця Єлизавета виступає запорукою їхнього спокою та щастя:

Коли на трон вона вступила,

Як вишній подав їй вінець,

Тебе в Росію повернула,

Війні поклала край.

Ломоносов ідеалізує царицю. Він малює її як втілення всіх чеснот. І в читача може скластися враження, ніби Ломоносов не бачив у ній якихось недоліків. Але не варто забувати, що поет-класицист, яким є Ломоносов, у своїй творчості має прославляти дійсність, позбавлену якихось вад. Тим паче хвалебна ода - це особливий жанр. І ода Ломоносова побудована таким чином, що він говорить про царицю тільки добре.

Ломоносов говорить про красу і велич Росії, про невичерпні багатства, якими володіє ця країна. І тому вважає, що велика країна варта великого правителя, яким, безумовно, є Єлизавета.

2.3. У чому проявляється протилежність натур Онєгіна та Ленського? (За романом А. С. Пушкіна "Євгеній Онєгін".)

Герої роману «Євген Онєгін» - це складні, живі, часом суперечливі характери. Онєгін і Ленський близькі за своїм соціальним та географічному положенню: вони поміщики - сусіди Обидва мають освіту, їх духовні запити не обмежуються сільським побутом, як більшість сусідів. Онєгін народився і виріс у Петербурзі. Ленський навчався в Німеччині, в Геттінгенському університеті, так що в сільській глушині йому важко було знайти співрозмовника. Пушкін зазначає, що обидва герої гарні собою. Онєгін «дуже милий», життя в петербурзькому світлі привчило його стежити за зовнішністю.

Відмінність між героями чітко видно і щодо їх любові. Ленський «співав кохання, кохання слухняний», він збирається одружитися зі своєю обраницею - Ольгою Ларіною.

Онєгін давно вже забув, що таке кохання: за вісім років світського життя в Петербурзі він звик заміняти серйозне почуття «наукою пристрасті ніжної», а в селі відверто нудьгував. Пушкін наводить ряд антонімів, підкреслюючи протилежність характерів героїв: «хвиля та камінь, вірші та проза, лід та полум'я».

В образах Онєгіна та Ленського Пушкін втілив типові рисисучасної молоді. Герої розрізняються за характерами та світоглядом. Онєгін занапастив найкращі роки на порожні світські забави і перетворився на нудного егоїста. Ленський ще занадто молодий, наївний, романтичний, але міг би перетворитися на пересічного поміщика.

2.4. Які суспільні та моральні вади викриває Н. В. Гоголь у комедії «Ревізор»?

У комедії «Ревізор» М. У. Гоголь оголює вади суспільства часів царської Росії. У центрі його уваги перебувають представники чиновництва, причому їхні образи автор втілює у характерних персонажах невеликого повітового містечка, де й відбуваються головні події. Автор наочно показує, що місцеве чиновництво загрузло у хабарництві та свавіллі. Мораль цих людей така: «Немає людини, яка б за собою не мала якихось гріхів. Це вже так само Богом влаштовано...» Уміння не пропускати те, що саме пливе до рук, є, на їхню думку, проявом розуму та підприємливості. Чиновники повітового міста дурні, аморальні.

Твір М. В. Гоголя не так комічно, скільки виконано трагізму, оскільки, читаючи його, починаєш розуміти: суспільство, в якому існує стільки опустившихся, розбещених неробством і безкарністю начальників, не має майбутнього.

Даний матеріал є методичну розробкуна тему " Моральні вади суспільства " (за казкою М.Є. Салтикова-Щедріна " Повість у тому, як один мужик двох генералів прогодував " ). Матеріал розрахований одну годину, протягом якого учні працюють із текстом, визначають, яких верств суспільства належать головні герої казки і які вади висміює автор.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема уроку «Марні вади суспільства» (за казкою М.Є. Салтикова-Щедріна «Повість у тому, як один мужик двох генералів прогодував»)

Мета уроку : 1) Розвивати вміння учнів давати характеристику героям з урахуванням тексту твори;

2) Розвивати вміння робити висновки із прочитаного;

3) Сприяти розвитку мови учнів, збагаченню їх словникового запасу.

Справжній письменник – це те саме,

що древній пророк:

він бачить ясніше, ніж звичайні люди

А.П. Чехів

Хід уроку

  1. Вступне слововчителі

1862 року М.Є. Салтиков-Щедрін залишає службу і переїжджає до Петербурга, щоб цілком присвятити себе літературній справі. Своєрідним результатом життєвого та творчого шляху стали казки. Казки про життя, про те, що бачив та спостерігав письменник насправді. А бачив він чимало: Тяжке підневільне життя селян, свавілля чиновників, жорстокість поміщиків; спостерігав також і за змінами, що сталися у житті селян після скасування кріпацтва. І, напевно, невипадково вказує на те, якому читачеві призначаються його казки.

На яких дітей розраховував письменник?

Про що ж вчив думати «дітей неабиякого віку Салтиков-Щедрін?

Михайло Євграфович писав: «Світ сумний – і я сумую разом із ним; світ зітхає – і я разом із ним зітхаю. Мало того, я запрошую сумувати та зітхати разом зі мною та читача». Вивчаючи його романи у старших класах, ви напевно зітхатимете і сумуватимете, а сьогодні на уроці мені б дуже хотілося, щоб ви не сумували, а проаналізувавши казку, зробили правильні висновки і не допускали подібних помилок.

(Повідомлення теми та мети уроку)

  1. Словникова робота

Моральність – внутрішні, духовні якості, якими

Керується людина; правила, норми

Поведінка.

Вади - важкі погані недоліки,

Ганебні властивості.

Суспільство - 1) сукупність людей, об'єднаних історично,

Зумовленими соціальними формами

Спільного життя та діяльності.

2) коло людей, об'єднаних спільністю становища,

Походження, інтереси.

  1. Робота з текстом

Хто є героями казки?

До яких верств російського суспільства вони належать?

Запис у зошитах

генерали мужик

(привілейоване суспільство) (непривілейоване суспільство)

Легковажність, бездуховність, пасивність, покірність, жорстокість, святкування, боягузливість, рабське терпіння,

Невдячність

Що ви можете сказати про життя генералів у Петербурзі?

Чи приносили вони користь державі?

1861 року скасували кріпосне право, тобто. мужиків, як і генералів, випустили на волю. Як ви вважаєте, «воля» генералів відрізнялася від «волі» мужиків?

То чому ж забезпечене життя генералів скінчилося несподіваним чином?

Саме через свою легковажність вони раптово «опинилися на безлюдному острові, прокинулися і бачать: обидва під однією ковдрою лежать…» Як повелися генерали? (Читання епізоду стор. 238-239)

Який стан героїв?

Навіщо згадується газета «Московські відомості»?

Що то за газета? Про що у ній пишуть?

Який вихід знаходять генерали з становища?

Чим відрізняється поведінка чоловіка на острові від поведінки генералів?

Як ви вважаєте, чому він «не дав від них стрекача»?

Чому чоловік при всьому достатку взяв собі одне яблуко, та й те кисле?

Чому він не наївся сам хоча б після того, як наготував всього безліч, а дочекався, коли генералам прийде на думку: «А чи не дати й дармаїду частинку»?

Чи схожий чоловік на собі подібних? Чи втілює він у собі риси російського народу? Які?

Чи можна назвати його ідеальним героєм?

Зачитайте епізод, який свідчить про те, як проходили приготування до відплиття і як добиралися до Петербурга. Що можна додати до характеристики генералів?

Прибуття генералів до Петербурга – справжній тріумф, перемога дармоїдів. Але й про чоловіка вони не забули.

Як генерали віддячили мужику? Яке слово привертає увагу? (Генерали не вийшли самі попрощатися зі своїм рятівником, а «вислали» свою «подяку» з кимось із слуг)

Які вади ви змогли виявити та записати? Проти чого виступає автор?

Як слова А.П. Чехова, взяті мною як епіграф, співвідносяться з темою нашого уроку?

А чи зжили ці пороки в сучасному суспільстві?

  1. Підбиття підсумків уроку. Виставлення оцінок.

Читання та аналіз казки «Дикий поміщик»


Адже так легко, маючи владу над величезною масою народу, переступити тонку межу між правдою, справедливістю та підлістю, відвертим обманом.

Дружну сім'ю чиновників у комедії очолює городничий Антон Антонович Сквозник-Дмухановський. Саме городничий першим повідомляє своїм підлеглим найнеприємнішу звістку про приїзд ревізора. Цю новину він передує барвистим описом сну, як виявилося згодом, пророчого: «Сьогодні мені всю ніч снилися якісь два незвичайні щури. Таких я ніколи не бачив: чорні, неприродної величини! Прийшли, понюхали – і пішли геть». Ех, знав би городничий, що створені його уявою щури скоро страшним кошмаром увійдуть до його життя.

Городничий досить розумний, щоб тверезо оцінити ситуацію: «немає людини, яка у себе у відсутності якихось гріхів». Антон Антонович чудово розуміє, що не все гаразд у довіреному йому господарстві. «Дивіться, у своїй частині я деякі розпорядження зробив, раджу і вам», - дає рекомендації своїм підлеглим городничий. Проте всі його клопоти стосуються лише зовнішньої сторони питання: у лікарні немає необхідних ліків, хворі утримуються в антисанітарних умовах, але городничий піклується про білих ковпаків лікарів. У системі освіти єдина проблема – неадекватна, на думку чиновників, поведінка викладачів. «Так, такий уже невимовний закон доль: розумна людина- або п'яниця, або пику таку влаштує, що хоч святих виноси», - вердикт городничого освіченим людям. На навколишню дійсність городничий Сквозник-Дмухановський має такий самий вплив, як і звичайний протяг: і був вітерець, але його вже й немає.

Найбільш яскраво чиновники виявляють свої душевні та моральні якості, зустрівшись із шахраєм Хлєстаковим. Мов на сповідь, по черзі приходять, вони на аудієнцію до уявного ревізору, прагнучи купити собі індульгенцію.

Городничий, окрім іншого, ще й злодій. Приходячи до крамниці купців, він вимагав подарунків для дружини та доньки. Але й цього йому мало: безсоромно грабував Антон Антонович купецькі лави. Для тих, хто наважився заперечити, городничий вигадав своєрідне покарання: спрямовував до будинку того, хто провинився, цілий полк солдатів на постій. За хабар городничий був готовий відправити людину на солдатську службу, зруйнувати сімейне щастя, приректи на голодне існування бідну слюсарку. Справедливістю городничий теж не відрізняється. Не розібравшись у справі, не визначивши точно винуватця події, городничий наказав висікти унтер-офіцерку. Не варто говорити, що пережила жінка, по-перше, несправедливе покарання (так відрапортували: два дні сидіти не могла), по-друге, моральні муки.

Суддя повітового суду, колезький асесор Аммос Федорович Ляпкін-Тяпкін - «людина, яка прочитала п'ять чи шість книг і тому кілька вільнодуменів». Як і всі суддя бере хабарі, не соромиться про це відкрито говорити. Досить цікавий діалог виникає між суддею та городничим. Ні той, ні інший анітрохи не сумніваються, що хабарі брати можна. Тільки ось суддя стверджує, що хабар бере виключно хортовими цуценятами; «А от, наприклад, якщо у когось шуба коштує п'ятсот рублів, та дружині шаль ...» - натякає він на прокази городничого. Городничий запевняє, що він вірує в Бога, а тому відмовляє свої гріхи в церкві: «Ну, а що з того, що ви берете хабарі хортовими цуценятами? Зате ви в Бога не віруєте; ви до церкви ніколи не ходите; а я, принаймні, у вірі твердий і щонеділі буваю в церкві». Ця суперечка, незважаючи на безглуздість, що здається, розкриває причини існування хабарництва: поки чиновники керуватимуться подвійною мораллю, поки в їхні голови не увійде тверда установка, що кричати чуже - недобре, доти буде існувати хабарництво