Armulauaettekanne vene keele tunnis (7. klass) teemal. Ettekanne teemal "Omadussõna tunnused osastavas sõnastuses. Tegusõna tunnused osalausetes".

22.01.2022 Haavand

















Luba efektid

1/17

Keela efektid

Vaata sarnaseid

Manusta kood

Kokkupuutel

Klassikaaslased

Telegramm

Arvustused

Lisage oma arvustus


Esitluse kokkuvõte

Kitsa fookusega vene keele esitlus, mis näitab osalause omadussõna ja tegusõna omadusi. Selle töö abil peavad lapsed välja mõtlema, kuidas omadussõna atribuuti õigesti määrata.

  • Omadus- ja tegusõna märgid osalausetes
  • Ülesanded iseseisvaks tööks
  • Selgitavad tabelid

    Vorming

    pptx (powerpoint)

    Slaidide arv

    Publik

    Sõnad

    Abstraktne

    kohal

    Eesmärk

    • Õpetaja poolt tunni läbiviimine

Slaid 1

Slaid 2

Ülesanne: leidke osalaused ja kirjutage üles tegusõnad, millest need on moodustatud, määrake peamine

sõna fraasis, tõstke osalauses esile sufiks.

Sädelev lumi, helendav pall, lähenev aurik, kappav ratsanik, külmunud poiss, kes nägi raamatut, veest läbimärg, rebenenud nööp, sissetoodud pakk, janust piinatud, soovitatav raamat, jagatav arv.

Näidis: Sädelev lumi – lumi, mis sädeleb

Slaid 4

Osalause sufiksid

  • Slaid 5

    Ülesanne: Märkige tekstis osa- ja omadussõnad, tõstke esile käände sufiksid.

    1) Sel hetkel astus sisse omanik keeva samovariga; Pakkusin meie nõustajale tassi teed.

    2) Juuksed lõigati ringikujuliseks; tal oli seljas räbaldunud mantel ja jalas tatari püksid.

    3) Helistasin nõustajale ja tänasin teda osutatud abi eest.

    4) Nägin meest, kes oli pikka kasvu, aga vanadusest juba küürus.

    5) Tema vana pleekinud vormiriietus meenutas Anna Ioannovna aegset sõdalast.

    b) Jõgi ei olnud veel jääs ja selle pliilained muutusid valge lumega kaetud üksluistel kallastel kurvalt mustaks.

    7) Väravas nägin vana malmkahurit.

    A. Puškin

    Slaid 6

    Omadussõnad: tatari püksid, kõrged, vana vormiriietus, pleekinud vorm,

    pliilained, üksluised kaldad, valge lumi, vana malmkahur

    Osalaused:

    • keev samovar; lõika ringiks;
    • räbaldunud sõjaväe mantel,
    • antud abi eest, vanadusest küürus, lumega kaetud
  • Slaid 7

    • Mida tähendavad omadussõnad?
    • Millisele küsimusele nad vastavad?
    • Millist süntaktilist funktsiooni nad täidavad?
    • Kuidas omadussõnad muutuvad?
    • Millistest kõneosadest moodustatakse omadussõnad?
  • Slaid 8

    HÄRRA. Üksus h.

    I.p. Hõbedane sädelev tuli

    R.p. Hõbedane sädelev tuli

    D.p. Hõbedaselt sädeleva valguse poole

    V.p. Hõbedane sädelev tuli

    jne. Hõbedane sädelev tuli

    P.p. hõbedase sädeleva valguse kohta

    Slaid 9

    Zh.r. Üksus h.

    I.p. noor naerev tüdruk

    R.p. noor naerev tüdruk

    D.p. noor naerev tüdruk

    V.p. noor naerev tüdruk

    jne. noor naerev tüdruk

    P.p. noorest naerust tüdrukust

    Slaid 10

    S.r. Üksus h.

    I.p. tume mürisev taevas

    R.p. tume mürisev taevas

    D.p. tume mürisev taevas

    V.p. tume mürisev taevas

    jne. tume mürisev taevas

    P.p. tumeda äikese taeva kohta

    Slaid 11

    Mn. h.

    I.p. heledad helendavad aknad

    R.p. heledad valgusküllased aknad

    D.p. heledad helendavad aknad

    V.p. heledad helendavad aknad

    jne. heledad valgusküllased aknad

    P.p. heledate valgustavate akende kohta

    Slaid 12

    Sobitage definitsioonid määratletavate sõnadega. Määrake osalausete sugu, arv, kääne.

    1) Märkasin, et iga laine, (ilmub)……kaldalt või laeva pardalt (tohutu, tasane ja sile)…….mägi, tegelikkuses on pigem (ebaühtlaste)…..mägede kett. (teraga)…… tippude, nõlvade ja orgudega.

    2) Silver rääkis kahe mereröövliga, (kallutades)…….tema poole üle laeva parda.

    3) Kaheksast inimesest (ohvrist)………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….lahingus olevast inimesest (ohvrist) jäänud kaheksast inimesest jäi ellu vaid kolm: piraat tulistas lünka, Hunter ja kapten Smollett.

    4) Istusime lõkke lähedale liivale ja hakkasime (röstitud)……sealiha näksima.

    5) Ma pole kunagi oma elus näinud inimesi nii muretult (seoses)……..kuni (homseks)…….

    R. Stevenson

    Slaid 13

    Märkasin, et iga laine, mis paistis kaldalt või laeva pardalt tohutu, tasase ja sileda mäena, oli tegelikkuses pigem teravate tippudega, nõlvade ja orgudega ebatasaste küngaste ahelik.

    2) Silver rääkis kahe mereröövliga, kes kummardusid üle laeva parda tema poole.

    3) Kaheksast lahingus viga saanud inimesest jäi ellu vaid kolm: piraadil tulistas lünka, Hunter ja kapten Smollett.

    4) Istusime lõkke lähedale liivale ja hakkasime praetud sealiha näksima.

    5) Ma pole kunagi oma elus näinud inimesi nii muretult homse suhtes.

    R. Stevenson

    Slaid 14

    Moodustage osalause lühivorme

    • joonistatud,
    • kaunistatud,
    • orjad,
    • nähtav,
    • võitjad,
    • täiskasvanu,
    • naerdes,
    • need, kes kardavad
    • ootamas.
    • joonistatud,
    • kaunistatud,
    • juhitud,
    • me näeme
  • Slaid 15

    Osalausete morfoloogilised omadused

    Omadussõnast

    Nad nõustuvad soo, arvu ja käände osas.

    2. Neil on täis- ja lühike vorm.

    3. Lauses on need enamasti definitsioonid.

    Tegusõnast

    • Vaade – täiuslik ja ebatäiuslik.
    • Tagastatav ja tagastamatu.
    • Aeg – olevik ja minevik.
  • Slaid 16

    Esitage küsimus osalausete kohta.

    1) Kapten Smollett istus lõõmava tule ees.

    2) Silveri hirmust vaoshoitud piraatide nördimus lahvatas.

    3) Silmanurgast märkasin liikuvat varju.

    R. Stevenson

    Slaid 17

    Otsige osalauseid, kirjutage need üles ja märkige morfoloogilised tunnused:

    Laste rahvamärgid ja ebausk

    Sabast tõmmatud kass ennustab kriimustatud kõrvu.

    Sidumata kingapaelad on katkise nina kuulutaja.

    Märjad jalad ja nuusutav nina ennustavad vaikset ja rahulikku elu voodis.

    See, kes tüdrukut peksab, on loll.

    Igaüks, kes kooli vaatab, avastab teadmiste kuristiku.

    Need, keda karistatakse, saavad andeks.

    Enne lõunat söödud seebitükk pärsib isu pikaks ajaks.

    Ema pikad õhtused karjed, mis sind koju kutsub, on märk väiksematest hädadest.

    Vaadake kõiki slaide

    Abstraktne

    1. klassis

    UMK "Harmoonia"

    Teema:

    Esitatud:

    Tšervonova Tatjana Mihhailovna,

    algkooli õpetaja

    aasta 2012

    UMK"Harmoonia"

    Klass: 1

    Üksus:

    Tunni teema

    Tunni tüüp

    Tunni eesmärk:

    Tunni eesmärgid:

    Teema

    Kognitiivne:

    Regulatiivne:

    Suhtlemine

    Isiklik:

    oodatud tulemused:

    Analüüsida varjutamine;

    käitumine

    luuk joonised, valides

    helistama varjutamise tüübid;

    hinnata minu töö.

    Tunni korraldamise vormid:

    Varustus

    Õppetunni sammud

    Õpetaja tegevus

    Õpilaste tegevused

    Vormitud

    UUD

    Motiveeriv hetk

    Slaid nr 3,4

    Kirjutamise ajal istumise reeglid

    Tööks valmistumine.

    Teadmiste värskendamine

    Laulu salvestamine

    Miks sa kooruma õppisid?

    Tšeburashkast on laul.

    Kes meie tundi tulid?

    Korrake kaetud materjali

    Küsimustele vastama

    Tšeburaška.

    Formulatsioon

    Tunni teema määratakse

    Töötage tunni teemaga

    Ja teises?

    Kui paljud teist on mere ääres käinud?

    Rääkige meile, kuidas kogusite

    "Kevadele"

    "Redelile"

    Lapsed vaatavad merekarpe

    Nagu kunstnikud

    Fizminutka

    4. Varjutamise koolitus.

    5. Iseseisev töö.

    Töö 8. lk

    Harjutus silmadele Slaid number 8

    Konsolideerimistööd

    Kopeeri töö Lehekülg 9

    mustritega töötamine

    seente ja puuviljade joonised

    Kontuur ja luuk

    Õppetunni kokkuvõte

    Milles me treenisime?

    Tee õppetunnist kokkuvõte

    Slaid number 9

    Peegeldus.

    Hinda nende tööd

    MBOU "Jekaterinoslavi keskkool"

    Tyulgansky piirkond, Orenburgi piirkond

    Vene keele tunni kokkuvõte

    1. klassis

    UMK "Harmoonia"

    Teema: Jätkuv tutvumine varjutamisega

    Esitatud:

    Tšervonova Tatjana Mihhailovna,

    algkooli õpetaja

    aasta 2012

    UMK"Harmoonia"

    Klass: 1

    Üksus: vene keel. Retsept nr 1, lk. 8-9

    Tunni teema: Jätkuv tutvumine varjutamisega

    Tunni tüüp: õppetund omandatud teadmiste kinnistamiseks.

    Tunni eesmärk:õpilaste isiksuse arendamine UUD ainealaste teadmiste omandamisel.

    Tunni eesmärgid:

    Teema

    tutvustada erinevaid varjutusviise;

    paljastada kaldu kirjutamise saladus;

    Kognitiivne:

    Edendada vaatlus- ja uurimisvõime arengut;

    Arendada oskust sõnastada vastuseid õpetaja küsimustele;

    Regulatiivne:

    Tagada eesmärkide seadmise ja oma tegevuste planeerimise oskuse kujunemine;

    Edendada enesekontrolli, enesehinnangu arengut;

    Tajub adekvaatselt õpetajalt või sõbralt saadud hindavat infot tehtud töö kvaliteedi ja vastuste õigsuse kohta.

    Suhtlemine

    Edendada laste suhtlemisoskuste arengut;

    Tagada dialoogilise ja monoloogilise kõne areng.

    Isiklik:

    Aidata kaasa väärtusjuhiste kujunemisele ja kasvatustegevuse mõtestamisele kognitiivsetest huvidest ja kasvatuslikest motiividest lähtuvalt.

    Aidake õpilastel mõista sotsiaalset, praktilist ja isiklikku tähtsust õppematerjal, ühistegevuse väärtus;

    oodatud tulemused:

    Analüüsida varjutamine;

    käitumine analoogia joonise kuju ja varjutuse olemuse vahel;

    luuk joonised, valides löökide sobiv suund;

    helistama varjutamise tüübid;

    hinnata minu töö.

    Tunni korraldamise vormid: individuaalne, eesmine, leiliruum.

    Varustus: arvutiesitlus, koopiaraamat nr 1, kaardid

    Õppetunni sammud

    Õpetaja tegevus

    Õpilaste tegevused

    Vormitud

    UUD

    Motiveeriv hetk

    Slaid nr 3,4

    Päike ärkas taevas. See pani meid, poisse, naeratama. Suleme vaikselt silmad, tõstame käed taeva poole. Võtame päikesekiire ja toome selle südamesse.

    Kas tunnete päikesesoojust?

    Olgu täna klassis soe ja sõbralik õhkkond.

    Lapsed, kuidas soovite, et meie tund välja kujuneks?

    Mida on teie arvates selleks vaja?

    See sõltub teist: sellest, kuidas te mind ja üksteist aitate.

    Kirjutamise ajal istumise reeglid

    Tööks valmistumine.

    Väljendage oma oletusi

    Kirjutamisel pidage meeles istumisreegleid.

    Teadmiste värskendamine

    Laulu salvestamine

    Kodus lastejuttude arutamine varjutusliikide kohta

    Mida sa meile kodus varjutusliikide kohta rääkisid?

    Mis keelt sa loo jutustamisel kasutasid? (Äri.)

    Miks sa kooruma õppisid?

    Kas arvate, et oleme varjutamise kohta kõike õppinud?

    Meile abiks tuli muinasjutukangelane tundi ja tõi laulu. Kuulake ja arvake ära, kes tundi tulid.

    Tšeburashkast on laul.

    Kes meie tundi tulid?

    Korrake kaetud materjali

    Küsimustele vastama

    Kuulake laulu ja määrake kangelase nimi.

    Tšeburaška.

    Formulatsioon

    õppetundide teemad. Õppeeesmärkide seadmine

    2. Tunni teema ja eesmärkide määramine.

    Vaadake koopiaraamatu 8. lehekülge ja öelge meile, mida ta meile öelda tahab.

    Mida peaksime täna tunnis õppima?

    Kuidas peaksite oma õpieesmärkide saavutamiseks teie arvates töötama?

    Tunni teema määratakse

    Sellest, kuidas muidu saab erinevaid jooniseid kooruda. Valige varjutuse tüüp sõltuvalt joonise kujust ja varjutage mitmel viisil.

    Õpetaja abiga püstitatakse haridusülesanded:

    Tutvuda erinevate varjutusliikidega;

    Õppige kujundeid ja jooniseid viirutama.

    Koos, hoolikalt, proovige, olge ettevaatlik.

    Töötage tunni teemaga

    1. Erineva varjundiga nelinurkade uurimine

    Kes saab määrata varjutuse tüübi?

    Kuidas näeb 5a luuk välja esimeses ristkülikus?

    Ja teises?

    Harjutus selle varjundi sooritamisel. Töö koopiaraamatus.

    Tšeburaška tõi erinevaid karpe merest, kus ta suviti puhkas. Vaata karpe.

    Kui paljud teist on mere ääres käinud?

    Rääkige meile, kuidas kogusite

    Kuidas te ütlete – arutage nagu teadlased või maalige sõnadega nagu kunstnikud maalivad?

    Lapsed väljendavad oma võimalusi

    "Kevadele"

    "Redelile"

    Iseseisev töö eksemplaris lk 8

    Lapsed vaatavad merekarpe

    Nagu kunstnikud

    Fizminutka

    3.Iga joonise varjutustüüpide analüüs.

    4. Varjutamise koolitus.

    Määrake käte liikumise suund siniste noolte abil.

    5. Iseseisev töö.

    Varjutage Cheburashka pilti valides erinevad tüübid varjutamine.

    Töö 8. lk

    Harjutus silmadele Slaid number 8

    Konsolideerimistööd

    Kopeeri töö Lehekülg 9

    esimest vaba rida kasutatakse tööliini seadme kordamiseks.

    mustritega töötamine

    seente ja puuviljade joonised

    Lapsed ise joonistavad noole, mis näitab tähe algust, ning panevad punktid ka esimesele ja teisele abireale.

    Tehke ring ja täitke need ise.

    Kontuur ja luuk

    Õppetunni kokkuvõte

    Milles me treenisime?

    Mida kunstniku ja teadlase figuurid nüüd soovitavad?

    Milline neist nimetas varjutust "tagasiga" ja kes nimetas seda "redeliks"? "

    Otsige üles nimetatud varjutusliigid, näidake noolega jälgimisel käe liikumise algust.

    Rääkige oma lähedastele kõigest, mida tunnis õppisite.

    Tee õppetunnist kokkuvõte

    Samast asjast saab rääkida erineval viisil

    Slaid number 9

    Peegeldus.

    Värvige oma õhupall soovitud värv:

    roheline - kõik on selge; kollane - see pole täiesti selge, on küsimusi;

    punane - pole selge; - Kaunistame õhupallid meie klass

    Hinda nende tööd

    Laadige abstrakt alla

    Esitluse eelvaadete kasutamiseks looge Google'i konto ja logige sisse: https://accounts.google.com


    Slaidi pealdised:

    Koostanud Peterburi Keskrajooni 122. keskkooli vene keele ja kirjanduse õpetaja Kikacheišvili Marina Mihhailovna armulaud kõne osana

    Osalause on kõneosa, mis osaleb tegusõnas omadussõna kujul V.i. Dahl

    Võrdle: Roheline (mets) Roheliseks muutumine (mets) Rohendamine (mets)

    Muutub roheliseks – näitab üksuse tegevust. (mida see teeb?) Roheline tähistab objekti atribuuti (mida?) Rohendamine - tähistab objekti atribuuti tegevusega (mis?) tegusõna omadussõna osalause

    Osalause Võib asendada kombinatsiooniga nimisõna + mis + tegusõna Rohenev mets - haljendav mets Teler sisse lülitatud - teler, mis on sisse lülitatud

    Tähistab objekti märki Muutused soo, arvu ja käände järgi, kooskõlas nimisõnaga Lauses võib see olla määraja ja predikaat Omadussõna märgid osastavas

    Tegusõna tunnused osastavas Tegevuse transitiivsus ja intransitiivsus Täiuslik ja ebatäiuslikud liigid Olevik ja minevik

    Aktiivsed ja passiivsed osalaused Aktiivsed osalaused Osalause võib tähistada objekti märki, mis ise tekitab toimingu: Töötav arvuti (see, mis töötab) Naeratav laps (see, kes naeratab) Passiivlaused Osalause võib tähistada objekti märki mille peal toiming sooritatakse: väljamõeldud lugu (see , mille keegi välja mõtles) Lahendatav probleem (see, mille keegi lahendab)

    Päike soojendab maad 1 2 efektiivne. prib.

    Päikese poolt kuumutatud maa 1 2 s trad. p rikas.

    Harjutus: Jaotage fraasid kahte veergu, vasakul - omadussõnadega, paremal - osalausetega: Keev vesi, küntud põld, hommikutuul, õitsevad maasikad, kuivatatud lehed, õitsev heinamaa, värvilised pliiatsid, lendlevad seemned, lendav kivi, kuum söed, maitsev lõunasöök, langenud lehed, sinine sall, sinine meri, õrn päike, paitav pilk, klaasitud veranda, klaaskuul


    Teemal: metoodilised arendused, ettekanded ja märkmed

    "Passiivsed oleviku osalaused. Oleviku passiivsete osalausete järelliited"

    Oleviku käände moodustamine, oleviku käände sufiksite kirjutamise oskuste arendamine....

    KUULUTUSED JA OSALISED FRAASIDES JA LAUSES. SÜNTAKTILINE ROLL GERDIAL OSASIVÕTETE JA OSAVÕTETE.

    · Info kordamine ja üldistamine gerundide ja osalausete rolli kohta fraasides ja lausetes...

    Osalause mõiste: üldine grammatiline tähendus, morfoloogilised ja süntaktilised tunnused.

    Õppetund uue teema uurimisel, mis kajastab tegelikult õppekava ja vastab Babaytseva, A. Yu, E.I Nikitina, A.P. Eremeeva. Õppetund põhineb...

    Pidev ja eraldiseisev kirjutamine - osalause mittetäielik vorm, lühike osalause.

    Pidev ja eraldi kirjapilt ei ole osalause täisvorm, lühike osastav – Tere! Meie tunni teema on "Ühis- ja eraldikirjutamine MITTE osalausetega". - Pea meeles, MITTE koos...

    Eesmärk: osalause kohta käivate teadmiste süstematiseerimine, kõne grammatilise struktuuri arendamine Ülesanded: osalausete leidmise oskuse kinnistamine tekstist leida ja õigesti kirjutada või...



    • Frontaalne uuring.
    • Mis on tegusõna?
    • Millised on verbi grammatilised ja morfoloogilised tunnused?
    • Mis on omadussõna?
    • Millised on omadussõna grammatilised ja morfoloogilised tunnused?

    Uue materjali selgitus.

    Võrdle sõnu:

    Kollane(leht)- muutub kollaseks(leht)

    kollaseks muutumine(leht)

    Kollane(leht)- muutub kollaseks(leht)

    kollaseks muutumine(leht)

    Mis on nende sugulassõnade leksikaalne ja grammatiline tähendus?

    Kas on võimalik sõna nimetada kollaseks muutumine omadussõna? Aga tegusõna?

    Järeldus: see ei ole omadussõna, see pole tegusõna, vaid

    osastav



    Osalause - see on verbi erivorm, mis tähistab objekti atribuuti tegevusega, vastab küsimusele Milline? , ühendab omadussõna ja tegusõna omadusi. Osalause on kergesti äratuntav tänu selle eredale morfeemilisele tunnusele - järelliidetele: -ush-, -yush-, -ash-, -box-,

    -im-, -söö-, -vsh-, -sh-, -enn-, -nn-, -t-.

    Lauses on osastavad modifikaatorid või osa predikaadist.



    Omadus- ja tegusõnade omadused.

    Omadussõna omadused

    Tegusõna omadused

    • 1. Näitab objekti atribuuti
    • (Milline?) närtsinud (leht)
    • 2. Muutus vastavalt
    • sünnitus - põletamine (küünal), numbrid – langevad (tähed)
    • juhtumid – valetamine (kass).
    • 3. Koordineerimisvõime
    • nimisõnaga:
    • Valgustav (kiir) – m.r.,
    • ühikut h., d.p.
    • 1. Salvestab toimingu väärtuse üksuse atribuudis
    • (Mida ta teeb? Mida ta on teinud?)
    • Kuivatamine - närtsinud (leht)
    • 2. Muutus vastavalt
    • liik – haljastamine (aed)
    • Ja mõnikord - roheline (aed)
    • 3. Võimalus juhtida nimisõna:
    • (poiss) kirjutamine (Mida?)
    • harjutus (V.p.)
    • Tagasimakse:
    • Valmis seadma (kunstniku esinemisele)

    Moodustage tegusõnadest osalauseid.

    Vihma tibutab.

    Päikesest valgustatud.

    Heinamaa õitseb.

    Liblikad lendavad.







    Moodustage omadussõnadest osalauseid.

    Lumine talv.

    Küpsed marjad.

    Rohelised kased.






    Otsige lausetest osalauseid.

    1 . Jahimeeste tähelepanu köitis kasvav

    tamm metsa servas.

    2. Põlev tuli suitses endiselt.

    3. Raamat, mida lugesin, lebas riiulil.

    4. Millegi pärast muretsenud linnud kukkusid okste vahelt alla ja lendasid peegelpinnaga sädeledes järve poole.


    Läbivaatus

    kasvav , 2- läbi põlenud , 3- lugeda ,

    4- mures , sädelev .

    • Mis tüüpi ja ajavormis need osalaused on?
    • Millist süntaktilist rolli nad täidavad
    • kas nad teevad?

    • Millist verbivormi sa täna tunnis õppisid?
    • Mis vahe on omadussõnal ja osastaval sõnal?
    • Millised on sarnasused?

    Esitluse kirjeldus üksikute slaidide kaupa:

    1 slaid

    Slaidi kirjeldus:

    Osalause kui verbi erivorm Vene keele ja kirjanduse õpetaja MBOU “Keskkool nr 3 MO “Akhtubinski rajoon” Vera Aleksandrovna Drozdova

    2 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    Tunni eesmärk on tutvustada õpilastele osalause mõistet, selle grammatilisi tunnuseid, osalause kohta ja rolli, osalauseid lauses.

    3 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    Tunni eesmärgid: tutvuda osalausete ja selle kõneosa olulisemate tunnustega, leida eristavaid ja üldised märgid osalaused teiste kõneosadega oskavad osalauseid kasutades tuvastada ja koostada süntaktilisi konstruktsioone nii suulises kui kirjalikus kõnes arendavad suhtlemisoskust

    4 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    Enne uue materjali õppimise juurde asumist soovitan teil mängida mängu "Tõsi või vale?" Kas on tõsi, et oma sakramendid " välimus» sarnane omadussõnadega? Kas vastab tõele, et osastavad ei ole tegusõnadega seotud? Kas on tõsi, et osalaused võivad olla oleviku- ja minevikuvormid? Kas on tõsi, et armulaud võib olla korduv? Kas on tõsi, et osalaused ei muutu vastavalt soole, käändele ja arvule? Kas vastab tõele, et on ainult pärisosalauseid? Kas vastab tõele, et osalause on kirjas alati eraldatud komadega?

    5 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    Osalause on iseseisev kõneosa, mis tähistab tegevuses oleva objekti omadust, mis avaldub ajas ja vastab omadussõna küsimustele: milline? milline? milline? milline? "Osasõna on kõneosa, mis on osa tegusõnast" V.I. "Need verbaalsed nimed lühendavad inimsõna, sisaldades nime ja tegusõna jõudu" M.V

    6 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    TEGUSI MÄRGID OSAVÕTTE TÜÜBI TAGASTAVUS täiuslik imperfektne refleksiiv pöördumatu olevik minevik otsustatud otsustatud solvunud solvunud uinuma uinunud

    7 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    OMADUSSÕNA TUNNUSED OSALISES SOO ARVU KÕRGE meessoost nimetav ainsuse mitmus jooksev jooksev elav joonistus joonistus keskmine naissoost jooksev genitiiv daativ akusatiiv instrumentaal eessõna elav elamine elamine (umbes) elav elamine

    8 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    ON LÜHIVORM SELLE VÕIB ASENDADA SÜNONÜÜMSE KOMBINATSIOONIGA (nimisõna + "mis" + tegusõna), mis on konstrueeritud joonistatud NÄIDE: kolletuv leht = leht, millega külvatud põld kollaseks muutub = põld, mis on külvatud NÄIDE:

    Slaid 9

    Slaidi kirjeldus:

    Niisiis, tähised, mis aitavad osastavat omadussõnast eristada, võib asendada sünonüümiga, osastava aga sõnade kombinatsiooniga, mis + tegusõna, millest see on moodustatud, olevikus või minevikus. hõre mets - hõre mets, harvendusmets - mets, mis harveneb. omadussõna ja osastavat saab eristada morfeemiliste tunnuste järgi - omadussõnadel on sufiksid -uch-, -yuch-, osalaused -tuhk-, -yash-. lendab - lendab

    10 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    Osalauseid, mis tähistavad märki objektist, mis ise tekitab tegevuse, nimetatakse AKTIIVSEKS: haned lendavad lõunasse - haned, kes ise lendavad lõunasse niidul karjatavad lambad - lambad, kes ise karjatavad Osalaused, mis tähistavad objekti märki, millel toiming sooritatakse või esitatakse nimetatakse PASSIIVSEKS: laiali pillutud marjad - marjad, mida keegi laiali ajas, küntud põld - põld, mille keegi kündis

    11 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    Nii aktiivsel kui passiivsel osalausel on kaks ajavormi – olevik ja minevik. AKTIIVNE PASSIIV oleviku kõneleja, õitseb valitud, uuritud minevikus kõneleja, õitseb valitud, uuritud

    12 slaidi

    Slaidi kirjeldus:

    Täisvormis osalaused on enamasti lauses modifikaatorid: Meie tähelepanu köitis lehviv lipp. [lipu (mida?) lehvimine – kokkulepitud määratlus] Osalaused täiskujul võivad olla ka liitnimelise predikaadi osad: Tema käed olid lõhenenud, kõik callused. [mida see käte kohta ütleb? et need olid mõranenud - liitnimeline predikaat, väljendatakse nominaalosa täielik vorm osalaused] Osalause lühivorm on lauses kõige sagedamini predikaat (liitnimipredikaat): Istmed on kaetud lõuendiga. Nisu külvati õigel ajal. Substantiviseeritud osastav, st nimisõnaks muudetud, võib olla lause subjekt või objekt. Seina taga rääkijad hakkasid sosistama. Toibunud patsiendid kirjutas arst haiglast välja. OSALIKLAUSE LAUSES

    Slaid 13

    Slaidi kirjeldus:

    Miks ütleb M.V. Lomonosov, et osastavas käändes on "nimes ja tegusõnas jõud"? Milliseid käände vormilisi tunnuseid on vaja osalause leidmiseks teada? Milliseid süntaktilisi funktsioone osalause täidab?

    “Õppetunni armulaud” – järelliidete õigekiri. 16. keskkool süvaõppega üksikud esemed. Dmitrieva Alla Dmitrievna, vene keele ja kirjanduse õpetaja, 1. veerand. kategooriad. Osalause. Millises lauses on osalause: õppetund 4. Osalausete õigekirja treeningharjutused. 7. õppetund

    "Täis- ja lühiosalised" - individuaalne arendusprogramm õpilastele vene keeles. Kombineeritud ja eraldi kirjapilt MITTE osalausetega. 12. 6. Kirjutage see üles. Lõpetamata koosolek, kuid alustatud. ABIPROGRAMM vaimne arengõpilased. 2. Päike valgustab lagendikku - lagendik, strad. päikese poolt valgustatud. Osalausete kääne.

    “Armulauatund” – rääkige osalausete õigekirja reeglitest. Näiteks: Kitkutud õis on närtsinud. - Lill sai korjatud. Aktiivsed ja passiivsed osalaused. - reegel, mida meeles pidada. - näited. - teoreetiline materjal. Teine õppetund. Lisa osalise järelliide. Mis on osalause? Osaduse mõiste.

    “Osaliiv ja tegusõna” - Talvine tee Talvivad linnud Jäätunud jõgi Avatud raamat. 3. Keelefaktide vaatlemine. Kas arvate, et me teame nüüd verbi kohta kõike? Tõstke esile osalausete järelliited: Töötav inimene Dokumendi üle arutavad inimesed. Kindlasti. Sinine Muutub siniseks Sinakas sinakassinine. Armulaud 7. klass. - Ilmus veel üks järelliide ja midagi tähenduses muutus kohe.

    “Lühike armulaud” – võrdle: ülesanne. Pime skeem. Sisestage tähed. Uuri osalauset. Nähtav kleepuv, hingav. Valikuline diktaat. Ja mina.

    “Osalausega laused” - 1 – 2 2 – 1 3 – 2 4 – 2 5 – 1, 1 6 – 1 7 – 1. Aktiiv- ja passiivsõna. Küngas oli metsik, adraga (mitte) kordagi puutunud. I. I. Levitan" Kuldne sügis" Osalausete moodustamine. Õhtu oli sünge, maharaiutud aia akende taga sähvis välk. Def. Tööplaan: Teostame pakutud ülesanded.